- Alla
- Allmänna Posten
- Kronopoststämplar
- Lösenförsändelser
- Sverige i utlandet
- Fyrkantstämplar
- Utlandsanknytning
- Förfilateli Samlingar & Poster
- Skilling Banco
- Lokalfrimärken
- Vapentyp
- Liggande Lejon
- Ringtyp tandning 14
- Ringtyp tandning 13
- Ringtyp Posthorn
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Små Tjänstemärken
- Lösen t.14
- Lösen t.13
- Oscar II
- Posthuset
- Lilla Riksvapnet
- Medaljong
- Landstorm
- Flygpostfrimärken
- Nattpostflyg
- Lilla Riksvapnet (1920)
- Stående Lejon
- Gustav II Adolf
- Postemblem
- Bandmärken samlingar
- Kongress/Förening
- Gustaf V 70 år
- Gustav V Profil Höger
- 1930-talet
- 1940-talet
- 1950-talet
- 2000-talet
- Moderna utgåvor
- FDC
- Skyddsperforeringar
- Häften
- Militär
- Slania
- Postal Kuriosa
- Rabatthäften
- Nominalpartier
- Brevposter Sverige
- Ostpl. Samlingar
- Stämplade Samlingar
- Blandade Samlingar
- Postens Årsböcker
- Kilovaror & Klipp
- Autografer
- Gravyrer
- Bältespännarmaterial
- Litteratur
- Tillbehör
- Serietidningar
- Mynt & Sedlar
- Övrigt Kuriosa
- Bohuslän
- Skåne
- Småland
- Västergötland
- Göteborg
- Övriga Vykort
- Vykortsposter Sverige
- Vykortsposter Övriga Världen
- Ortst A-Stockholm
- Ortst C-Uppsala Län
- Ortst F-Jönköpings Län
- Ortst G-Kronobergs Län
- Ortst H-Kalmar Län
- Ortst L-Kristianstads Län
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ortst P-Älvsborg
- Ortst R-Skaraborg
- Ortst Z-Jämtland
- Järnvägsstämplar
- Ortstämplar samlingar
- Norge
- Norge Samlingar & Poster
- Danmark Samlingar & Poster
- Grönland
- Island Samlingar & Poster
- Finland Samlingar & Poster
- Norden Samlingar & Poster
- Ships
- Albania
- Asia Mixed
- Australia
- Austria
- Belgium
- Belgium Belgian Congo
- Brazil
- British Colonies Mixed
- Canada
- Cape of Good Hope
- China
- China Peoples Republic
- Cuba
- Czechoslovakia
- Estonia
- Ethiopia
- France
- France Colonies
- German States Bavaria
- German States mixed
- Germany BRD
- Germany Colonies
- Germany DDR
- Germany Memel
- Germany Reich
- Germany mixed
- Great Britain
- Hungary
- Italy
- Korea North
- Montenegro
- Papua
- Poland
- Portugal Colonies
- Romania
- Russia
- Russia and Areas
- South Africa
- South/Middle America Mixed
- Spain
- Switzerland
- USA
- Collections/Lots all world
- Lots with covers all world
- Moving Boxes
Göta 68 Vårauktion 20 maj (Moving Boxes)
modernt i 19 insticksalbum + lösa blad. Samlat utan någon större organisation, riktigt bra märken bredvid enklare märken. Svenska Ortsstämplar. Fyndchanser.
Klassiskt-modernt i 12 album + bunt urvalshäften och frimärken etc löst i 4 askar. Oorganiserat med massor att gå igenom, bättre märken, svenska ortsstämplar etc. Fyndchanser.
såsom en Sverige samling 1855 till 1968, mest stämplad ett fåtal *. Flera klassiska märken men de svåraste ofta i mycket blandad kvalitet. Annars välbesatt med en del bättre, även en he[..]
pergamynkuvert sorterade efter land. 1850- till 1950-tal med enstaka modernare märken. Mycket stor spridning. Kommer från dödsbo och har sannolikt legat orört länge. Fyndchanser?
Tyskland Bundespost och Finland. Även blandat i plastficka samt bunt med frimärken på visirkort. Mest O/* med bra Schweiz och Island.
på mest egengjorda blad. Samlingen troligen orörd sedan 1970-talet, mycket omfattande beträffande antalet länder och kolonier men naturligtvis mest enklare material dock finns även någo[..]
från Hela världen, oftast 1 ask per land. Även låda med 78 st äldre lagda 100-buntar Oscar II. Massor att gå igenom.
och Bulgarien. Mest Österrike, med bl a en stämplad samling 1850-2007 på egenmonterade blad. Även två insticksalbum **/* och två insticksalbum stämplade dubbletter. Rumänien O/**/* i fy[..]
Bland det lite bättre kan nämnas ett album Kina med en hel del märken, ett album Japan, en stämplad samling Mongoliet 1930-1991 på egengjorda förtrycksblad i pärm (som även innehåller e[..]
bl.a DDR samling 1945-1972 i Leuchtturm klämalbum och samling i 3 insticksalbum, mest enklare material. Vidare Sverige Ringtyp till 1983 stpl i 4 insticksalbum, finns dock ** [..]
drygt 11.800 kr, vilket är huvudvärdet i lådan. Bunt med enklare försändelser och vykort, julmärken, svenska årssatser mellan 1970-tal och 2008, 3 äldre album med glesa samlingar Sverig[..]
lösa blad. 2 äldre egentillverkade Hela världen album samt diverse restsamlingar med frimärken, klipp och enstaka försändelser i askar. Även plastficka med Sverige ** Nominal drygt 600 [..]
från Hela Världen. 2 Visiralbum med försändelser mest med flygpost och minnespost, även lite klassiskt Ryssland. 2 st ILIS minnespost Rek. finns i denna post. (eftersökt) Frimärken fr[..]
frimärken och mynt. Bla 7 svenska årssatser 1980-talet, Nominal drygt 1.100 kr inklusive 3 rabatthäften, låda med drygt 4 kg mynt, överst en del svenska silvermynt 10 öre till 2 kr, sil[..]
mängder av lösa blad, presentsatser, årssatser etc samt lösa märken i 4 askar.
Österrike. 5 album, låda klipp + plomberad kilovara Sverige 1955, låda diverse Hela världen **/*/O, Cigarrlåda Sverige **/*, 9 st svenska ** årssatser 1975-1983 med Nominal ca 600 kr.
Mycket från Kina och Frankrike.
album och insticksböcker + plus bunt lösa blad. Lådan innehåller mycket olika motiv samlingar men även klassiskt material från diverse länder, lite bättre har setts inemellan. Mycket at[..]
var sitt album med egengjorda blad. Ett SG album med Englandsamling. Vidare småsamlingar mest EU men även utomeuropa.
med mycket från Brittiska samväldet i 12 album + ask tvättat samt påse med klipp.
tvättade märken antingen i buntar eller i pergamynkuvert och askar.
insticksalbum + ca 250 st lösa klippta visirblad. Äldre-modernt med mest enklare märken.
album varav 1 album enbart Kina. Även bunt lösa blad.
visiralbum och 2 insticksalbum. Märken från BRD, Berlin, Tjeckoslovakien, Australien, Kanada, Nya Zeeland, Polen (mycket) och Sovjet.
24 Objekt