- Alla
- Allmänna Posten
- Kronopoststämplar
- Lösenförsändelser
- Sverige i utlandet
- Fyrkantstämplar
- Utlandsanknytning
- Förfilateli Samlingar & Poster
- Skilling Banco
- Lokalfrimärken
- Vapentyp
- Liggande Lejon
- Ringtyp tandning 14
- Ringtyp tandning 13
- Ringtyp Posthorn
- Stora Tjänstemärken t.14
- Stora Tjänstemärken t.13
- Små Tjänstemärken
- Lösen t.14
- Lösen t.13
- Oscar II
- Posthuset
- Lilla Riksvapnet
- Medaljong
- Landstorm
- Flygpostfrimärken
- Nattpostflyg
- Lilla Riksvapnet (1920)
- Stående Lejon
- Gustav II Adolf
- Postemblem
- Bandmärken samlingar
- Kongress/Förening
- Gustaf V 70 år
- Gustav V Profil Höger
- 1930-talet
- 1940-talet
- 1950-talet
- 2000-talet
- Moderna utgåvor
- FDC
- Skyddsperforeringar
- Häften
- Militär
- Slania
- Postal Kuriosa
- Rabatthäften
- Nominalpartier
- Brevposter Sverige
- Ostpl. Samlingar
- Stämplade Samlingar
- Blandade Samlingar
- Postens Årsböcker
- Kilovaror & Klipp
- Autografer
- Gravyrer
- Bältespännarmaterial
- Litteratur
- Tillbehör
- Serietidningar
- Mynt & Sedlar
- Övrigt Kuriosa
- Bohuslän
- Skåne
- Småland
- Västergötland
- Göteborg
- Övriga Vykort
- Vykortsposter Sverige
- Vykortsposter Övriga Världen
- Ortst A-Stockholm
- Ortst C-Uppsala Län
- Ortst F-Jönköpings Län
- Ortst G-Kronobergs Län
- Ortst H-Kalmar Län
- Ortst L-Kristianstads Län
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ortst P-Älvsborg
- Ortst R-Skaraborg
- Ortst Z-Jämtland
- Järnvägsstämplar
- Ortstämplar samlingar
- Norge
- Norge Samlingar & Poster
- Danmark Samlingar & Poster
- Grönland
- Island Samlingar & Poster
- Finland Samlingar & Poster
- Norden Samlingar & Poster
- Ships
- Albania
- Asia Mixed
- Australia
- Austria
- Belgium
- Belgium Belgian Congo
- Brazil
- British Colonies Mixed
- Canada
- Cape of Good Hope
- China
- China Peoples Republic
- Cuba
- Czechoslovakia
- Estonia
- Ethiopia
- France
- France Colonies
- German States Bavaria
- German States mixed
- Germany BRD
- Germany Colonies
- Germany DDR
- Germany Memel
- Germany Reich
- Germany mixed
- Great Britain
- Hungary
- Italy
- Korea North
- Montenegro
- Papua
- Poland
- Portugal Colonies
- Romania
- Russia
- Russia and Areas
- South Africa
- South/Middle America Mixed
- Spain
- Switzerland
- USA
- Collections/Lots all world
- Lots with covers all world
- Moving Boxes
Göta 68 Vårauktion 20 maj
och en bok/album. En samling man sällan ser i Sverige. För Tysklandsspecialisten.
En specialsamling som sällan erbjuds i Sverige. För Tysklandsspecialisten.
format med flera bättre vykort.
stjärnstämpel. Intyg Svensson (1984) Röd färgfläck på baksidan.
2c 2 centimes övertryck på 5 c på litet brev skadat upptill "TIENTSIN-CHINE 11 JUIN 12" samt 4 centimes på 10 c singel på kinesiskt fuktskadat brevkuvert "TIENTSIN-CHINE 19 DEC 10".
frankeringssätt sänt till Sverige. Lösenbelagt med 20 öre medaljong "LIDKÖPING 22.4.1914".
Avstämplat "KUMLA 25.5.1948" 2x 20 kr Svanar (F.337C) 2x 5 kr Slottet II (F.332C) samt 4x 1 kr Svenskar i USA (F.381). Separat betalning för paket ? Samlingslösen ?.
stämplade "STOCKHOLM 13.12.1857" samt liten del av röd stämpel. Intyg HOW (2008) Äkta sammanhängande par. Fräscht och ovanligt. Facit 36.000 kr.
Pakkeporto. Från 1938-2000 komplett förutom påtrycken "Danmark Befriet", i början */** sedan övergår det till postfriskt**. Det är 8 st "Pakkeporto"
stämplat "Från Lettland" inom ram. Postal 2.000 kr.
avstämplat "Örkened 19.2.1874" sänt Hessleholm till Jönköping. Den vänstra 6 öringen med bortklippt övre tandrad. 2 kända enl. Ferdén.
returnerat. Bortklippt sigill på baksidan av kuvertet.
i Leuchtturm-album med fickor. Förutom förtrycksbladen finns ett antal ytterligare blad med extramaterial. Samtliga skillingar (inga intyg och något blandad kvalitet, bl a har 6 och 24 [..]
Börjar med 5 öre Vapentyp, urval av Ringtyp t.14,13+ph, bra Oscar II och Medaljong. Mycket bra Bandmärken med Stående Lejon, Postemblem, Profil vänster, Kongress till 2 kr och Förening [..]
+ FDC/Helsaker etc i 2 mindre album. Välfylld klassisk del med alla Skillingar: 3 Sk omtandad Intyg Sjöman (1973), 2x 4 Sk den ena F.2i Gott exemplar intyg HOW (1986), 2x 6 Sk, 2x 8 Sk [..]
inleds med fyra PAKKEPORTO-märken (P 4, 5, 6 och 8). Därefter sträcker sig samlingen från 1938 till 1999 och är komplett förutom F.2 samt påtrycken på Olika motiv. 1990-talsmärkena är i[..]
äldre albumblad. Bl a olika tandningar etc. Stor mängd.
i visiralbum, den andra på förtrycksblad i klämpärm. Mest äldre material inkl. kompletta serier och bättre märken. Spännande post.
stämplar "VARBERG 1 V 2005-12-12".
blad i album. Frimärken och försändelser i kombination med mängder av informativ text (på danska). Det här är en riktigt trevlig samling som krävt mycket tid och omsorg att bygga upp.
antal dubbletter förekommer. Stor variation. Ganska mycket Disney.
800 st. Blandad kvalitet.
med 4 st försändelser från Sverige och 2 st från Frankrike.
i olika typer av album. Mycket stor andel prakt-/lyxstämplat. Även många häftesblock, som naturligtvis också de i allmänhet är välstämplade. De många bilderna på hemsidan ger en bra bil[..]
Mi. 987 har ett veck i ett av hörnen. Totalt katalogvärde 320 euro (märket med defekt står i 60 euro).
på ett frimärke, den andra på ett helsaksklipp. Postalvärde försändelse 1500 kr.