Auktionsobjekt
+ album diverse **/*, 30 lösa visirblad ** 1940-1990 talet samt 3 presentböcker **.
Kraftigt veck i övre högra hörnet.
av William R. Weiss Jr. Inbunden, 1995, 839 sidor. Över 5.000 illustrationer. (3 kg)
9 öre (*) bra centrering, 9 öre * några fläckar på tandspetsar, 12 öre * färgfriskt exemplar, 30 öre (*).
ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 26.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.
1989-2010, presentsatser, souvenirark samt märken på instickskort från abonnemang. Nominal drygt 39.000 kr med stor andel Sverige Brev. Även lite mervärde för ett 70-tal rabat[..]
av E.A.Hellman. Halvfransk inbindning med skyddsomslag, 1961, 413 sidor. tryckt i 2 olika upplagor, A: 30 st, B: 470 st numrerade exemplar. Detta är nr 28/30 av Upplaga A. The classic [..]
(F.13), båda utan gummering.
ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 27.500 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.
Leuchtturmalbum med kassetter. Samlingen är stämplad och välbesatt inklusive block 4-11 (block 1, 2 är tyvärr falskstämplade och bl.3 är kraftigt skadat.) Samlingen har flera lite bättr[..]
angående Postväsendet hwilka Postbetienterna i gemen och Postmästarna i synnerhet....... Inbunden, ca 1707, några hundra sidor med förordningar, Postvägar och avgifter och ordregister l[..]
ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 36.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.
Omfattande lager i 13 insticksalbum från mitten 1800-talet till mitten 1900-talet. Omfattar gamla tyska stater, Riket, diverse områden och kolonier och zoner från de vinnande länderna e[..]
under 300 år av Johannes Rudbeck. Inbunden, 1933, 437 sidor. Tryckt i 800 exemplar. Slitet och solblekt omslag med fräsch inlaga.
med massor av märken satta om lott i 2 insticksalbum. Nominal drygt 20.000 kr.
af John Spohr. Häfte tryckt i 100 st numrerade exemplar, detta är nr 60 signerat av författaren, 1934, 16 sidor. Fettfläckar, veck och en avriven etikett på baksidan av omslaget. Märkt [..]
Märket med ålderspåverkad (gulnad) marginal. Intyg HOW (2011) 3,3,5. Mycket gott exemplar. Facit 5.500 kr
alla olika på ett eller annat sätt. Flera bättre, t.ex. HA1 både R och O.
Välfylld med lite bättre märken och serier inemellan, bl.a 1F Ceres. Omfattar perioden 1849 till 1986. I början mest stämplat, från 1930-talet och framåt mer och mer ostämplat till m[..]
Auktionskatalog H. Lichtenstein AB. Häfte, 1923. 1285 st utrop inklusive den Gula Treskillingen. Fräscht exemplar av "Standard" katalogen med litet riss i ryggen och något vikt/böjt oms[..]
innehåll: ett visiralbum Sverige **/* med nominal för några hundra samt enstaka bättre märken, t.ex. 10 st Swedenborg BC **, 3 st insticksalbum Sverige stämplat, en ask med ett par hund[..]
50 öre (12 st), 1 kr -68 (46 st), 2 kr -66 (12 st).
utgiven av Harry Wennberg. Häfte, 1922, 20 sidor. Harry Wennberg köpte större delen av Ferrari's Svenska samling, styckade den och sålde allt i en egen auktionskatalog. Vältummat exem[..]
omvänd inhäftning. CB med 4 kontrollnr-siffror och C med den femte matchande kontrollnummersiffran. Äkta par. Litet riss i högra sidan av bägge omslagen. Facit 18.500 kr ++
3 lådor samt lösa blad. Äldre-modernt med massor att gå igenom.
Delsamling Frankrike i Leuchtturmalbum 1944-1970. Klassiskt Frankrike på gamla albumblad. Pärm med de populära rödakorshäftena + andra häften. Blad med helkartor tema konstfrimärken. Pä[..]