4 Leuchtturm-album med fickor och kassetter. 3 sk. luckfyllare med rejält riss och tunn fläck (även om det bifogade intyget från Sjöman (1966) säger att risset delvis lagats), 4 sk. med vacker Mariestad-stämpel, 6 sk. i bra kvalitet men omtandad, 8 sk. signerad Sjöman på baksidan och med intyg HOW (1994) "Inga defekter eller reparationer, ett vackert och mycket fräscht exemplar av den sista nyansen F.4 h, mycket gott exemplar 3, 2-3, 3", 24. sk med intyg HOW (2011) "En tunn fläck men ett vackert och fräscht exemplar av ett ovanligt märke, godtagbart exemplar 1, 3, 3", båda lokalmärkena med defekter (ktt resp. riss), Vapen och Liggande lejon komplett i blandad kvalitet (samtliga stämplade Mariestad), Ringtyp komplett med flera vackra stämplar (riksdalern t.13 dock i sämre skick), Oscar med flera vackra Mariestad-stämplar, Landstorm I-III komplett, glest besatt bandmärkesavsnitt men flera vackra stämplar, Kongress/Förening komplett i något blandad kvalitet, nästan alla BC-/CB-par men några av dem misstänkt klippta, välbesatta avsnitt Tjänste, Lösen och Militär. I den modernare delen finns många luckor, men de märken som finns med är ofta vackert stämplade.
Budgivning avslutad Avslutat rop
Värdering 6 000 kr

  • 7 800 kr
    Mån 20 2024
  • 7 600 kr
    Mån 20 2024
  • 7 400 kr
    Mån 20 2024
  • 7 200 kr
    Mån 20 2024
  • 7 200 kr
    Mån 20 2024
  • 7 000 kr
    Ons 15 2024
  • 6 800 kr
    Ons 15 2024
  • 6 600 kr
    Tors 09 2024
  • 6 400 kr
    Ons 08 2024
  • 6 200 kr
    Tis 07 2024
Visa alla

Göta auktion 68 har visning i våra lokaler på Eckens väg 16, Partille.
Visningsdagar 17-20 maj (Fre-Mån) 10:00 - 17:00.