475 kr

"PKXP Nr 12, 18.1.1872". Intyg HOW (2016) 4,5,4. Praktexemplar.

475 kr

av O.Koefoed. Vackert inbunden med upphöjd guldrelief av Postverkets Vapen, 1901, 152 sidor. Med nytryck av bla Rigsbankskilling. En sällsynt bok i mycket bra begagnat skick.

450 kr

inemellan även en del lösa frimärken och frimärken i pergamynkuvert.

450 kr

i blandade färger och storlekar, några böcker: bla Vilovara -91, 4 Skilling 1855 (Norge), Michel Sydvästeuropa 2013 (nära nyskick), ihopfällbart förstoringsglas samt modern UV-lampa (in[..]

450 kr

Mycket Färöarna och Grönland med flera bättre häften i dubbletter.

450 kr

fyrblock med arkmarginal, tandningen något separerad i mitten. Välcentrerat med 2 praktstämplar 1:a Dag "STOCKHOLM CONGRES POSTAL UNIVERSEL 4.7.24".

450 kr

Fyrkantstämpel Wrigstad 21.10 1856. Intyg Sjöman (1968) "Mycket gott exemplar". Tidigare okänd i Postal.

450 kr

450 kr

"FELLINGSBRO". Postal 1.500 kr. Märket med trasig hörntand.

450 kr

"WINGÅKER 27.8.1866" på litet klipp.

450 kr

"FALKÖPING 18.1.1869".

450 kr

blad med 4 lösa märken och 1 brevomslag av denna nyans.

450 kr

6 visiralbum och ett album med FDC från 1960-talet och framåt. Sammanfattningsvis mycket välbesatt samling från 1960 och framåt. Stickprov har gjorts och alla var **. Ev. kan något ens[..]

450 kr

10 öre Oscar II boktryck samt 3x 4 öre + 50 öre Ringtyp Posthorn avstämplat "BOLLNÄS 30.9.1890" och sänt till Gefle med ankomststämpel dito 1.10.1890.

450 kr

till Tyskland. Avstämplat "UMEÅ 17.8.1957" inom kurseringstiden (1.6.1957-14.10.1957). Endast 10 kända försändelser med denna frankering, varav 4 st till Tyskland.

450 kr