i 4 fräscha brevalbum + Motivsamling Författare och Kyrkohistoria O/**/* samlat i pergamynkuvert (med mycket information om ämnet) i låda.
fyrblock med arkmarginal, tandningen något separerad i mitten. Välcentrerat med 2 praktstämplar 1:a Dag "STOCKHOLM CONGRES POSTAL UNIVERSEL 4.7.24".
3 visiralbum. Även många häften, inte minst från de senare åren. Nominal drygt 11.200 kr med relativt stor andel Sverige Brev (inte minst pga alla Sverige Brev-häften). Även mervärde fö[..]
från Australien, Färöarna, Finland, Norge, Canada, England, USA, Kina, Tyskland etc.
8 egengjorda albumblad.
välfylld flyttlåda. Mest 1970-1990 talet med enstaka modernare. Ingenting från Sverige.
på 2000-talet. Inga Sverige Brev, däremot en hel del Julpost (frankeringsvärde 17 kr/st). I övrigt bara häften med valörsiffror. Många av häftena har markeringar. Nominal drygt 65.000 k[..]
ofrankerat brev från USA. Stämplat "GÖTEBORG 28.4.1877".
på brev daterat Stockholm den 16 september 1765 (Kung 1751-1771) sänt till Hertig Friedrich Eugen af Würtemberg.
påsatt brevkuvert adresserat till Stockholm. Bussgods.
av Emanuel J. Lee. Halvfransk inbindning i grönt skinn, 1931, 388 sidor. Ett uttömmande referensverk med många illustrationer speciellt gällande plåtning av de litografiska utgåvorna. M[..]