- Handskrifter
- Kurirpost
- Kronopost
- Postal Dokument.
- B & F stämplar
- Bandeaustämplar
- Skrivstilsstämplar
- Rakstämplar
- Bågstämplar
- Fyrkantstämplar
- Kungörelser Postalt
- Stora Tjänstemärken t.13
- Lösen t.14
- Lösen t.13
- Tre Kronor
- Gustaf VI Adolf
- 1940-talet
- 1970-talet
- Crashpost
- Lokalpost
- Olympiska Spelen
- Signaturer
- Ångbåts PXP
- Övriga stämplar
- Finland
- Hong Kong
Göta 67 Posthistoria 8 april
helsaksbrefkort "STOCKHOLM 3, 28.7.1886" märkt "Retour" med eftersändning till Varberg, ank. stpl 29/7.
till Uddevalla transit Stralsund 25/8 och Ystad 26/8 med röd stämpel inom ram "Aus England per Aachen franco."
avgift betald med 2x 25 öre Gustaf VI Adolf (F.406)
avstämplat "DINGLE 19.7.1949".
"Filialpostkontoret Stockholm NORR 14 MRS 89".
typ 2 på brev med innehåll daterat Norrköping 14.10.1857.
befordringsföreskrifter, lösenanteckningar med rakstämpel "FIRENZE" transit Berlin 25/6 och med den ovanliga transitstämpeln "K.S.N.P.C. i Greifswald d. 26.JUNI."
Ryssland avstämplat "MOSKVA 24.11.1917" (Någon månad efter revolutionens utbrott) till "EKSJÖ 21.12.1917".
frankerat med 4+4+30 öre Ringtyp t.13 (F.29 x2, F.35) avstämplat "EKSJÖ 3.9.1884". Alla märken med minst en rundad/kort hörntand. Dåligt öppnat kuvert med pappersskador på höger sida. E[..]
emigrantbrev med innehåll avstämplat "EKSJÖ 28.7.1873" sänt till Calhoun, Montana, USA. Kuvertet slarvigt öppnat. Postal 6.000 kr.
sänt lokalt inom "EKSJÖ 9.1.19.1922", frankerad med 10 öre medaljong.
notering "via Dannemark" avstämplad "K.D.O.P.A. LÛBECK 21.7. 7-IIV" och transitstämpel "MALMÖ 23.7.1863" sänt till Waldemarsvik.
på brevomslag till Skånska Dragon Regementet i Christianstad.
i svart färg (känd 1855-1856). Mycket vackert avtryck på litet brev med innehåll handskrivet på rosa brevpapper. Postal 6.000 kr.
med lösenanteckningar och "T" stämpel. Frankerat 2 1/2 pence.
"ST.HELENA 19.3.01" och sänt till Sverige med ankomststämpel "3.5.1901". Fången var Oscar Cederström, en svensk som kämpade på Boernas sida i Skandinaviska Kåren. han sårades i dec 1899[..]
färg på litet brev till Stockholm.
brevframsida till RIGA. Ovanligt.
Lejon (F.142A) avstämplat "SKURUP 1.8.1922" med rakstämpel "Prof utan värde" samt lösenetikett 60 öre för samlingslösen.
5 öre Christian X (F.3 + 131) avstämplat "THORSHAVN 22.1.19". Intyg Nielsen (1986) Äkta och utan reparation, mycket goda exemplar.
figurstämpel på vykort. Vybild Jordbruk med hästar och tryckt text "Hälsning från N.G.T.O:s Höstbasar 1904".
frankerat med 20 öre Oscar II adresserat till Frugård, Järvenpää Station, Finland.
fyrkantsstämpel "HOLMSJÖ Lbb 1 16.11.1968".
1702 adresserat till Linkiöping.
Vykort med julönskning sänt Lokalt Stockholm med maskinstämpel "STOCKHOLM 1 24.12.1909 1.TUR" Frankerad med 5 öre Oscar II samt 1909-års Tuberkulos julmärke.
Benedict (Bengt) Oxenstierna (Korsholm och Wasa) ca 1680.
blå FP sidostämpel "F 15.10.55 P." på lokalt brevomslag.
på grått papper. Ostämplat på vykort från Gefle med hälsning från Basaren 21/11-02.
contor" 3 april 1733 sänt till Wennersborg. Vackert och tidigt Åmålsbrev.
"STOCKHOLM 12.7.12" daterad under Spelen, på tecknat vykort av Stockholm Stadion.
i Stockholm, på karterat brev från Hybo 30 Maj 1729.
med 5 öre Medaljong stämplat "GÖTEBORG 16.2.20". Kvarvarande rivkant. Ovanligt.
25.8.1964". Kvarvarande rivkant. Ovanligt.
(F.106, 110, 113) på Rekommenderat brev "STOCKHOLM 4.1.17" till Vanäs.
litet fyrkantsstämplat fribrev med innehåll "STOCKHOLM FR 14.3.1844 BR" sänt till Enköping.
från Grösäter (Mellerud) med anteckning "9 juli 1836 Fort Genast".
från Göteborg. Frankerat och avstämplat "Göteborg 21.12.1909". Hörnveck.
27 juli 1710 till Johan Laurell i Stockholm.
avstämplat "STOCKHOLM 18.7.1868".
på inrikes Assurerat brevkuvert (200 kr) avstämplat "MALMÖ 1.9.1878".
innehåll till Norge avstämplat "DUNKERQUE 23 FEVR 1863".