Göta 68 Vårauktion 20 maj
10 st försändelser med Amerikansk frankering (1 Frankrike) samt 4 st från Sverige. SAL, Paquebot etc.
fräscht exemplar med mycket lätt rullad rygg samt små ryggveck.
nästan alla topografiska. De flesta korten är monterade i olika typer av album medan resten ligger löst. Drygt hälften av korten tillhör någon av kategorierna svenska slott och herre[..]
av EA Rosengren AB för att innehålla Låspatroner för skyddslås till växelkassor. "Får ej öppnas annat än i närvaro av den funktionär som skall innehava och ansvara för patronen". I leve[..]
med enstaka äldre. FDC ca 1980-2000 samt flera brevalbum blandat. En del trevliga topografiska vykort samt signaturer. Bla intressant brev till Hedvig Atterbom där Prins Eugen omnämns i[..]
fräscht exemplar med lätt rullad rygg och namnteckning i bläck på insidan av omslaget.
1924, Lüning nr 30.
Börjar med ett ankomstvykort från SS Mauretania 1914, flera försändelser Svenska-Amerika Linjen 1928-1965, Trelleborg-Sassnitz etc. Totalt 135 st försändelser och minnespoststämplar etc[..]
med 6 st från Sverige och 6 st från Danmark.
ett veck och en bruten hörntand. Postal 1500 kr.
på 4 visirblad. Även en vacker serie från Monaco. Högt katalogvärde.
sända till Sverige 1898-1954 från Argentina, Spanien, Kanalzonen, Monte-Carlo, Indien, Brasilien och Sydafrika.
Alexander Keiller som etablerade Göteborgs Mekaniska Verkstad. Totalt 6 försändelser till England och 7 st adresserade till Göteborg 1820-1850 talet.
"PKXP Nr 12, 18.1.1872". Intyg HOW (2016) 4,5,4. Praktexemplar.
reklamkort, tryckt datering Yankee Stadium 26/6 1959. Ovanligt idolkort.
daterad Stockholm 20 september 1856 och adresserad till Haparanda.
1912-1988 på försändelser i 3 album.
med delar av 3 förskjutna påtryck.
Kan delas till 4 fyrblock av varje valör.
av Apolinary Smolarek föreställande Blomstermåla Värdshus i Särö, färgprov, komplett ark med fyra märken samt försändelse med lördagsutdelning signerad av konstnären. Alla 4 objekt inra[..]
Märket sitter på ett vykort.
Lilla Riksvapnet (1920). Nr 306-307-308 i stor stil. Avstämplat "SKÖVDE LBR 11.2.1929". Vårt första frimärke som såldes i rulle. Inte tidigare känt att dessa märken fanns med kontrol[..]
rejält riss och ett runt hörn. Postal 2000 kr.
"Sandviken 16.x.1872". Några separerade tänder samt ktt.
med starkt förskjutet påtryck.
"STOCKHOLM PFFS 12.6.1957".
1,2 och 5 öre med många olika årtal.
2 av märkena sitter på vykort. 6 Ringtypsmärken ingår.
2x 1 kr Postemblem + 25 öre Profil Vänster (F.2x168+183). "STOCKHOLM 11.12.1934". Intressant grön luftpoststämpel.
försändelser frankerade med märken från bruksserien "Byggnader". Många bättre såsom Lösen, Express etc.
Automatskuret stämplat singelmärke samt stämplat 3-strip. Facit 10.000 kr tillsammans.
+ löst i skolåda. Tusentals kuvert med vackra illustrationer, delvis med många dubbletter. En samling som säljs i 2 delar, se även lot 73 på denna auktion.
dock mest från Norden (Inga Sverige). Delvis många dubbletter med enstaka stämplade och inkompletta häften.
+ löst i låda. Tusentals kuvert med vackra illustrationer, delvis med många dubbletter. En samling som säljs i 2 delar, se även lot 55 på denna auktion.