Göta 68 Vårauktion 20 maj
Intyg F.Obermuller (1981) Mycket vackert märke i en ovanlig nyans. Övre högra hörntanden bruten. Mycket gott exemplar. Facit 25.000 kr.
hörnstämplat Smedjebacken. Mycket svår tandningsvariant. Endast 3 kända enligt Facit.
hörnstämplat. 7 kända enligt Facit.
med tydlig stjärnstämpel. Intyg Sjöman (1972) Övre högra hörntand bruten, vänstra smal.
"Sandviken 16.x.1872". Några separerade tänder samt ktt.
(F.34i) Citrongul. Facit 5.000 kr.
Facit normalexemplar 13.000 kr.
med KPV på de nedersta märkena.
med starkt förskjutet påtryck.
med delar av 3 förskjutna påtryck.
med delar av 5 förskjutna påtryck (ej noterad i Facit) de två nedersta påtrycken endast på tandspetsarna i nedre marginalen.
på baksidan. Äkta med särade tänder vertikalt, Hela upplagan troligen 200 exemplar, Fyrblock ytterst sällsynt. Intyg F.Obermuller (1981) och HOW (2007). Facit utan tillägg för fyrblock [..]
daterad Stockholm 20 september 1856 och adresserad till Haparanda.
"HERNÖSAND 31.5.1858" adresserat till Laurvig.
"STOCKHOLM 11.7.1859" sänt via Frankrike till Malaga. Arkivveck över det vänstra märket.
"STOCKHOLM 13.2.1876" med lösenstämpel och anteckningar. Enda kända ?.
"ALINGSÅS 29.5.1873" via Göteborg 30/5 och Hull 1/7 till Dublin. Kuvertet saknar bakklaff.
med 12 öre Ringtyp t.14 (F.21) "UDDEVALLA 6.5.1873" sänt till Göteborg. Postal 2.500 kr. Även 12 öre Ringtyp t.13 med anteckning "Retour" "FALKÖPING 28.12.1883" eftersänt till Fritsla.
"MALMÖ 26.9.1875" sänt till Ystad. Facit 8.000 kr.
Kan delas till 4 fyrblock av varje valör.
frankeringssätt sänt till Sverige. Lösenbelagt med 20 öre medaljong "LIDKÖPING 22.4.1914".
2x 1 kr Postemblem + 25 öre Profil Vänster (F.2x168+183). "STOCKHOLM 11.12.1934". Intressant grön luftpoststämpel.
Avstämplat "KUMLA 25.5.1948" 2x 20 kr Svanar (F.337C) 2x 5 kr Slottet II (F.332C) samt 4x 1 kr Svenskar i USA (F.381). Separat betalning för paket ? Samlingslösen ?.
"ÖRNSKÖLDSVIK 10.9.1874" sänt till Husum. Vackert.
t.13 (Tj.17) avstämplat "WADSTENA 1.9.1888". Blankett 38 med veck och småskador.
Nordtyskland, avstämplat "NORRKÖPING 16.12.1870" med stämpel "NON RECLAMEE".
brev till Frankrike, eftersänt till Stockholm 15/5-1875 med röd "AFFR. INSUFF. P.2".
till "ARVIDSJAUR 1.4.1889" med 25 st 6 öre Lösen t.13 (1 kr 50 öre) trevligt frankerad i en ram runt hela blanketten med 1 märke innanför ramen som blivit ostämplat. Två märken nedtill [..]
förändring eller återtagande" av Postförskott. Blankett nr 131. "FALUN 21.6.1915".
kvarsittande i papperskarta från tryckning av 9-block (F4E1). Tryckt på stort pappersark med vm kronornament i arkhörnen och 2 parallella linjer i marginalen av arket. Mycket sällsynt.
Mycket ovanligt objekt. Stämplat "STOCKHOLM 27.4.1903". Facit för 25 st fyrblock = 12.500 kr + tillägg för Helark.
Helkarta med 50 st märken avstämplade "STOCKHOLM 1, 7.3.1917". Facit 100.000 kr utan tillägg för enheter. Enda 2 kända helark med vm omvänd krona ?
stämplade "STOCKHOLM 13.12.1857" samt liten del av röd stämpel. Intyg HOW (2008) Äkta sammanhängande par. Fräscht och ovanligt. Facit 36.000 kr.
ursprungligt porto av 4x 3 Sk = 12 Skilling Banco till Danmark. Ett märke bortklippt med pappersförlust, det andra plundrat. Avstämplat med fyrkantsstämpel "HALMSTAD 6.4.1857". Transit [..]
postkontor, kolonier och Am. Eng. zonen med band och nätövertrycken Mi. 36-51. Sammanfattningsvis gott om mellansvåra frimärken, katalogvärdet är mkt högt. Noggrann genomgång rekomme[..]
Pakkeporto. Från 1938-2000 komplett förutom påtrycken "Danmark Befriet", i början */** sedan övergår det till postfriskt**. Det är 8 st "Pakkeporto"
Vackert stämplat par "STOCKHOLM 1, 22.5.18" med spegeltryck på ett märke. Endast 2 tidigare kända exemplar.