Saltsjö-Storäng 1911. Övre vänstra hörnet lätt brutet.
till Köpenhamn med intressant Dansk postal etikett på baksidan.
av Martin Mörck. Inbunden, 2000, 103 sidor. Fräsch bok med en liten reva på främre omslaget.
Strandpromenaden, Värdshus, Kyrkan interiör, Kyrkan exteriör, Gatenhjelmska stenen, Strandpromenaden, Reso, Strandparti, Båtbryggan, Tennisbanan.
Gummeringen har krackelerat och dragit ihop sig så papperet har blivit något vågigt.
nummer 1-18 i blandad kvalitet. Alla tidningar som utgivits.
Allt från samma Dödsbo, Klassiskt-modernt. Låda 2/5 i följd.
Allt från samma dödsbo, Klassiskt-modernt. Låda 3/5 i följd.
med mycket från Sverige. Mest topografi med gratulationskort etc inemellan.
Praktstämplat "STOCKHOLM 24.10.1868". Praktexemplar.
modernt i 9 album, varav 3 med bara block. Stor mängd även om inte alla album är helt fulla.
brev till Uppsala. Avstämplat "KRISTDALA 1.12.1872" med 4 Kristdala vaxoblat på baksidan av kuvertet, transit "WIMMERBY 2.12.1872". Kuvertet skadat på höger sida i samband med öppning.
Ex Göran Fredrikson.
frankerat med 3 öre Liggande Lejon samt 24 öre Vapentyp. Arkivveck.
på 2:a viktklassens brevomslag "HALMSTAD 7.9.1860" sänt till Skene. Vänt ut och in och återanvänts som 3:e viktklassens brevomslag och frankerat med 12+24 öre Vapentyp "SKENE 10.11[..]
med innehåll daterat Göteborg 17 augusti 1859.
1924, Lüning nr 30.
Danska Postverkets gåva på UPU Kongressen i Cairo 1934. Med inklistrade frimärksutgåvor 1929-1934 bla. cancermärkena, Chr. X Födelsedag, Luftpost 50 öre/1 kr, Böljelinjer/Karavell typ 1[..]