även tvättade märken i pergamynkuvert etc. Massor att gå igenom.
häften, mest 1980- och 1990-tal men även några modernare. Nominal drygt 2800 kr.
och Sverige. Storbritannien med lite stämplat, men framför allt stora mängder modernt ** med t.ex. en hel del fixvärdesmärken. Även ett album prestigehäften. Nominal oräknad men den bor[..]
till modernt i 8 album och på lösa blad. Blandad kvalitet på det klassiska materialet. På det moderna en del PFA-uppstämplad lyx och även nominal för drygt 2300 kr, mest Sverige Brev. Ä[..]
brevomslag. "KARLSTAD 13.7.1861" och "LIDKÖPING 16.7.1861", omslaget vikt så bägge frankeringarna syns.
avstämplat "ENKÖPING 1.10.1859", märket med praktcentrering.
Praktstämplat "STOCKHOLM 10.12.1871". Praktexemplar.
avstämplat "ABISKOJOKK 13.8.1910" sänt från Geologisk Konferens med stämpelbundet brevmärke "GEOLOGORUM CONVENTUS SUECIA 1910", ankomststämplat "ST.QUENTIN-S-ISERE 18.8.10" och efter[..]
F.47 x 5 + F.45 med fyrblock F.47. Okänt enligt Ferdén.
Postal History av James L.D. Monroe. Inbunden, 2009, 156 sidor. A presentation of a world class exhibit of Confederate States of America. Fräscht exemplar.
32, 34 BC, 36 CC, 165 D1, 180 C med engelsk text och okänd signatur.
STH-Strängnäs-Björksund. "Hugo Tamm"
stämpel. Svagt avtryck. 8 kända (Alla med svagt avtryck). Postal 2.000 kr
inemellan även en del lösa frimärken och frimärken i pergamynkuvert.
både brev och vykort Hela världen på 1900-talet, mycket Sverige.
stämplade de första åren, i klämfix på egenmonterade rutblad i 5 album. Även Postens årssats 2010. Total nominal drygt 11.700 kr med relativt stor andel Sverige BREV-märken. Även mervär[..]
i pergamynpåsar och askar, mycket att gå igenom. Bäst torde vara svensk nominal, drygt 1.600 kr + 29 rabattmärken.