Auktionsobjekt

Avslutat rop
350 kr

Torrskog Kyrka med notering "afg. fr. D vik (Dingelvik) d. 20 maj fort genast befaller Kylander". Kungörelsen är tryckt i Vänersborg.

Avslutat rop
1 700 kr

samt låda med automathäften från nr 7 och framåt. Hög nominal och katalogvärde ca 23.000 kr.

Avslutat rop
1 000 kr

äldre-modernt i trevlig blandning från mängder av olika Europeiska och utomeuropeiska länder. Prismärkt handlarlager med plastfickor.

Avslutat rop
1 400 kr

H43A CB Bellman samt 15 st lösa par och 6 st lösa par av 10 öre Profil höger samt några automathäften. Totalt Facitvärde 29.700 kr.

Avslutat rop
450 kr

"FELLINGSBRO". Postal 1.500 kr. Märket med trasig hörntand.

Avslutat rop
550 kr

märke "OSCARSHAMN 14.6.1860".

Avslutat rop
550 kr

"ÖSTERSUND 29.6.1872".

Avslutat rop
425 kr

i Stockholm, på karterat brev från Hybo 30 Maj 1729.

Avslutat rop
2 000 kr

i form av häften, två årsböcker samt märken i två Leuchtturm-album. Nominal ca 7800 kr med mervärde för hela 112 st rabattfrimärken/Företagspost.

Avslutat rop
1 400 kr

form av häften samt lösa märken i album. Nominal drygt 7400 kr.

Avslutat rop
250 kr

på prydligt litet brevomslag till Tierp.

Avslutat rop
600 kr

frankerad med 3 öre Liggande Lejon samt 24 öre Vapentyp. Mycket vackert.

Avslutat rop
300 kr

med starkt förskjutet påtryck.

Avslutat rop
200 kr

Ebel 1985: Grand-Prix-Collection Schweden "Ulf Ivarsson", Feldman 1990: incl. John Ahlström, Feldman 2009 The "Gute" collection part II, Ebel 1980 Spezialteil Schweden.

Avslutat rop
425 kr

av Hugh J. Baker och J. David Baker. Inbunden med skyddsomslag, 1985, 343 sidor. En sammanställning av artiklar tidigare publicerade i Stamps Magazine 1962-1969. Fräscht begagnat skick [..]

Avslutat rop
1 000 kr

Vol 1 + 2 av Lester Brookman. Inbundna utan skyddsomslag, 1:a utgåva 1947, bägge volymerna signerade av författaren, 319+305 sidor. Gåvoexemplar dedikerat till Fredrik Benzinger på 80-å[..]

Avslutat rop
250 kr

STH-Motala-GBG. "Baltzar von Platen".

Avslutat rop
1 500 kr

presentsatser 1996-2000 samt dito med FDC 2000-2002. Även album med ** häften ca 1980-2004 samt Postens OL-bok och specialalbum OL-1994. Oräknad nominal.

Avslutat rop
500 kr

i trevlig blandning. Moderna gratiskort med rolig reklam, äldre Jenny Nyström, topografi etc. Oftast oanvända vykort i fräsch kvalitet.

Avslutat rop
500 kr

på 5 albumblad. Totalt 101 märken med bl a F.3 * och F16 halverad på brev.

Avslutat rop
100 kr

"TORSÅKER 9.4.1872".

Avslutat rop
350 kr

album och urvalshäften samt i kartong. Mestadels enklare material men en del samlingsvärda märken har skymtats. Även t.ex. svensk årssats från 1985 och en bunt minnespoststämplar från f[..]

Avslutat rop
1 500 kr

varav 5 visir. Märken från främst Spanien (mest kolonier), Frankrike (riktigt moderna stämplade märken), Nordkorea, Vietnam (mycket), klassiskt Turkiet samt två motivsamlingar (båtar oc[..]

Avslutat rop
30 kr

Saltsjö-Storäng 1911. Övre vänstra hörnet lätt brutet.