Göta 68 Vårauktion 20 maj (Skilling Banco)

850 kr

1 700 kr

2 600 kr

4 800 kr

2 100 kr

"STOCKHOLM 7.7.1857".

450 kr

daterad Stockholm 20 september 1856 och adresserad till Haparanda.

4 200 kr

10 500 kr

Osåld

stämplade "STOCKHOLM 13.12.1857" samt liten del av röd stämpel. Intyg HOW (2008) Äkta sammanhängande par. Fräscht och ovanligt. Facit 36.000 kr.

27 000 kr

ursprungligt porto av 4x 3 Sk = 12 Skilling Banco till Danmark. Ett märke bortklippt med pappersförlust, det andra plundrat. Avstämplat med fyrkantsstämpel "HALMSTAD 6.4.1857". Transit [..]