Auktionsobjekt
lösa blad samt lösa märken i ask, Klassiskt-modernt. Även full skolåda med tvättat hela världen med mycket äldre märken.
Trevlig samling som börjar med skillingar och framåt i 2 Leuchtturm album, har bl.a noterat båda posthusen (varav det ena i luckfyllarkvalitet). Efter år 2000 mycket glest, för[..]
några häften samt lösa märken från abonnemang, mest 1980-1990-tal. Total nominal drygt 4600 DKK.
inemellan, äldre till sent 1990-tal. Allt monterat i två kontorspärmar. Flera lite bättre märken ingår men de flesta sidorna fylls av hundratals fyrblock, nästan alla **. Även lite DVI [..]
Några lite bättre märken ingår. Från 1960-talet och framåt är nästan allt *. I samlingen ingår även lite Slesvig, Danska Västindien och Grönland med flera lite bättre märken.
visiralbum. Riksbanksskilling med två goda marginaler, 4 visirblad med skillingar, Stor ovaltyp med dubbletter, 8 visirblad med tvåfärgad typ, mycket bruksserier, 4x Centralposthuset et[..]
i 2 röda SAFE Dual album. Mest stämplat glest besatt i början sedan välfyllt **/* från 1950-talet och framåt.
med 50 märken vardera (Totalt 15 Helark) Facit tillsammans 54.000 kr.
med frimärken, FDC och myntbrev uppsatta på blad med mycket information om Kungahuset.
bl a en samling 1851-1995 i ett Leuchtturmalbum med fickor. Flera lite bättre märken ingår. Fram till 1930 mestadels stämplat, därefter i stort sett bara **/* och i det närmaste kompl[..]
19 st årsböcker 1992-2009, 6 st årssatser 2010-2015, en mycket välbesatt samling 1996-2009 i ett Leuchtturmalbum, stor mängd häften 1979-2009, samt diverse häftesblock och presen[..]
samt låda med automathäften från nr 7 och framåt. Hög nominal och katalogvärde ca 23.000 kr.
med enstaka modernare märken. Delvis ostrukturerad samling på dels egenmonterade blad dels visirblad i 3 olika pärmar. Riksbanksskilling med 3 fina marginaler samt 4 RBS, Alla otandade [..]
i 5 Lindner Falzlos-album. Stark klassisk del med få luckor, ibland dessutom med flera dubbletter. Även i övrigt en hel del bättre märken, även om ett av posthusen är i sämre kvalitet. [..]
och presentsatser etc. Mest 1970- till 1990-tal. Stor mängd. Enstaka stämplade inemellan.
i 12 album + lösa blad, delvis med många dubbletter.
i två fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Fram t.o.m. 1995 mest stämplat med bl a några lite bättre klassiska märken, 1996-2011 idel ** och nästan komplett. Även relativt vä[..]
En enorm samling i 68 olika album från lösa märken till helark, inemellan något från andra länder. Säljes i 3 stora flyttlådor (Bör hämtas).
i 6 album med märken och hel/delark samt ytterligare 7 album med fraktsedlar och dokument. Även 3 album med äldre järnvägsbiljetter. Mest från Danmark med en mindre del från Sverige och[..]
1851-1996. Med bl.a 20 st skillingar och ett posthus. I övrigt välbesatt samling.
form av 2 stämplade samlingar som delvis överlappar varandra 1851-1987. Bl.a. Dybböl Mölle 4-block stpl. 2 serier Slesvig *, 2 insticksböcker **/*/O (även bra nominal), ett insti[..]
23 Objekt