Göta 68 Vårauktion 20 maj
Ett rabattmärke saknas i ett av häftena.
Sverigesamling i Leuchtturm album 1975-2000, ännu ett LT album med mest 1980-tal. Liten låda med häften 1960-1980 tal, 7 årssatser (en häftes) mitten 1980-tal till början 1990-tal. Raba[..]
1855-1959. I huvudnummer komplett så när som på treskillingen och Värnamo. Även Lösen, Tjänste och Militär komplett. 6 sk. med intyg HOW (1993) "Godtagbart exemplar 1,2,4", 8 sk. med in[..]
normalstämplar, N6 till N60. Under Oscarsperioden 5 kr Posthuset med nästan alla normalstämplar. Även en del utländska stämplar och bläckmakuleringar. Drygt 1000 märken med massor av va[..]
Dinky toys etc. Mest bilar/Fordon samt 4 Oceanångare, många i sina originalkartonger. Även 4 Napoleon figurer samt låda gammalt med tex tennsoldater. Högt anskaffningsvärde.
originalförpackning. Även 4 lösa figurer, Tintin och Dupond + Dupont. Högt anskaffningsvärde.
utgåvorna Skilling Banco, lokalmärken, Vapentyp, Liggande lejon och Ringtyp t.14, t.13 och ph. Nästan alla märken är nyanserade och det förekommer även en hel del varianter och avarte[..]
omfattande utgåvorna Oscar II, Tvåfärgad siffertyp, Lilla Riksvapnet, Medaljong, Landstorm I-III, Luftpost och bandmärken. Många av märkena är nyanserade och det förekommer även mängder[..]
mängder av lösa blad, presentsatser, årssatser etc samt lösa märken i 4 askar.
Lösen i visiralbum. Märkena är i allmänhet nyanserade och det förekommer även varianter samt (på små tjänste) olika vm. En hel del vackra stämplar. Även lite militärmärken.
med enstaka äldre. FDC ca 1980-2000 samt flera brevalbum blandat. En del trevliga topografiska vykort samt signaturer. Bla intressant brev till Hedvig Atterbom där Prins Eugen omnämns i[..]
av Apolinary Smolarek föreställande Blomstermåla Värdshus i Särö, färgprov, komplett ark med fyra märken samt försändelse med lördagsutdelning signerad av konstnären. Alla 4 objekt inra[..]
från Sverige. Blandad med försändelser i album och lösa. Flera bättre Tyskland samt intressanta vykort Sverige.
Alla utgivna av SFF med olika utställningsexponat i varje bok. Fräscht begagnat set.
på 8 blad i 6-ringat visiralbum. Totalt ca 190 märken varav en mindre del på klipp. Alla bladen avbildas på hemsidan.
Drygt 400 st vykort monterade i 3 album + plåtask med oräknade dubbletter. Både äldre och modernare format med många bättre kort.
märken varav den absoluta merparten vackert stämplad. Ett av märkena är stämplat på utgivningsdagen och det finns även några vm-varianter, t.ex. två med omvänt vm ett med delar av 3 vm.[..]
Bland de bättre: Brevportot i Sverige 1786-1830, Svensk Postcensur, Across the Ocean, Bland kronor, slingor och fjädrar, Den gula treskillingen etc.
Facitblad med egenmonterade fickor i två album. Fram till 1980 en hel del vackra stämplar inemellan, därefter är de flesta märkena prakt-/lyxstämplade med mycket Karlskrona 1, Marst[..]
på Confederate States. Bland de bättre: US (Fancy) Cancellations 1845-1869, CS Stampless cover catalogue, Georgias Post Offices 1860-69, Cpnfederate Post Offices Postmasters and P[..]
format med flera bättre vykort.
Österrike. 5 album, låda klipp + plomberad kilovara Sverige 1955, låda diverse Hela världen **/*/O, Cigarrlåda Sverige **/*, 9 st svenska ** årssatser 1975-1983 med Nominal ca 600 kr.
alla stämplade inom perioden 20/9-3/10, 1929.
DDR, Bundespost, Riket, Berlin, Zoner etc med flera bättre märken, enstaka **.
Mycket från Kina och Frankrike.
stjärnstämpel. Intyg Sjöman (1973) Ovanlig stämpel för utgåvan + 3 öre svart (F.6b) med välplacerad stjärnstämpel.
ca 1970/80 talet. Även plomberad kilovara 1978 från Frimärkshjälpen.
Facit drygt 33.000 kr tillsammans.
Intyg Hedstrand (1975) Fettfläckar, Godtagbart till gott exemplar.
Intyg Obermuller (1985) Äkta med reparation i övre högra hörnet samt i nedre marginalen.
stjärnstämpel. Intyg Svensson (1984) Röd färgfläck på baksidan.
gravyrer av bla Slania. Numrerad 237 av 350 st. Eftersökt.
med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper, delvis med många dubbletter på 14 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken [..]
på inrikes brev avstämplat "NOV 29 Wills Barre, Pa". Scott $1.500
på inrikes (invikt) brevkuvert avstämplat "MAR 29 NEW ORLEANS, LA" sänt till Monroe. Scott ca $1.700
på brev med innehåll daterat 12 mars 1853. Avstämplat "MAR 12 NEW ORLEANS" och sänt till Kingston med suddig ankomststämpel.
Frankerat med 3x 3 cent Washington och 1 cent Franklin makulerade bla med rakstämpel "STEAM BOAT", transit "NEW YORK OCT 18" och något svag ankomststämpel "Habana 25 OC 68".
2c 2 centimes övertryck på 5 c på litet brev skadat upptill "TIENTSIN-CHINE 11 JUIN 12" samt 4 centimes på 10 c singel på kinesiskt fuktskadat brevkuvert "TIENTSIN-CHINE 19 DEC 10".
5 insticksalbum med Sverige klassiskt till 1980-talet. Även lösa blad och visirblad med märken. Det mesta är delsamlingar, restsamlingar och blad med märken. Läsbara stämplar till prakt[..]
album och insticksböcker + plus bunt lösa blad. Lådan innehåller mycket olika motiv samlingar men även klassiskt material från diverse länder, lite bättre har setts inemellan. Mycket at[..]
Samling Norge */** i 2 fina Schaubekalbum med kassetter, förtrycksblad med fickor från början till 1990, samlingen nästan tom på det äldre sedan ** till 1988. Danmark */** i 2 fina Leuc[..]
8 Sk Bco (F.4e) intyg Sjöman 1973 ktt en sällsynt nyans, 24 öre Vapentyp * (F.10d2) intyg HOW 2018 kt mycket gott exemplar, 50 öre Lösen t.14 ** (L9c) intyg HOW 2018 Praktexemplar, 5 ör[..]
Första samlingen löper mellan 1877 och 1972 och är monterad i två Verbisalbum. Glest i början men det finns en Parisförfalskning av 9 öre Vapen och ett ** exemplar av 24 öre Ringtyp t.1[..]
ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 25.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.
på 4 Skilling banco frimärke. Endast känd 1855. Postal 8.000 kr.
med 4 Skilling banco. Postal 2.000 kr.