- Kungörelser Postalt
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Lösen t.14
- Gustav Vasa
- Tre Kronor
- 1970-talet
- 2000-talet
- FDC
- Stämplade Samlingar
- Postens Motivblad
- Blekinge
- Halland
- Södermanland
- Stockholm
- Västmanland
- Östergötland
- Järnvägsstämplar
- Ortstämplar samlingar
- Danska Västindien
- Finland
- Animals
- Transportation
- Mixed
- Africa mixed
- Australia Tasmania
- Egypt
- German States Prussia
- Germany Berlin
- Gold Coast
- Great Britain Channel Islands
- Hong Kong
- India
- Liberia
- Portugal
- Somalia
- Thailand
Ostämplat mest postfriskt, från 1940-talet till 1970-talet, förtrycksblad från nr 1. Samling häften ** i 2 album och samling automathäften ** i mapp.
Liggande Lejon med nyanser, varianter och dubbletter. Börjar med 2 st förfilatelibrev samt 8 st 12 öre Vapenbrev. Fortsätter med 11 st 4 Skillingar varav ett med intyg, 3 st 8 Skilling [..]
Nära komplett samling delvis överkomplett med mycket vackra stämplar. Börjar med alla Skillingar med intyg HOW i varierande kvalitet: F.1b Riss och omtandad, F.2 i1 Riss och veck, F.3 c[..]
på egengjorda blad i kontorspärmar. Börjar med 2 st 4-skilling och en 8-skilling med intyg, sen svart och brun lokal och intyg på välcentrerad 17 öre stående lejon. Vidare samlat allt f[..]
och vackra stämplar. Vapentyp till modernt charmigt rörigt uppsatt. Mycket att gå igenom.
2 insticksalbum, några lösa blad mm. Det är 2 Hela Världen och ett Minkus USA album. Massor av frimärken */O (mest stämplade). Även en bunt blad med hundratals äldre fiskala Rumänska mä[..]
svenska. Blandat topografi, God Helg och andra motiv. En hel del topografiska kort av gamla formatet.
i 5 Leuchtturm-album. 3 Sk. med runt hörn (fyrkantstämpel), 8 st 4 Sk. i olika nyanser, de flesta i bra kvalitet, 6 Sk. med felande tand, 2 st 8 Sk. varav den ena med kraftigt veck, 24 [..]
modernt med en hel del vackert. Mycket Oscar. Lågt utrop.
uppsatta på egentillverkad vacker bladsats i 3 kontorspärmar. Mest enklare orter med lite bättre inemellan. Många vackra stämplar och en trevlig samling att bygga vidare på.
1840 till 1940-talet i 6 tjocka och välfyllda visiralbum. Mängder med Victoria-märken monterade efter plåtnummer, flera album Edward VII monterade efter vm, stämpeltyp etc. Totalt sett [..]
23.3.1868" samt 50 öre "MARIESTAD 2.8.1864".
modernt material i 10 st Leuchtturm Vario-album. Ofta många ex av samma märke med en hel del 2000-tal. Inemellan en del ostämplade Sverige Brev, men då förstås utan gummering. Högt ansk[..]
Hela världen, även Sverige. Ser ut att vara orörd sedan minst 40 år sedan, massor av pergamynpåsar med frimärken i 4 lådor (en Sverige) även askar, smålådor, kuvert bl.a med Sverige **,[..]
de olika ockupationszonerna efter krigsslutet men även t.ex. lokala utgåvor, Riket, kolonier, tysk ockupation, bältespännariana samt samling Berlin (mest **/*) som även innehåller lite [..]
Äldre-modernt i 9 album + löst i arkivlåda samt lösa blad.
med samlingar och restsamlingar, några glest besatta. Massor av vackra stämplar med en stor mängd uppstämplat LYX på den modernare delen.
Verbis-blad, inemellan ett mindre antal ostämplade. Samlingen är lite rörigt monterad med märkena inte alltid i kronologisk ordning eller valörordning, 3 Sk. med fyrkantstämpel och utan[..]
med bla 3 svenska minnesmynt i silver (totalt 300 kr), 1 US silverdollar 2020. 1 Bitcoin, många olika svenska lokalmynt, påse med drygt 20 st myntrullar med småvalörer (ej kollade av os[..]
Med samlingar Riket, Bundes, Berlin och Zoner mm. Bättre serier och märken har setts. Trevlig post
individuella plastfickor i 6 pärmar. 1 pärm frankerade med Ringstyp 1888 resten Oscarsfrankering 1904.
Oscar II i välfyllt visiralbum. de flesta olika med ett fåtal dubbletter. Bra stämpel- och märkeskvalitet med svårare orter inemellan. Plus ca 350 st järnvägsstämplar.
instickskort (A6) lösa och i 2 album. mycket Tyskland och Sverige. Även några blad och kort (A5) med märken. Mest stämplat material. Enormt mycket att gå igenom. Lågt utrop!.
med beskrivande text, utgivna 2010-2013 av FACIT Stamps.
3 Leuchtturm-album med fickor och kassetter. I det närmaste komplett förutom Värnamomärkena. Under 2018 finns också en del luckor. Skilling komplett: Treskillingen med ägarstämpel på ba[..]
L1, 4, 2x 5 den ena v2 öppet O i tolf, 4x 6, 2x 7, 3x 7b, 2x 8, 2x 9 samt tandning 13: 2x L17 den ena v2 kort fotstreck på L.
varav det första 1855-1948 blandat O/**/* från 4 Skilling, Vapentyp, Kongress/Förening till 1 kr, flera BC/CB etc, resterande 1949-2005 mest **/* med några tidiga bättre märken. Nomin[..]
dock mest Norden uppsatta på visirkort etc. Trevlig variation med enstaka falska märken inemellan. Mycket högt katalogvärde. Blandad kvalitet.
med 17 st monterade blad + 2 extra objekt. Enramsexponat som redovisar olika aspekter av frimärksutgåvan O/**/*. Normalprov, Nyanser, rullbanderoller, papperstyper, S[..]
album med kassetter. Börjar med en ensam 4 Sk E2 *, 3 öre Lokalmärke brun (*), Komplett Liggande Lejon och Ringtyp med Riksdalern 1877 t.13, bra urval Oscar II, Landstorm komplett **, [..]
Det första albumet enbart förfilateli med drygt 40 försändelser, N10, Fyrkantsstämplar samt Rakstämplar etc.
A-Ö något glest besatta + ask med diverse frimärken.
Mest äldre frimärken från många olika länder. Trevlig låda med mycket roligt att hitta.
i 23 album och på lösblad. Mycket Sverige och Norden men även t.ex. Bulgarien, Frankrike med lite kolonier, Storbritannien och samväldet, Portugal med kolonier samt en motivsamling flo[..]
frimärken från en rad olika länder, blandat O/**/*. En hel del exotiskt material med bl a mycket samväldet men även t.ex. Tyskland och Schweiz. Trevlig låda där det finns mycket att hit[..]
Oscar till modernt monterade landskapsvis i 3 tjocka och välfyllda visiralbum. Mestadels läsbara stämplar med en och annan prakt/lyx inemellan. Tusentals stämplar med många olika orter [..]
F.18, 20, 23 v3, 2x 24, 26 v3, 2x 27.
med mest enklare stämplade märken (lite ** inemellan) i 4 insticksalbum + drygt 300 st lösa visirblad. Även 2 buntar Maximikort, några blad FDC samt plastficka med ** häften 1980-[..]
Oscar-modernt i 5 visiralbum, 2 insticksalbum + lösa blad. Mycket klipp och inemellan även försändelser. 1 album enbart Göteborg.
album och på lösblad. Riket, BRD, Berlin, DDR, kolonier (rätt mycket), tyska postkontor utomlands (t.ex. Kina), Danzig, Saar, ockupationszoner etc. Vad gäller BRD, Berlin och DDR är det[..]
i 7 st Estettalbum. Fram till 1948 mer glest besatt och från 1951 välfyllt med många vackra stämplar och från 1980-talet mest uppstämplat LYX. Även 3 kontorspärmar och ett litet instick[..]
Börjar med 2x 4 Sk, 6 Sk och 8 Sk Intyg HOW (1987) Gott Exemplar 2,3,3. urval Vapentyp och Liggande Lejon med bla 17 öre GRÅ (F.15c) intyg HOW (2003). Bra Ringtyp och Bandmärken med kom[..]
1856-2010. F.1II med fyrkantstämpel och kryssmakulering (märket har ett veck), F.2 med fyrkantstämpel och signerat Strandell, stortandade överkomplett med mestadels ovanligt bra tan[..]