Göta 68 Vårauktion 20 maj

Avslutat rop
8 000 kr

i kuvert och present-/temafoldrar, 1960 till 1990-tal. Även lite extra såsom Stockholmia häftena med specimen påtryck, förseglad årssats 1969, 2 bildstenhäften m.m. Mycket lågt utrop!

Avslutat rop
1 300 kr

2x1978, 2x1974, 2x1973 och 1st 1980.

Avslutat rop
2 500 kr

Nominal ca 10.000 kr.

Avslutat rop
3 100 kr

O/**/* äldre till halvmodernt. Katalogvärde enligt inlämnaren drygt 3600 euro. Populärt samlingsområde. Stor mängd märken.

Avslutat rop
2 500 kr

** Slania-graverade frimärken från främst Monaco, Danmark, Färöarna, Grönland, Island, Polen, Jamaica, San Marino, Storbritannien, Singapore, FN, USA, Vatikanstaten och naturligtvis Sve[..]

Avslutat rop
7 200 kr

egenmonterade blad i 3 album. Blandat O/**/* i början och från 1920 mest **/*. Börjar med nr 1 12-streck stpl samt ringstämpel "14" Arendal, Överkomplett Oscar I, Bra vapentyp, Post[..]

Avslutat rop
900 kr

komplett ** set med arkmarginal. Michel €1.000

Avslutat rop
2 800 kr

2x F.1 det ena med goda marginaler det andra tätklippt, Oscar I komplett många dubbletter, Vapentyp 1863 komplett med dubbletter (2 SK defekt), 1867 med många dubbletter (3 SK saknas), [..]

Avslutat rop
3 650 kr

i visiralbum. Delvis många dubbletter, nyanser, varianter etc. Bra bruksmärken Victoria & Edward, tronjubileet upp till 50 cent + 2 $ etc.

Avslutat rop
1 600 kr

äldre Schaubek album med fickor samt separat samling dubbletter i visiralbum. Trevlig klassisk del och delvis med många dubbletter.

Avslutat rop
8 200 kr

Falzlos-album. Märken från Baden, Bergedorf, Braunschweig, Bremen, Hamburg, Hannover, Helgoland, Lübeck, Norddeutscher Postbezirk, Oldenburg (även flera helark i nytryck), Preussen, Sac[..]

Avslutat rop
7 400 kr

Det första albumet innehåller till större delen en samling Bayern. Mängder med kvadrater i olika nyanser etc. och även i övrigt välbesatt, inte sällan med både stämplade och ostämplade [..]

Avslutat rop
1 100 kr

fräscht exemplar signerat "BG". Facit 9.000 kr.

Avslutat rop
7 800 kr

3 Estett-album. Albumen är extremt specialiserade med plats för olika papperssorter och nyanser etc., därför kan de många luckorna ge en falsk bild av samlingen, som efter huvudnummer i[..]

Avslutat rop
2 500 kr

på 13 lösa äldre albumblad. Börjar med Oxögon 30 och 60 R (Intyg äkta med veck) sedan trevligt urval av både rådjursögon och kattögon, komplett Pedro II tom 1879. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
2 700 kr

Michael von Küenburg.

Avslutat rop
2 900 kr

handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
2 500 kr

Till denna post hör även en plastficka med lite enklare nordiskt material inkl. svensk nominal för ca 200 kr.

Avslutat rop
2 500 kr

försändelser frankerade med märken från bruksserien "Byggnader". Många bättre såsom Lösen, Express etc.

Avslutat rop
900 kr

tyska och svenska med många trevliga och stor variation vad gäller motiv. Ovanligt utbud.

Avslutat rop
2 600 kr

Äldre till modernt med stor andel **/*. Mycket stor mängd. Trevlig post.

Avslutat rop
2 000 kr

många olika områden representerade - BRD, Berlin, Bayern, Riket, Generalgovernementet, Danzig, tysk ockupation, Saar m.m. I lådan finns också ett visiralbum Storbritannien stämplat.

Avslutat rop
1 700 kr

Nästan allt **/* men ett mindre antal stämplade märken inemellan. Delvis glest besatt men totalt sett stor mängd märken. Till denna post hör även ett proppfullt visiralbum med Österr[..]

Avslutat rop
9 900 kr

från framför allt Brittiska samväldet. Nästan allt **/*.

Avslutat rop
2 500 kr

i fyra vackra Safe Dual-album. Kan eventuellt finnas enstaka *, men vi har kollat alla de bättre märkena och BC-/CB-paren, och de är alla **. Bra kvalitet. Ett femte Safe Dual-album (t[..]

Avslutat rop
4 800 kr

Leuchtturm-album med fickor. Nominal ca 19.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev (mer än 500 st) och även drygt 80 julpostmärken (frankeringsvärde 17 kr/st). Dessutom mervärde för 7[..]

Avslutat rop
8 200 kr

är samlingen monterad i ett Verbis-album, fr.o.m. 1938 i ett Leuchtturm-album. Tjänste- och Lösenmärkena sitter i Verbisalbumet (vars bladsats för övrigt går fram till 1960). Samlingen [..]

Avslutat rop
14 000 kr

stämplat 1855-1999 (Värnamomärkena saknas) i fyra album av olika typ. 3-skillingen omtandad, 4-skillingen i tre olika nyanser varav en har intyg (Thorsson 1981, "Lev. 11 d2 gr[..]

Avslutat rop
7 800 kr

4 Leuchtturm-album med fickor och kassetter. 3 sk. luckfyllare med rejält riss och tunn fläck (även om det bifogade intyget från Sjöman (1966) säger att risset delvis lagats), 4 sk. med[..]

Avslutat rop
6 400 kr

andel Sverige Brev, varav många från de allra senaste åren ända fram t.o.m. 2023. Även många högvalörer upp till 100 kr. Nominal drygt 20.000 kr. Ett rabatthäfte ingår också.

Avslutat rop
350 kr

Lilla Riksvapnet (1920). Nr 306-307-308 i stor stil. Avstämplat "SKÖVDE LBR 11.2.1929". Vårt första frimärke som såldes i rulle. Inte tidigare känt att dessa märken fanns med kontrol[..]

Avslutat rop
2 200 kr

på 3 visirblad med bla: 7 st Kaptrianglar.

Avslutat rop
1 900 kr

stämplat FRA SVERRIG 23.12.1870. Intyg HOW (1993) "Mycket gott exemplar 3, 3, 3". Facit 6500 kr.

Avslutat rop
1 300 kr

instämplad på baksidan. Bra kvalitet. Facit 5000 kr.

Avslutat rop
800 kr

Facit 2000 kr. Som referens medföljer även ett exemplar av Block 38 så som det normalt ser ut.

Avslutat rop
2 300 kr

visiralbum, där det ena albumet innehåller stämplade märken och det andra ostämplade. Albumet med stämplade märken är lite rörigt monterat, där enklare material blandas med bättre utan [..]

Avslutat rop
800 kr

originalförpackning. Bruksanvisning medföljer. Nypris runt 3000 kr. Perfekt apparat för dig som vill kunna tvätta några tiotals frimärken och få dem torra och välpressade på några få mi[..]

Avslutat rop
4 600 kr

modernt i 19 insticksalbum + lösa blad. Samlat utan någon större organisation, riktigt bra märken bredvid enklare märken. Svenska Ortsstämplar. Fyndchanser.

Avslutat rop
4 900 kr

Klassiskt-modernt i 12 album + bunt urvalshäften och frimärken etc löst i 4 askar. Oorganiserat med massor att gå igenom, bättre märken, svenska ortsstämplar etc. Fyndchanser.

Avslutat rop
500 kr

fräscht exemplar med lätt rullad rygg och namnteckning i bläck på insidan av omslaget.

Avslutat rop
700 kr

Fräscht exemplar med lätt rullad rygg och stukat övre vänstra hörn.

Avslutat rop
600 kr

fräscht exemplar med mycket lätt rullad rygg samt små ryggveck.

Avslutat rop
1 300 kr

Fräscha exemplar med lätt rullade ryggar och små veck.

Avslutat rop
800 kr

Automatskuret stämplat singelmärke samt stämplat 3-strip. Facit 10.000 kr tillsammans.

Avslutat rop
1 800 kr

papper etc på Gustaf V en Face, Gustaf II Adolf, Gustaf Vasa, Stående Lejon, Postemblem och Profil vänster. Delvis många dubbletter.