- Postal Dokument.
- Fyrkantstämplar
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Lösen t.13
- Gustav V Profil Vänster
- Bandmärken övrigt
- 1930-talet
- 1960-talet
- 1980-talet
- Crashpost
- Lokalpost
- Olympiska Spelen
- Ångbåts PXP
Göta 71 Posthistoria 11 november
brev avstämplat "MANTORP 19.8.1877".
orderstämplad på 15 öre brevkort.
på censurerat feltpostbrev adresserat till Norheimsund, Norge. Frankerat med komplett set av Londonmärkena.
på brefkort till Serbien med ankomststämpel 10.12.1891. Endast 1 brefkort tidigare känt under Oscarsperioden enligt Ferdén.
10 öre Medaljong lokalt brefkort.
Frankerad med 2+35+35 öre Profil vänster "STOCKHOLM 1 EXP. F. SAML. 17.3.30" med grön rakstämpel "LUFTPOST MIT KATAPULTFLUG DAMPFER EUROPA". Även rakstämpel "kein Katapultflug von D. Eu[..]
för internationell brefkarta, stämplat "PKXP No 10.B.NED, 25.2.1895".
kuvert med specialstämpel "STOCKHOLM 1 ROVER MOOT 29.7.35".
på rekommenderad helsak "STAFRE 6.6.1891" till Göteborg.
fräsch stämpel på använt militärbrevkort med lång skrivet innehåll daterat Ismailia 30 dec 1973.
Lösen betalt med 10 öre Soldatfrimärke (L9) och 20 öre blågrön (L18).
Amerika-Linien den 9/1-1917 på S.S. Oscar II. Litet riss.
(F. TjbK10) meddelande från "MARIESTAD 5.11.1921" till Tidaholm.
"ULRICEHAMN 9.6.86". Tunn fläck på baksidan.
4 brev avstämplade Göteborg varav ett 20 öre till USA, en blandfrankering samt 30 öre singel på inrikes Wärde brev + framsida.
militär adress o Östersund med notering "angeläget".
Allard trycksak med den stora luftpoststämpeln "LUFTPOSTEXP. Nr 1 14 VIII-28".
till Frankrike med fransk lösenstämpel "12". Transit Sandösund 27/9 och fransk Amb. 1 OUT 56.
vykort avstämplat "SKÖNSMON 2.8.40". Vackert.
på vackert frankerat brev med 6x 5 öre Bellman "KARLSKRONA 8.5.40".
samt "Portofritt" stämpel och svart militärcensur. Roligt Påskkort med bild från Interneringslägret Tofta och SMS Albatross.
samt "Portofritt" stämpel och lila militärcensur. Daterat Visborgsslätt med bild av minnesstund med militärer.
med lila militärcensur samt Halmstad ankomststämpel 7/2.
på invigningsdagen (Flera tvättbara) på 7 olika märken, satta på vykort från utställningen. Notering "Minne från Nordiska Fiskeriutställningen i Marstrand den 9 juli 1904".
på PS VÄRDE kuvert adresserat till Marstrand. På baksidan 2 lacksigill Karlstens Fästning. Sista dagen av utställningen.
på större PS REK kuvert (220x143 mm) sänt till Marstrand. På baksidan 5 vackra lacksigill "Karlstens Fästning".
den 26/7 1956 med m/s Andrea Doria". 3-radig lila stämpel på masskorsband från USA till Sverige.
den 4-mastade barken "C.B.Pedersen" via Rederiet Portumus i Göteborg, vidaresänt av rederiet till Syd-Australien med ankomststämpel "Pt Lincoln 13.2.33" vidaresänt inom landet och slu[..]
Anteckning " Pr Ångbåt från Ystad".
Anteckning "Pr Motala från Calmar".
(Streck under månadssiffran i stämpeln) frankerat med 2x 20 öre Liggande Lejon samt 5 öre Vapentyp och sänt till London. Skeppsanteckning delvis dold under frankeringen "Per Hull Str".
Bremen. Avstämplat "GÖTEBORG 1.9.1868" med "FRANCO." inom ram samt skeppsanteckning Pr Lomyfos".
"Med ångbåt Uddevalla 22.7.1852 Lösen 4 Sk Bo" på brev med innehåll daterat "Gotheborg o Jonsered 21 juli 1852".
med innehåll till Skien, ankomststämplat 29/7.
1888 med lösenstämpel och anteckning "32". Lösen påsatt på baksidan med 24 öre Lila samt 8x 1 öre t.13 (1 öre är defekt) "CHARLOTTENBERG 5.8.1888".
Indien. Oscarsfrankering med 2x 25 öre + 5 öre avstämplat "STOCKHOLM 7, 24.5.1907" med violett skeppsstämpel "SEA P.O 22.6.07" samt ankomststämpel "VICEROYS CAMP 18 JU. 07"
Carl Skottsberg. Skickat från Ceylon, "Calle JA 8 03" till Patagonien, Sydamerika ankomststämplat "USHUAIA 14.4.03", eftersänt inom landet och slutligen eftersänt till Sverige ank[..]
New York 24.12.1918" med stor oval censurstämpel "U.S. Customs Licensed, Post of New York" med expeditionssignatur.
på brev till USA avstämplat "STOCKHOLM 1, 31.1.1916" med abteckning " Per S.S. Bergensfjord från Bergen". Skickat via Norge med anledning av 1:a Världskriget.
Jordbrukare i Sydvästafrika. Avstämplat "STOCKHOLM 2, 27.1.1917" samt censurstämpel "PASSED CENSOR C.12" och rakstämpel transit "VIA GÖTEBORG-ENGLAND" (Pga 1:a Världskriget) ankom[..]
M/S Drottningholm och stämplat med två olika "PAQUEBOT" och transitstämplat på Färöarna "THORSHAVN 2.8.39", sänt till Sverige.