Göta 68 Vårauktion 20 maj

Avslutat rop
650 kr

10 st försändelser med Amerikansk frankering (1 Frankrike) samt 4 st från Sverige. SAL, Paquebot etc.

Avslutat rop
600 kr

fräscht exemplar med mycket lätt rullad rygg samt små ryggveck.

Avslutat rop
600 kr

nästan alla topografiska. De flesta korten är monterade i olika typer av album medan resten ligger löst. Drygt hälften av korten tillhör någon av kategorierna svenska slott och herre[..]

Avslutat rop
600 kr

av EA Rosengren AB för att innehålla Låspatroner för skyddslås till växelkassor. "Får ej öppnas annat än i närvaro av den funktionär som skall innehava och ansvara för patronen". I leve[..]

Avslutat rop
600 kr

med enstaka äldre. FDC ca 1980-2000 samt flera brevalbum blandat. En del trevliga topografiska vykort samt signaturer. Bla intressant brev till Hedvig Atterbom där Prins Eugen omnämns i[..]

Avslutat rop
600 kr

7 st försändelser.

Avslutat rop
500 kr

fräscht exemplar med lätt rullad rygg och namnteckning i bläck på insidan av omslaget.

Avslutat rop
500 kr

Börjar med ett ankomstvykort från SS Mauretania 1914, flera försändelser Svenska-Amerika Linjen 1928-1965, Trelleborg-Sassnitz etc. Totalt 135 st försändelser och minnespoststämplar etc[..]

Avslutat rop
500 kr

med 6 st från Sverige och 6 st från Danmark.

Avslutat rop
500 kr

ett veck och en bruten hörntand. Postal 1500 kr.

Avslutat rop
500 kr

på 4 visirblad. Även en vacker serie från Monaco. Högt katalogvärde.

Avslutat rop
500 kr

sända till Sverige 1898-1954 från Argentina, Spanien, Kanalzonen, Monte-Carlo, Indien, Brasilien och Sydafrika.

Avslutat rop
475 kr

Alexander Keiller som etablerade Göteborgs Mekaniska Verkstad. Totalt 6 försändelser till England och 7 st adresserade till Göteborg 1820-1850 talet.

Avslutat rop
475 kr

"PKXP Nr 12, 18.1.1872". Intyg HOW (2016) 4,5,4. Praktexemplar.

Avslutat rop
450 kr

reklamkort, tryckt datering Yankee Stadium 26/6 1959. Ovanligt idolkort.

Avslutat rop
450 kr

daterad Stockholm 20 september 1856 och adresserad till Haparanda.

Avslutat rop
425 kr

1912-1988 på försändelser i 3 album.

Avslutat rop
400 kr

med delar av 3 förskjutna påtryck.

Avslutat rop
400 kr

Kan delas till 4 fyrblock av varje valör.

Avslutat rop
375 kr

av Apolinary Smolarek föreställande Blomstermåla Värdshus i Särö, färgprov, komplett ark med fyra märken samt försändelse med lördagsutdelning signerad av konstnären. Alla 4 objekt inra[..]

Avslutat rop
375 kr

Märket sitter på ett vykort.

Avslutat rop
350 kr

Lilla Riksvapnet (1920). Nr 306-307-308 i stor stil. Avstämplat "SKÖVDE LBR 11.2.1929". Vårt första frimärke som såldes i rulle. Inte tidigare känt att dessa märken fanns med kontrol[..]

Avslutat rop
350 kr

rejält riss och ett runt hörn. Postal 2000 kr.

Avslutat rop
300 kr

"Sandviken 16.x.1872". Några separerade tänder samt ktt.

Avslutat rop
300 kr

med starkt förskjutet påtryck.

Avslutat rop
300 kr

"STOCKHOLM PFFS 12.6.1957".

Avslutat rop
300 kr

1,2 och 5 öre med många olika årtal.

Avslutat rop
250 kr

2 av märkena sitter på vykort. 6 Ringtypsmärken ingår.

Avslutat rop
225 kr

2x 1 kr Postemblem + 25 öre Profil Vänster (F.2x168+183). "STOCKHOLM 11.12.1934". Intressant grön luftpoststämpel.

Avslutat rop
2 500 kr

försändelser frankerade med märken från bruksserien "Byggnader". Många bättre såsom Lösen, Express etc.

Avslutat rop
800 kr

Automatskuret stämplat singelmärke samt stämplat 3-strip. Facit 10.000 kr tillsammans.

Avslutat rop
800 kr

+ löst i skolåda. Tusentals kuvert med vackra illustrationer, delvis med många dubbletter. En samling som säljs i 2 delar, se även lot 73 på denna auktion.

Avslutat rop
800 kr

dock mest från Norden (Inga Sverige). Delvis många dubbletter med enstaka stämplade och inkompletta häften.

Avslutat rop
800 kr

+ löst i låda. Tusentals kuvert med vackra illustrationer, delvis med många dubbletter. En samling som säljs i 2 delar, se även lot 55 på denna auktion.