Auktionsobjekt

Avslutat rop
3 100 kr

+ album diverse **/*, 30 lösa visirblad ** 1940-1990 talet samt 3 presentböcker **.

Avslutat rop
275 kr

Kraftigt veck i övre högra hörnet.

400 kr

av William R. Weiss Jr. Inbunden, 1995, 839 sidor. Över 5.000 illustrationer. (3 kg)

Avslutat rop
750 kr

9 öre (*) bra centrering, 9 öre * några fläckar på tandspetsar, 12 öre * färgfriskt exemplar, 30 öre (*).

Avslutat rop
5 200 kr

ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 26.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.

Avslutat rop
8 800 kr

1989-2010, presentsatser, souvenirark samt märken på instickskort från abonnemang. Nominal drygt 39.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även lite mervärde för ett 70-tal rabat[..]

400 kr

av E.A.Hellman. Halvfransk inbindning med skyddsomslag, 1961, 413 sidor. tryckt i 2 olika upplagor, A: 30 st, B: 470 st numrerade exemplar. Detta är nr 28/30 av Upplaga A. The classic [..]

Avslutat rop
1 200 kr

(F.13), båda utan gummering.

Avslutat rop
5 400 kr

ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 27.500 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.

Avslutat rop
8 400 kr

Leuchtturmalbum med kassetter. Samlingen är stämplad och välbesatt inklusive block 4-11 (block 1, 2 är tyvärr falskstämplade och bl.3 är kraftigt skadat.) Samlingen har flera lite bättr[..]

500 kr

angående Postväsendet hwilka Postbetienterna i gemen och Postmästarna i synnerhet....... Inbunden, ca 1707, några hundra sidor med förordningar, Postvägar och avgifter och ordregister l[..]

Avslutat rop
7 200 kr

ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 36.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.

Avslutat rop
3 200 kr

Omfattande lager i 13 insticksalbum från mitten 1800-talet till mitten 1900-talet. Omfattar gamla tyska stater, Riket, diverse områden och kolonier och zoner från de vinnande länderna e[..]

200 kr

under 300 år av Johannes Rudbeck. Inbunden, 1933, 437 sidor. Tryckt i 800 exemplar. Slitet och solblekt omslag med fräsch inlaga.

Avslutat rop
4 600 kr

med massor av märken satta om lott i 2 insticksalbum. Nominal drygt 20.000 kr.

200 kr

af John Spohr. Häfte tryckt i 100 st numrerade exemplar, detta är nr 60 signerat av författaren, 1934, 16 sidor. Fettfläckar, veck och en avriven etikett på baksidan av omslaget. Märkt [..]

Avslutat rop
400 kr

Märket med ålderspåverkad (gulnad) marginal. Intyg HOW (2011) 3,3,5. Mycket gott exemplar. Facit 5.500 kr

Avslutat rop
850 kr

alla olika på ett eller annat sätt. Flera bättre, t.ex. HA1 både R och O.

Avslutat rop
4 900 kr

Välfylld med lite bättre märken och serier inemellan, bl.a 1F Ceres. Omfattar perioden 1849 till 1986. I början mest stämplat, från 1930-talet och framåt mer och mer ostämplat till m[..]

500 kr

Auktionskatalog H. Lichtenstein AB. Häfte, 1923. 1285 st utrop inklusive den Gula Treskillingen. Fräscht exemplar av "Standard" katalogen med litet riss i ryggen och något vikt/böjt oms[..]

Avslutat rop
750 kr

innehåll: ett visiralbum Sverige **/* med nominal för några hundra samt enstaka bättre märken, t.ex. 10 st Swedenborg BC **, 3 st insticksalbum Sverige stämplat, en ask med ett par hund[..]

Avslutat rop
5 400 kr

50 öre (12 st), 1 kr -68 (46 st), 2 kr -66 (12 st).

300 kr

utgiven av Harry Wennberg. Häfte, 1922, 20 sidor. Harry Wennberg köpte större delen av Ferrari's Svenska samling, styckade den och sålde allt i en egen auktionskatalog. Vältummat exem[..]

Avslutat rop
1 200 kr

omvänd inhäftning. CB med 4 kontrollnr-siffror och C med den femte matchande kontrollnummersiffran. Äkta par. Litet riss i högra sidan av bägge omslagen. Facit 18.500 kr ++

Avslutat rop
350 kr

3 lådor samt lösa blad. Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
4 500 kr

Delsamling Frankrike i Leuchtturmalbum 1944-1970. Klassiskt Frankrike på gamla albumblad. Pärm med de populära rödakorshäftena + andra häften. Blad med helkartor tema konstfrimärken. Pä[..]