- Postal Dokument.
- Fyrkantstämplar
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Lösen t.13
- Gustav V Profil Vänster
- Bandmärken övrigt
- 1930-talet
- 1960-talet
- 1980-talet
- Crashpost
- Lokalpost
- Olympiska Spelen
- Ångbåts PXP
Göta 71 Posthistoria 11 november (Vapentyp)
mycket sent och ovanligt.
Frankerad med 2x 5 öre (7d), 9 öre (8d) och 30 öre (11d2) avstämplad "STOCKHOLM 23.2.1867". Avbildad i Bjäringer/Ryens bok sidan 146 nr V71.
Lejon till Hamburg, avstämplat "PKXP Nr 1, 1.2.1870" med Lösenanteckningar samt stämpel "OTILLR:FRANCO." inom ram. Märkena satta över kuvertets kant med medföljande små tandskador.
till inrikes 12 öre Vapenbrev "WENERSBORG 12.3.1867" adresserat till Wilh.Thorburn och Söner i Uddevalla.
10 Objekt