Auktionsobjekt

Avslutat rop
63 000 kr

Koppartryck. Duken spändes över cylindern på Marinonitryckpressen som användes för tryck av denna utgåva. Ytterst ovanligt objekt.

Avslutat rop
56 000 kr

via Grisslehamn enligt notering, avstämplat "STOCKHOLM 1.7.1856". De två nedre märkena med en avvikande stämpel (streck under 7:an). Omkarterat från 34 till 2. Intyg Frans Obermüller (1[..]

Avslutat rop
52 000 kr

1855-1949, där så gott som varenda märke är prakt-/lyxstämplat. 5 st fyrskillingar, 22 st Vapen-märken, 10 st 3 öre Liggande lejon typ II, 52 st Ringtyp t.14, 63 st Ringtyp t.13, 39 st [..]

Avslutat rop
45 000 kr

SAFE Dual album. Börjar med 3 öre svart Lokal och brun Nytryck, komplett Vapentyp *, Liggande lejon med 3 öre typ I samt 17 öre GRÅ *, komplett Ringtyp * (ej F.23), t.13 med 12+30 öre [..]

Avslutat rop
40 000 kr

Vackert stämplat par "STOCKHOLM 1, 22.5.18" med spegeltryck på ett märke. Endast 2 tidigare kända exemplar.

Avslutat rop
36 000 kr

Postsparbanken, signerad av konstnären E. Forseth 1933 med egenhändig anteckning "Alternativ utan Posthorn i enlighet med 1.a Intendentens önskan".

Avslutat rop
34 600 kr

modernt samlat A-Z i 3 välfyllda visiralbum med separata album för Afrika och Asien.

Avslutat rop
33 000 kr

Helark tryckt med vardera halvark i tete-beche på svenskt Kv-papper 0,08 mm tjockt med vm krona och KPV runt bägge arkens kanter. Mellan halvarken, mitt för den 6:e vågräta radens märk[..]

Avslutat rop
33 000 kr

1800-talet. Delvis utställningsmonterad, oftast med detaljrika beskrivningar av "Routes & Rates". Ex Gunnar Nilsson med flera objekt med beskrivningar av Kersti & Bertil Larsson.

Avslutat rop
31 000 kr

utgåvorna Skilling Banco, lokalmärken, Vapentyp, Liggande lejon och Ringtyp t.14, t.13 och ph. Nästan alla märken är nyanserade och det förekommer även en hel del varianter och avarte[..]

Avslutat rop
30 000 kr

En fokuserad äldre samling enbart med Skilling banco, Vapentyp, Lokalmärken, Liggande lejon och Ringtyp samt St. tjänste och Lösen. Börjar med en lätt stämplad 3 Sk, 15 st 4 Sk i nyanse[..]

Avslutat rop
29 000 kr

efter valör: 1 kr -1941 (572 st), 1 kr -1967 (85 st), 50 öre -1939 (174 st), 25 öre -1941 (485 st) samt 10 öre (700 st)

Avslutat rop
27 000 kr

på 26 visirblad i album, delvis många dubbletter. Börjar med 12 st stora drakar och 21 st små drakar i nyanser och olika stämplar, fortsätter med flera bättre märken: Stämpelmärken 1 oc[..]

Avslutat rop
27 000 kr

ursprungligt porto av 4x 3 Sk = 12 Skilling Banco till Danmark. Ett märke bortklippt med pappersförlust, det andra plundrat. Avstämplat med fyrkantsstämpel "HALMSTAD 6.4.1857". Transit [..]

Avslutat rop
26 000 kr

1855-1959. I huvudnummer komplett så när som på treskillingen och Värnamo. Även Lösen, Tjänste och Militär komplett. 6 sk. med intyg HOW (1993) "Godtagbart exemplar 1,2,4", 8 sk. med in[..]

24 000 kr

uppsatt hos Göta Frimärken i hallen, avhämtas.

Avslutat rop
23 000 kr

Helkarta med 50 st märken avstämplade "STOCKHOLM 1, 7.3.1917". Facit 100.000 kr utan tillägg för enheter. Enda 2 kända helark med vm omvänd krona ?

Avslutat rop
23 000 kr

i 2 insticksalbum A-Å, med mycket Prakt-LYX. Bland de bättre: F25 och L5 Boaryd, F20 Bolmstad, Tj5 Dänningelanda, F25 Gunghult, F57 Hynnenäs, F25 Prestorp, F21 Snärshult, F21 och F22 Ör[..]

Avslutat rop
23 000 kr

i 3 insticksalbum A-Ö, med många Prakt-LYX. Bland de bättre: F21 Almesåkra, F36 Askeryd, F21 och F22 Barnarp, F21 Björkö, F32 Bringetofta, F21 Dannäs, F35 Götafors, F25 och F32 Jersnäs[..]

Avslutat rop
22 000 kr

Börjar med en fräsch 4 Sk (*), Vapentyp komplett * med 30 öre (*), 3 öre brunt lokalmärke *, Liggande lejon med 17 öre GRÅ * intyg HOW (1991) godtagbart exemplar, Bra urval Ringtyp *, O[..]

Avslutat rop
22 000 kr

blad i album. Börjar med 4+8 Skilling t.14 * samt 3+16 Sk t.12,5 *. Bra urval Aur-valörer, Prir F.36 stämplat. Från 1902 och framåt mest **, komplett Christian IX, Två Kungar och Chris[..]

Avslutat rop
21 000 kr

uppsatta i 6 album + löst i 2 skolådor, drygt 75% av samlingen är av äldre format.

Avslutat rop
20 000 kr

vykort av äldre format. En bra låda vi rekommenderar.

Avslutat rop
19 500 kr

"Att Flyga med Aerostat" på 64 st monterade utställningsblad med ** frimärken, helsaker, försändelser, häften, minnespoststämplar, frankostämplar etc, alla blad med beskrivande text (Ti[..]

Avslutat rop
19 000 kr

3-skilling, 4 x 4-skilling, 6-skilling (en mycket kort tand), 8-skilling, båda lokalmärkena, Vapen, Liggande lejon och Ringtyp överkompletta med flera vackra stämplar, Stora och små tjä[..]

Avslutat rop
19 000 kr

omfattande utgåvorna Oscar II, Tvåfärgad siffertyp, Lilla Riksvapnet, Medaljong, Landstorm I-III, Luftpost och bandmärken. Många av märkena är nyanserade och det förekommer även mängder[..]

Avslutat rop
18 500 kr

5 kr (383 st), 10 kr (341 st), 20 kr (141 st), 50 kr (83 st), 100 kr (46 st), 500 kr (23 st), 1000 kr (1 st). Nominellt värde 29.395 kr. + diverse utländska sedlar. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
18 000 kr

från Hela världen med mest **/* frimärken i 14 visiralbum uppsatta efter länder + 4 album med försändelser och frimärken blandat. Allt från Klassiskt till 1990-talet med flera bättre mä[..]

Avslutat rop
17 000 kr

och 1 st 100-rulle. Nominal med dagens portosats 34.500 kr.

Avslutat rop
16 500 kr

i 2 visiralbum. Mycket bra klassisk del delvis med dubbletter, nyanser, stämplar etc. Många bättre märken och högvalörer. Mycket högt katalogvärde trots några luckfyllare inemellan. En [..]

Avslutat rop
16 500 kr

1800-1900 talet uppsatta land för land med en del silver inemellan. Samt svenska silvermynt i 5 album + löst i låda: 10 kr (7 st), 5 kr -66 (18 st), 2 kr -40 (53 st), 2 kr -66 (57 st), [..]

Avslutat rop
15 500 kr

23 st medaljer från serien Sveriges regenter, diverse mynt med utländska valörer, dito medaljer, Olympiadmotiv, Moderna minnes silverdollar USA etc. De flesta med 92,5% silver. Högt ans[..]

Avslutat rop
15 500 kr

nyanser, varianter och plåtfel på 13 äldre monterade blad. Bla Rufftandning, abklatsch, tillfälliga punkter och fläckar i trycket samt etablerade varianter. En gammal samling orörd seda[..]

Avslutat rop
15 500 kr

med framför allt års- och häftesårssatser 1975-2016. Även lösa märken på instickskort från abonnemang insatta i Postens album samt lite häften. Totalt sett MYCKET stor andel Sverige Bre[..]

Avslutat rop
15 500 kr

Kungen/Silvia. Många olika orter på bruksmärken 1975-2019. Lågt utrop.

15 000 kr

Även han i sina bästa år (skick se lot 2 Ragnar). Bör avhämtas då cykeln är trasig.

Avslutat rop
14 500 kr

utvalda märken Skilling Banco-modernt i visiralbum. Massor av vackra stämplar även på lite svårare märken.

Avslutat rop
14 500 kr

1981-2019. För flera av årgångarna finns mer än ett exemplar, och varje år i det angivna intervallet är representerat med minst en årssats. Nominal ca 41.300 kr med mycket stor andel Sv[..]

Avslutat rop
14 000 kr

motivblad, häften, häftesblock, rullar samt löst och på Postens instickskort från abonnemang. Nominal drygt 42.700 kr med stor andel Sverige Brev. Även mervärde för 64 st rabattf[..]

Avslutat rop
14 000 kr

frimärken och häften. Oräknat mervärde för 17 rabatthäften etc. Nominal drygt 48.500 kr

Avslutat rop
14 000 kr

stämplat 1855-1999 (Värnamomärkena saknas) i fyra album av olika typ. 3-skillingen omtandad, 4-skillingen i tre olika nyanser varav en har intyg (Thorsson 1981, "Lev. 11 d2 gr[..]

Avslutat rop
14 000 kr

Enstaka äldre häften samt samling automathäften från HA 2 (oräknad nominal) Tyngdpunkt 1990-tal till 2009. Gott om Brevmärken. Mycket lågt utrop !

Avslutat rop
14 000 kr

på 15 st lösa Verbisblad. Nästan alla märken med utvalda vackra stämplar, Många Prakt/Lyx. 3x 4 Skilling, 6 Skilling och 8 Skilling, överkomplett Vapentyp, Ringtyp, Stora Tjänste och Os[..]

Avslutat rop
13 500 kr

med enstaka modernare märken. Delvis ostrukturerad samling på dels egenmonterade blad dels visirblad i 3 olika pärmar. Riksbanksskilling med 3 fina marginaler samt 4 RBS, Alla otandade [..]

Avslutat rop
13 000 kr

på 2000-talet. Inga Sverige Brev, däremot en hel del Julpost (frankeringsvärde 17 kr/st). I övrigt bara häften med valörsiffror. Många av häftena har markeringar. Nominal drygt 65.000 k[..]

Avslutat rop
13 000 kr

1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets häftesårssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för hela 15 rabatthäften (300 rab[..]

Avslutat rop
13 000 kr

märken varav den absoluta merparten vackert stämplad. Ett av märkena är stämplat på utgivningsdagen och det finns även några vm-varianter, t.ex. två med omvänt vm ett med delar av 3 vm.[..]

Avslutat rop
13 000 kr

Karibien med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och en uppsjö olika länder representerade, t.ex. Anti[..]