- Postal Dokument.
- Fyrkantstämplar
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Lösen t.13
- Gustav V Profil Vänster
- Bandmärken övrigt
- 1930-talet
- 1960-talet
- 1980-talet
- Crashpost
- Lokalpost
- Olympiska Spelen
- Ångbåts PXP
Göta 71 Posthistoria 11 november (Militär)
orderstämplad på 15 öre brevkort.
på censurerat feltpostbrev adresserat till Norheimsund, Norge. Frankerat med komplett set av Londonmärkena.
fräsch stämpel på använt militärbrevkort med lång skrivet innehåll daterat Ismailia 30 dec 1973.
vykort avstämplat "SKÖNSMON 2.8.40". Vackert.
på vackert frankerat brev med 6x 5 öre Bellman "KARLSKRONA 8.5.40".
samt "Portofritt" stämpel och svart militärcensur. Roligt Påskkort med bild från Interneringslägret Tofta och SMS Albatross.
samt "Portofritt" stämpel och lila militärcensur. Daterat Visborgsslätt med bild av minnesstund med militärer.
med lila militärcensur samt Halmstad ankomststämpel 7/2.
och kronoslinga "Fortskaffas med soldatpost afgår den 28 maij 1853 från A.Mell". sänt till Kompaniexpeditionen för Wäre Kompani, Trehörningen.
9 Objekt