Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 600 kr

En enorm samling i 68 olika album från lösa märken till helark, inemellan något från andra länder. Säljes i 3 stora flyttlådor (Bör hämtas).

Avslutat rop
4 000 kr

i 6 album med märken och hel/delark samt ytterligare 7 album med fraktsedlar och dokument. Även 3 album med äldre järnvägsbiljetter. Mest från Danmark med en mindre del från Sverige och[..]

Avslutat rop
1 400 kr

Trevlig samling som börjar med skillingar och framåt i 2 Leuchtturm album, har bl.a noterat båda posthusen (varav det ena i luckfyllarkvalitet). Efter år 2000 mycket glest, för[..]

Avslutat rop
850 kr

och presentsatser etc. Mest 1970- till 1990-tal. Stor mängd. Enstaka stämplade inemellan.

Avslutat rop
1 200 kr

i 12 album + lösa blad, delvis med många dubbletter.

Avslutat rop
1 400 kr

i två fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Fram t.o.m. 1995 mest stämplat med bl a några lite bättre klassiska märken, 1996-2011 idel ** och nästan komplett. Även relativt vä[..]

Avslutat rop
1 600 kr

1851-1996. Med bl.a 20 st skillingar och ett posthus. I övrigt välbesatt samling.

Avslutat rop
1 200 kr

form av 2 stämplade samlingar som delvis överlappar varandra 1851-1987. Bl.a. Dybböl Mölle 4-block stpl. 2 serier Slesvig *, 2 insticksböcker **/*/O (även bra nominal), ett insti[..]

Avslutat rop
900 kr

några häften samt lösa märken från abonnemang, mest 1980-1990-tal. Total nominal drygt 4600 DKK.

Avslutat rop
4 700 kr

inemellan, äldre till sent 1990-tal. Allt monterat i två kontorspärmar. Flera lite bättre märken ingår men de flesta sidorna fylls av hundratals fyrblock, nästan alla **. Även lite DVI [..]

Avslutat rop
1 200 kr

Några lite bättre märken ingår. Från 1960-talet och framåt är nästan allt *. I samlingen ingår även lite Slesvig, Danska Västindien och Grönland med flera lite bättre märken.

Avslutat rop
3 000 kr

visiralbum. Riksbanksskilling med två goda marginaler, 4 visirblad med skillingar, Stor ovaltyp med dubbletter, 8 visirblad med tvåfärgad typ, mycket bruksserier, 4x Centralposthuset et[..]

Avslutat rop
650 kr

i 2 röda SAFE Dual album. Mest stämplat glest besatt i början sedan välfyllt **/* från 1950-talet och framåt.

Avslutat rop
4 900 kr

med 50 märken vardera (Totalt 15 Helark) Facit tillsammans 54.000 kr.

Avslutat rop
600 kr

med frimärken, FDC och myntbrev uppsatta på blad med mycket information om Kungahuset.

Avslutat rop
4 700 kr

19 st årsböcker 1992-2009, 6 st årssatser 2010-2015, en mycket välbesatt samling 1996-2009 i ett Leuchtturmalbum, stor mängd häften 1979-2009, samt diverse häftesblock och presen[..]

Avslutat rop
1 800 kr

bl a en samling 1851-1995 i ett Leuchtturmalbum med fickor. Flera lite bättre märken ingår. Fram till 1930 mestadels stämplat, därefter i stort sett bara **/* och i det närmaste kompl[..]

Avslutat rop
1 700 kr

samt låda med automathäften från nr 7 och framåt. Hög nominal och katalogvärde ca 23.000 kr.

Avslutat rop
13 500 kr

med enstaka modernare märken. Delvis ostrukturerad samling på dels egenmonterade blad dels visirblad i 3 olika pärmar. Riksbanksskilling med 3 fina marginaler samt 4 RBS, Alla otandade [..]

Avslutat rop
4 400 kr

i 5 Lindner Falzlos-album. Stark klassisk del med få luckor, ibland dessutom med flera dubbletter. Även i övrigt en hel del bättre märken, även om ett av posthusen är i sämre kvalitet. [..]

800 kr

lösa blad samt lösa märken i ask, Klassiskt-modernt. Även full skolåda med tvättat hela världen med mycket äldre märken.