- Postal Dokument.
- Fyrkantstämplar
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Lösen t.13
- Gustav V Profil Vänster
- Bandmärken övrigt
- 1930-talet
- 1960-talet
- 1980-talet
- Crashpost
- Lokalpost
- Olympiska Spelen
- Ångbåts PXP
ca 200 st visirblad, mest svarta. Ett 64-sidig insticksalbum, Michel 2006 Gulf-stater, Diverse frimärken/försändelser i 3 plastfickor etc.
äldre-modernt med lite klipp inemellan.
brevalbum, 2 SAFE Dual med sverigeblad 1970-1980 tomt samt 1972-1980 med ** frimärken. Även extra blad av olika modeller. Färgkartan "55" samt rejäl bunt Nordisk Filateli som enligt inl[..]
Briefmarken-Album från 1901. Tillsammans täcker de, som det verkar, in alla världens länder från tiden. Ett av albumen innehåller lite märken medan det andra är helt tomt. Albumens låsa[..]
varav en i box "John Player Special" samma bil som Ronnie Pettersson körde. 2 Transformatorer (kablar till själva banan saknas), 4 handkontroller, bunt räcken, 14 rakor fullängd, 3 hal[..]
frimärken löst och i pergamynkuvert. En trevlig säck för kalla vinterkvällar.
och auktionskataloger. Ca 43 st bland de bättre: Färöarnas Postale forhold under anden verdenskrig, Skibspost til og fra Danmark i midten af 1800-tallet, Det Danske Postväsen 1624-1924 [..]
Praktstämplad "KARLSBORG 13.2.1872".
stämplat "19.10.1862" med överskott av tryckfärg i övre högra hörnet.
"HUDIKSVALL 8.10.1871". Praktexemplar.
"WESTERVIK 5.4.1866". Praktcentrering.
"SALA 19.8.1859" på litet klipp.
välfylld stor flyttlåda. Lådan väger drygt 24 kg.
dock mest Sverige bla öppnad kilovara 1953 samt lite tvättat i påsar och enstaka 100-buntar etc.
samt Anders And & Co nr 5-1953 (på Danska).
från Barcelona, Spanien "18 JUIN 63" med notering "via Hamburg" (Fyrkantstämpel "K.S.P.A (D) 20.6.l1863") sänt till Stockholm med ankomststämpel "STOCKHOLM 555 TUR 22.6".
till Finland avstämplat Frankostämpel "GÖTEBORG 27 III 42" på fönsterkuvert utan innehåll, dvs ingen adress. Ankomststämplat Helsingfors 29/3.