- Alla
- Allmänna Posten
- Kronopoststämplar
- Lösenförsändelser
- Fyrkantstämplar
- Utlandsanknytning
- Skilling Banco
- Lokalfrimärken
- Vapentyp
- Liggande Lejon
- Ringtyp tandning 14
- Ringtyp tandning 13
- Ringtyp Posthorn
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Små Tjänstemärken
- Lösen t.14
- Lösen t.13
- Oscar II
- Posthuset
- Lilla Riksvapnet
- Medaljong
- Landstorm
- Flygpostfrimärken
- Nattpostflyg
- Lilla Riksvapnet (1920)
- Stående Lejon
- Gustav II Adolf
- Postemblem
- Bandmärken samlingar
- Kongress/Förening
- Gustaf V 70 år
- Gustav V Profil Höger
- 1930-talet
- 1940-talet
- 1950-talet
- 2000-talet
- Moderna utgåvor
- FDC
- Skyddsperforeringar
- Häften
- Militär
- Slania
- Postal Kuriosa
- Rabatthäften
- Nominalpartier
- Brevposter Sverige
- Ostpl. Samlingar
- Stämplade Samlingar
- Blandade Samlingar
- Postens Årsböcker
- Kilovaror & Klipp
- Autografer
- Gravyrer
- Bältespännarmaterial
- Litteratur
- Tillbehör
- Serietidningar
- Mynt & Sedlar
- Övrigt Kuriosa
- Bohuslän
- Skåne
- Småland
- Västergötland
- Göteborg
- Övriga Vykort
- Vykortsposter Sverige
- Vykortsposter Övriga Världen
- Ortst A-Stockholm
- Ortst C-Uppsala Län
- Ortst F-Jönköpings Län
- Ortst G-Kronobergs Län
- Ortst H-Kalmar Län
- Ortst L-Kristianstads Län
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ortst P-Älvsborg
- Ortst R-Skaraborg
- Ortst Z-Jämtland
- Järnvägsstämplar
- Ortstämplar samlingar
- Norge
- Norge Samlingar & Poster
- Danmark Samlingar & Poster
- Grönland
- Island Samlingar & Poster
- Finland Samlingar & Poster
- Norden Samlingar & Poster
- Ships
- Albania
- Asia Mixed
- Australia
- Austria
- Belgium
- Belgium Belgian Congo
- Brazil
- British Colonies Mixed
- Canada
- Cape of Good Hope
- China
- China Peoples Republic
- Cuba
- Czechoslovakia
- Estonia
- Ethiopia
- France
- France Colonies
- German States Bavaria
- German States mixed
- Germany BRD
- Germany Colonies
- Germany DDR
- Germany Memel
- Germany Reich
- Germany mixed
- Great Britain
- Hungary
- Italy
- Korea North
- Montenegro
- Papua
- Poland
- Portugal Colonies
- Romania
- Russia
- Russia and Areas
- South Africa
- South/Middle America Mixed
- Spain
- Switzerland
- USA
- Collections/Lots all world
- Lots with covers all world
- Moving Boxes
Göta 68 Vårauktion 20 maj
i kuvert och present-/temafoldrar, 1960 till 1990-tal. Även lite extra såsom Stockholmia häftena med specimen påtryck, förseglad årssats 1969, 2 bildstenhäften m.m. Mycket lågt utrop!
O/**/* äldre till halvmodernt. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 3600 euro. Populärt samlingsområde. Stor mängd märken.
** Slania-graverade frimärken från främst Monaco, Danmark, Färöarna, Grönland, Island, Polen, Jamaica, San Marino, Storbritannien, Singapore, FN, USA, Vatikanstaten och naturligtvis Sve[..]
egenmonterade blad i 3 album. Blandat O/**/* i början och från 1920 mest **/*. Börjar med nr 1 12-streck stpl samt ringstämpel "14" Arendal, Överkomplett Oscar I, Bra vapentyp, Post[..]
komplett ** set med arkmarginal. Michel €1.000
2x F.1 det ena med goda marginaler det andra tätklippt, Oscar I komplett många dubbletter, Vapentyp 1863 komplett med dubbletter (2 SK defekt), 1867 med många dubbletter (3 SK saknas), [..]
i visiralbum. Delvis många dubbletter, nyanser, varianter etc. Bra bruksmärken Victoria & Edward, tronjubileet upp till 50 cent + 2 $ etc.
äldre Schaubek album med fickor samt separat samling dubbletter i visiralbum. Trevlig klassisk del och delvis med många dubbletter.
Falzlos-album. Märken från Baden, Bergedorf, Braunschweig, Bremen, Hamburg, Hannover, Helgoland, Lübeck, Norddeutscher Postbezirk, Oldenburg (även flera helark i nytryck), Preussen, Sac[..]
Det första albumet innehåller till större delen en samling Bayern. Mängder med kvadrater i olika nyanser etc. och även i övrigt välbesatt, inte sällan med både stämplade och ostämplade [..]
fräscht exemplar signerat "BG". Facit 9.000 kr.
3 Estett-album. Albumen är extremt specialiserade med plats för olika papperssorter och nyanser etc., därför kan de många luckorna ge en falsk bild av samlingen, som efter huvudnummer i[..]
på 13 lösa äldre albumblad. Börjar med Oxögon 30 och 60 R (Intyg äkta med veck) sedan trevligt urval av både rådjursögon och kattögon, komplett Pedro II tom 1879. Blandad kvalitet.
handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.
Till denna post hör även en plastficka med lite enklare nordiskt material inkl. svensk nominal för ca 200 kr.
försändelser frankerade med märken från bruksserien "Byggnader". Många bättre såsom Lösen, Express etc.
tyska och svenska med många trevliga och stor variation vad gäller motiv. Ovanligt utbud.
Äldre till modernt med stor andel **/*. Mycket stor mängd. Trevlig post.
många olika områden representerade - BRD, Berlin, Bayern, Riket, Generalgovernementet, Danzig, tysk ockupation, Saar m.m. I lådan finns också ett visiralbum Storbritannien stämplat.
Nästan allt **/* men ett mindre antal stämplade märken inemellan. Delvis glest besatt men totalt sett stor mängd märken. Till denna post hör även ett proppfullt visiralbum med Österr[..]
från framför allt Brittiska samväldet. Nästan allt **/*.
i fyra vackra Safe Dual-album. Kan eventuellt finnas enstaka *, men vi har kollat alla de bättre märkena och BC-/CB-paren, och de är alla **. Bra kvalitet. Ett femte Safe Dual-album (t[..]
Leuchtturm-album med fickor. Nominal ca 19.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev (mer än 500 st) och även drygt 80 julpostmärken (frankeringsvärde 17 kr/st). Dessutom mervärde för 7[..]
är samlingen monterad i ett Verbis-album, fr.o.m. 1938 i ett Leuchtturm-album. Tjänste- och Lösenmärkena sitter i Verbisalbumet (vars bladsats för övrigt går fram till 1960). Samlingen [..]
stämplat 1855-1999 (Värnamomärkena saknas) i fyra album av olika typ. 3-skillingen omtandad, 4-skillingen i tre olika nyanser varav en har intyg (Thorsson 1981, "Lev. 11 d2 gr[..]
4 Leuchtturm-album med fickor och kassetter. 3 sk. luckfyllare med rejält riss och tunn fläck (även om det bifogade intyget från Sjöman (1966) säger att risset delvis lagats), 4 sk. med[..]
andel Sverige Brev, varav många från de allra senaste åren ända fram t.o.m. 2023. Även många högvalörer upp till 100 kr. Nominal drygt 20.000 kr. Ett rabatthäfte ingår också.
Lilla Riksvapnet (1920). Nr 306-307-308 i stor stil. Avstämplat "SKÖVDE LBR 11.2.1929". Vårt första frimärke som såldes i rulle. Inte tidigare känt att dessa märken fanns med kontrol[..]
på 3 visirblad med bla: 7 st Kaptrianglar.
stämplat FRA SVERRIG 23.12.1870. Intyg HOW (1993) "Mycket gott exemplar 3, 3, 3". Facit 6500 kr.
instämplad på baksidan. Bra kvalitet. Facit 5000 kr.
Facit 2000 kr. Som referens medföljer även ett exemplar av Block 38 så som det normalt ser ut.
visiralbum, där det ena albumet innehåller stämplade märken och det andra ostämplade. Albumet med stämplade märken är lite rörigt monterat, där enklare material blandas med bättre utan [..]
originalförpackning. Bruksanvisning medföljer. Nypris runt 3000 kr. Perfekt apparat för dig som vill kunna tvätta några tiotals frimärken och få dem torra och välpressade på några få mi[..]
modernt i 19 insticksalbum + lösa blad. Samlat utan någon större organisation, riktigt bra märken bredvid enklare märken. Svenska Ortsstämplar. Fyndchanser.
Klassiskt-modernt i 12 album + bunt urvalshäften och frimärken etc löst i 4 askar. Oorganiserat med massor att gå igenom, bättre märken, svenska ortsstämplar etc. Fyndchanser.
fräscht exemplar med lätt rullad rygg och namnteckning i bläck på insidan av omslaget.
Fräscht exemplar med lätt rullad rygg och stukat övre vänstra hörn.
fräscht exemplar med mycket lätt rullad rygg samt små ryggveck.
Fräscha exemplar med lätt rullade ryggar och små veck.
Automatskuret stämplat singelmärke samt stämplat 3-strip. Facit 10.000 kr tillsammans.
papper etc på Gustaf V en Face, Gustaf II Adolf, Gustaf Vasa, Stående Lejon, Postemblem och Profil vänster. Delvis många dubbletter.