Auktionsobjekt

Avslutat rop
3 200 kr

i 2 album. Några 100-tals märken samt några försändelser. Riktigt trevlig på det äldre materialet inkl. en del förfilateli.

Avslutat rop
3 200 kr

Omfattande lager i 13 insticksalbum från mitten 1800-talet till mitten 1900-talet. Omfattar gamla tyska stater, Riket, diverse områden och kolonier och zoner från de vinnande länderna e[..]

Avslutat rop
3 200 kr

insticksalbum, varav 7 st 64-sidiga. Tyngdpunkt på modernt material med stor andel 2000-talet inkl. många block. Bland det lite äldre materialet finns bl a ett antal Röda Korset-block. [..]

Avslutat rop
3 200 kr

"STOCKHOLM 11.7.1859" sänt via Frankrike till Malaga. Arkivveck över det vänstra märket.

Avslutat rop
3 200 kr

i 2 album. Det första med 43 st Förfilateli: Handbrev, Rakstämplar, Bågstämplar, och Fyrkantsstämplar. det andra albumet med 60 försändelser med 4 Skillingsbrev, flera Vapentyp med inri[..]

Avslutat rop
3 100 kr

2 album, årssatser + löst i låda. Nominal drygt 12.000 kr. Även 10 seriealbum: Jag Farbror Joakim, BC, Bamse, Johan och Lotta etc.

Avslutat rop
3 100 kr

instickskort. Stor andel exotiskt material med bl a mycket Franska kolonier. Spännande låda.

Avslutat rop
3 100 kr

O/**/* äldre till halvmodernt. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 3600 euro. Populärt samlingsområde. Stor mängd märken.

Avslutat rop
3 100 kr

med kassett, även samlingar besittningar 1:a och 2:a världskriget, lite kolonier och postkontor. Riket stämplat, resten O/*/**. Noterat lite bättre serier Weimar perioden, Nazi per[..]

Avslutat rop
3 100 kr

äldre-modernt i 8 album + löst i plastficka samt folder med Ransoneringskuponger. Flera bättre tyska filatelistiska brev (Zeppelin, Wagner, Olympiad, Hitler block etc) och FDC, mycket a[..]

Avslutat rop
3 100 kr

glest besatta), på lösblad, instickskort etc. och i en kartong. En hel del vackra stämplar.

Avslutat rop
3 100 kr

insticksalbum monterade landsvis. Övervägande **/* och enbart utom-Europa.

Avslutat rop
3 100 kr

**/försändelser i 11 album. Mest Engelsk lokalpost: Davaar, Herm Island, Sanda, Stroma, Calf of Man, Eynhallow, Lundy, Isle of Soay, Thomond, Sark, Bardsey, Easdale, Gugh Island samt I[..]

Avslutat rop
3 100 kr

från 1 öre till 5 kr uppsatta i 6 album och samlade årtalsvis, samt löst i 4 lådor. Även några sedlar hela världen inklusive svenska från 5 kr till 100 kr.

Avslutat rop
3 100 kr

+ album diverse **/*, 30 lösa visirblad ** 1940-1990 talet samt 3 presentböcker **.

Avslutat rop
3 100 kr

saknas) mycket omfattande och välbesatt samling i 5 förtrycksalbum av olika fabrikat. Gott om bättre märken och även några lite bättre block.

Avslutat rop
3 100 kr

F.29 x 2 + F.35. 2 kända enligt Ferdén.

Avslutat rop
3 100 kr

Nordtyskland, avstämplat "NORRKÖPING 16.12.1870" med stämpel "NON RECLAMEE".

Avslutat rop
3 100 kr

med välplacerad stämpel "SALA 13.6.1859". Intyg Grenstedt (1981) Praktexemplar.

Avslutat rop
3 000 kr

pergamynkuvert och ett par årssatser 1983-84.

Avslutat rop
3 000 kr

visiralbum. Riksbanksskilling med två goda marginaler, 4 visirblad med skillingar, Stor ovaltyp med dubbletter, 8 visirblad med tvåfärgad typ, mycket bruksserier, 4x Centralposthuset et[..]

Avslutat rop
3 000 kr

i välfyllt visiralbum, Klassiskt-1950 talet. Bra urval av äldre stater med flera bättre valörer.

Avslutat rop
3 000 kr

Chans på stämplar och varianter med massor att gå igenom.

Avslutat rop
3 000 kr

"ST.HELENA 19.3.01" och sänt till Sverige med ankomststämpel "3.5.1901". Fången var Oscar Cederström, en svensk som kämpade på Boernas sida i Skandinaviska Kåren. han sårades i dec 1899[..]

Avslutat rop
3 000 kr

Några Ringtypsmärken, Oscar överkomplett, välbesatt Medaljong, Landstorm med många luckor men F.125 ** finns med, mycket välbesatt bandmärkesavsnitt, Kongress/Förening med samtliga öres[..]

Avslutat rop
3 000 kr

1910-1980 i 29 insticksböcker. Tusentals märken. Vackra stämplar inemellan och även många märken med nummer på baksidan. Trevlig låda som väger närmare 22 kg.

Avslutat rop
3 000 kr

Innehåll daterat Horn 13/10-1855 och adresserat till Gustafsfors.

Avslutat rop
3 000 kr

Övervägande postfriskt, bra urval bandmärken, ex. F. 171** med god centrering, F. 233b (antydan till veck) och F. 320CB x3 från häfte o.s.v. Postverket 300år är **/*. Även häften mest 1[..]

Avslutat rop
3 000 kr

visiralbum. Två st. fyrskillingar, Vapen och Liggande lejon i nyanser (de dyraste valörerna saknas), mängder med Ringtypsmärken i olika nyanser och ibland med varianter, vilket även kan[..]

Avslutat rop
3 000 kr

i fräsch kvalitet och alla kronvalörer med bra centrering. Facit 27.000 kr ++.

Avslutat rop
3 000 kr

Ringtyp-Modernt. Delvis rörigt samlat med normala märken inemellan.

3 000 kr

av Tomas Bjäringer och Gustaf Douglas. halvfransk inbindning, 2005, 267 sidor. Numrerat exemplar 99/125. När Sveriges första frimärken fyllde 150 år publicerades denna bok om den lägs[..]

Avslutat rop
2 900 kr

porto samt ett 4-block och ett par Företagspost.

Avslutat rop
2 900 kr

Safe-album 1867- 2020 i flyttlåda. Välbesatt förutom de svåraste till 1988, därefter glesare, blad till 2021. Samling ** Åland i Leuchtturmalbum 1975-2006, blad till 2021. Insti[..]

Avslutat rop
2 900 kr

Ca 170 FDC 1955 till 1974, nästan alla med vinjetter, ca 400 postgångna småformatiga frankokuvert, några tusen äldre stämplade frimärken i pergamynkuvert och löst i askar etc. Mycket St[..]

Avslutat rop
2 900 kr

stämplade de första åren, i klämfix på egenmonterade rutblad i 5 album. Även Postens årssats 2010. Total nominal drygt 11.700 kr med relativt stor andel Sverige BREV-märken. Även mervär[..]

Avslutat rop
2 900 kr

5,8 gram 90% guld.

Avslutat rop
2 900 kr

5,8 gram 90% guld.

Avslutat rop
2 900 kr

med svansarna mot varandra + ett extra märke till höger. Signerad "BG". Facit 14.000 kr.

Avslutat rop
2 900 kr

handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
2 900 kr

utgivna vykort. Mest TRÄFF och LINDENHAGS Förlag. Mycket trevligt parti.