- Alla
- Allmänna Posten
- Kronopoststämplar
- Lösenförsändelser
- Sverige i utlandet
- Fyrkantstämplar
- Utlandsanknytning
- Förfilateli Samlingar & Poster
- Skilling Banco
- Lokalfrimärken
- Vapentyp
- Liggande Lejon
- Ringtyp tandning 14
- Ringtyp tandning 13
- Ringtyp Posthorn
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Små Tjänstemärken
- Lösen t.14
- Lösen t.13
- Oscar II
- Posthuset
- Lilla Riksvapnet
- Medaljong
- Landstorm
- Flygpostfrimärken
- Nattpostflyg
- Lilla Riksvapnet (1920)
- Stående Lejon
- Gustav II Adolf
- Postemblem
- Bandmärken samlingar
- Kongress/Förening
- Gustaf V 70 år
- Gustav V Profil Höger
- 1930-talet
- 1940-talet
- 1950-talet
- 2000-talet
- Moderna utgåvor
- FDC
- Skyddsperforeringar
- Häften
- Militär
- Slania
- Postal Kuriosa
- Rabatthäften
- Nominalpartier
- Brevposter Sverige
- Ostpl. Samlingar
- Stämplade Samlingar
- Blandade Samlingar
- Postens Årsböcker
- Kilovaror & Klipp
- Autografer
- Gravyrer
- Bältespännarmaterial
- Litteratur
- Tillbehör
- Serietidningar
- Mynt & Sedlar
- Övrigt Kuriosa
- Bohuslän
- Skåne
- Småland
- Västergötland
- Göteborg
- Övriga Vykort
- Vykortsposter Sverige
- Vykortsposter Övriga Världen
- Ortst A-Stockholm
- Ortst C-Uppsala Län
- Ortst F-Jönköpings Län
- Ortst G-Kronobergs Län
- Ortst H-Kalmar Län
- Ortst L-Kristianstads Län
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ortst P-Älvsborg
- Ortst R-Skaraborg
- Ortst Z-Jämtland
- Järnvägsstämplar
- Ortstämplar samlingar
- Norge
- Norge Samlingar & Poster
- Danmark Samlingar & Poster
- Grönland
- Island Samlingar & Poster
- Finland Samlingar & Poster
- Norden Samlingar & Poster
- Ships
- Albania
- Asia Mixed
- Australia
- Austria
- Belgium
- Belgium Belgian Congo
- Brazil
- British Colonies Mixed
- Canada
- Cape of Good Hope
- China
- China Peoples Republic
- Cuba
- Czechoslovakia
- Estonia
- Ethiopia
- France
- France Colonies
- German States Bavaria
- German States mixed
- Germany BRD
- Germany Colonies
- Germany DDR
- Germany Memel
- Germany Reich
- Germany mixed
- Great Britain
- Hungary
- Italy
- Korea North
- Montenegro
- Papua
- Poland
- Portugal Colonies
- Romania
- Russia
- Russia and Areas
- South Africa
- South/Middle America Mixed
- Spain
- Switzerland
- USA
- Collections/Lots all world
- Lots with covers all world
- Moving Boxes
Göta 68 Vårauktion 20 maj (Ortstämplar samlingar)
27 insticksböcker. Tyngdpunkt på modernt men även en hel del äldre. Tvättade märken, klipp och försändelser. Mycket stor mängd. Även en hel del REK-etiketter. Trevlig låda med goda fynd[..]
utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.
utgåvan med ca 3.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plast för varje enskilt postkontor.
utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.
1912-1988 på försändelser i 3 album.
vapentyp-1950 talet med enstaka modernare. Utvalda stämplar med allt från läsbart-LYX.
normalstämplar, N6 till N60. Under Oscarsperioden 5 kr Posthuset med nästan alla normalstämplar. Även en del utländska stämplar och bläckmakuleringar. Drygt 1000 märken med massor av va[..]
på 8 blad i 6-ringat visiralbum. Totalt ca 190 märken varav en mindre del på klipp. Alla bladen avbildas på hemsidan.
Läsbart till LYX. Bland de bättre: Bergslags Hörken, Espö, Fogdhyttan, Gärdsrum, Färgaryd, Hinneryd, Hedentorp, Hyttan, Långrådna, Kullsveden, Myckleby, Mörlunda, Näsinge, Tjernö, Torna[..]
Oscar II-Medaljong + St. Tjänste. På slutet även ca 300 st klipp med Järnvägsstämplar.
län i visiralbum. Totalt 338 stämplar, varav många vackra. Bland de svårare orterna kan nämnas Abbetorp, Billarp, Boarp, Bröms, Fanaholm, Fredriksdal, Fröseke, Gryteryd, Gårdveda, Gädde[..]
i visiralbum. Ca 730 märken varav ca 600 olika orter. En del av märkena sitter på klipp.
samlat i alfabetisk ordning (med dubbletter) i visiralbum.
Börjar med 10 st försändelser "UR BREFLÅDA" inom ram samt "Ur breflåda" rakstämpel i skrivstil (olika storlekar) samt "Lådbref" anteckningar.
Oscar II i 9 insticksalbum sorterat i Länsordning, 3 album äldre-modernt samt 1 album med en gles specialsamling "Ortsstämplar i Enköpings Kommun".
Oscar II, den andra äldre-modernt med massor att gå igenom.
samlat i bokstavsordning i 9 album. Även 5 insticksalbum Sverige stämplat tom 2010.
Vapentyp-modernt, allt från läsbart till LYX. Extra mycket Ringtyp men även klipp och vanliga frimärken utan läsbara stämplar.
inemellan också en del bättre märken och parkombinationer.
Ringtyp-Modernt. Delvis rörigt samlat med normala märken inemellan.
stämplar från P, R, O och G län. Mest Oscar men även några märken från andra emissioner. Postalvärden från 75 till 200 kr.
2 av märkena sitter på vykort. 6 Ringtypsmärken ingår.
Kungen/Silvia. Många olika orter på bruksmärken 1975-2019. Lågt utrop.
Gustaf V: 85-årsdag. Totalt 173 st vackra stämplar.
24 Objekt