- Alla
- Allmänna Posten
- Kronopoststämplar
- Lösenförsändelser
- Sverige i utlandet
- Fyrkantstämplar
- Utlandsanknytning
- Förfilateli Samlingar & Poster
- Skilling Banco
- Lokalfrimärken
- Vapentyp
- Liggande Lejon
- Ringtyp tandning 14
- Ringtyp tandning 13
- Ringtyp Posthorn
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Små Tjänstemärken
- Lösen t.14
- Lösen t.13
- Oscar II
- Posthuset
- Lilla Riksvapnet
- Medaljong
- Landstorm
- Flygpostfrimärken
- Nattpostflyg
- Lilla Riksvapnet (1920)
- Stående Lejon
- Gustav II Adolf
- Postemblem
- Bandmärken samlingar
- Kongress/Förening
- Gustaf V 70 år
- Gustav V Profil Höger
- 1930-talet
- 1940-talet
- 1950-talet
- 2000-talet
- Moderna utgåvor
- FDC
- Skyddsperforeringar
- Häften
- Militär
- Slania
- Postal Kuriosa
- Rabatthäften
- Nominalpartier
- Brevposter Sverige
- Ostpl. Samlingar
- Stämplade Samlingar
- Blandade Samlingar
- Postens Årsböcker
- Kilovaror & Klipp
- Autografer
- Gravyrer
- Bältespännarmaterial
- Litteratur
- Tillbehör
- Serietidningar
- Mynt & Sedlar
- Övrigt Kuriosa
- Bohuslän
- Skåne
- Småland
- Västergötland
- Göteborg
- Övriga Vykort
- Vykortsposter Sverige
- Vykortsposter Övriga Världen
- Ortst A-Stockholm
- Ortst C-Uppsala Län
- Ortst F-Jönköpings Län
- Ortst G-Kronobergs Län
- Ortst H-Kalmar Län
- Ortst L-Kristianstads Län
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ortst P-Älvsborg
- Ortst R-Skaraborg
- Ortst Z-Jämtland
- Järnvägsstämplar
- Ortstämplar samlingar
- Norge
- Norge Samlingar & Poster
- Danmark Samlingar & Poster
- Grönland
- Island Samlingar & Poster
- Finland Samlingar & Poster
- Norden Samlingar & Poster
- Ships
- Albania
- Asia Mixed
- Australia
- Austria
- Belgium
- Belgium Belgian Congo
- Brazil
- British Colonies Mixed
- Canada
- Cape of Good Hope
- China
- China Peoples Republic
- Cuba
- Czechoslovakia
- Estonia
- Ethiopia
- France
- France Colonies
- German States Bavaria
- German States mixed
- Germany BRD
- Germany Colonies
- Germany DDR
- Germany Memel
- Germany Reich
- Germany mixed
- Great Britain
- Hungary
- Italy
- Korea North
- Montenegro
- Papua
- Poland
- Portugal Colonies
- Romania
- Russia
- Russia and Areas
- South Africa
- South/Middle America Mixed
- Spain
- Switzerland
- USA
- Collections/Lots all world
- Lots with covers all world
- Moving Boxes
Göta 68 Vårauktion 20 maj (Nominalpartier)
i kuvert och present-/temafoldrar, 1960 till 1990-tal. Även lite extra såsom Stockholmia häftena med specimen påtryck, förseglad årssats 1969, 2 bildstenhäften m.m. Mycket lågt utrop!
Leuchtturm-album med fickor. Nominal ca 19.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev (mer än 500 st) och även drygt 80 julpostmärken (frankeringsvärde 17 kr/st). Dessutom mervärde för 7[..]
andel Sverige Brev, varav många från de allra senaste åren ända fram t.o.m. 2023. Även många högvalörer upp till 100 kr. Nominal drygt 20.000 kr. Ett rabatthäfte ingår också.
1989-2010, presentsatser, souvenirark samt märken på instickskort från abonnemang. Nominal drygt 39.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även lite mervärde för ett 70-tal rabat[..]
med massor av märken satta om lott i 2 insticksalbum. Nominal drygt 20.000 kr.
diverse Års- och Presentsatser 1973 till ca 2002. Nominal drygt 16.500 kr.
totalt 977 st BREV-märken, mest självhäftande. Nominal drygt 17.500 kr.
Mest stämplat i början, Nominal mest 1999-2019 med stor andel BREV-märken, Inemellan vackra stämplar. Nominal drygt 12.000 kr.
Nominal 12.600 kr.
Även presentböcker/foldrar. Nom. ca 5.000 kr.
Enstaka äldre häften samt samling automathäften från HA 2 (oräknad nominal) Tyngdpunkt 1990-tal till 2009. Gott om Brevmärken. Mycket lågt utrop !
1x1981, 2x1982, 2x1983, 2x1986, 4x1987, 2x1988, 2x1989. Plusvärde för 15 Rabatthäften.
drygt 3400 kr med mervärde för lite rabattmärken i satserna (1981-1990). Posten innehåller: 1x1971, 1x1972, 1x1973, 1x1974, 2x1977, 6x1978, 2x1979, 2x1980, 3x1981, 2x1982, 2x1983, 2x1[..]
1975-2013, inte sällan mer än en av varje. Nominal ca 25.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även mervärde för 128 st rabattfrimärken.
1981-2019. För flera av årgångarna finns mer än ett exemplar, och varje år i det angivna intervallet är representerat med minst en årssats. Nominal ca 41.300 kr med mycket stor andel Sv[..]
1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets häftesårssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för hela 15 rabatthäften (300 rab[..]
1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets årssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för 128 st rabattfrimärken till den red[..]
Postens motivblad 2004-2022 (ligger ej i kronologisk ordning så det är svårt att skaffa sig en överblick, men troligen ej komplett), dels i form av häften samt lösa frimärken i pergam[..]
postens motivblad i 2 pärmar. Nominal drygt 14.000 kr, god andel Sverige Brev och 5 rabatthäften (ej inräknade i nominalvärdet).
Sverigesamling i Leuchtturm album 1975-2000, ännu ett LT album med mest 1980-tal. Liten låda med häften 1960-1980 tal, 7 årssatser (en häftes) mitten 1980-tal till början 1990-tal. Raba[..]
Ett fåtal inkompletta häften, trots detta ändå Nominal drygt 7.000 kr med plusvärde av rabattfrimärken.
+ 2 påsar med ** valörer 4 kr - 5:80 kr. Nominal ca 9.000 kr
med framför allt års- och häftesårssatser 1975-2016. Även lösa märken på instickskort från abonnemang insatta i Postens album samt lite häften. Totalt sett MYCKET stor andel Sverige Bre[..]
många med markeringar. Nominal för 636 st BREV-märken= 11.448 kr.
självhäftande. Nominal 2.174 kr.
29 Objekt