Auktionsobjekt

Avslutat rop
4 700 kr

Överkomplett bladsats med 1 till 6 blad av varje landskap. Extra märken både på framsidan och baksidan av vissa blad.

Avslutat rop
5 000 kr

de flesta orter inom nuvarande Västergötland. Mest vapentyp till 1950 talet med enstaka moderna märken. Ungefär 450 st märken och 57 försändelser.

Avslutat rop
6 000 kr

mest 12 öre. Komplett bladsats med 7 st saknade orter, + dubbletter på enstaka orter. Mest läsbart till Prakt.

Avslutat rop
2 100 kr

med Lokalpost på slutet. Många vackra stämplar i dubblett samlat efter frimärksutgåva, bla 24 st Vapentyp, 18 st Ringtyp t.14, 60 st t.13 etc. Drygt 300 st märken med enstaka försä[..]

Avslutat rop
375 kr

Märket sitter på ett vykort.

Avslutat rop
2 400 kr

stämplar från P, R, O och G län. Mest Oscar men även några märken från andra emissioner. Postalvärden från 75 till 200 kr.

Avslutat rop
250 kr

2 av märkena sitter på vykort. 6 Ringtypsmärken ingår.

Avslutat rop
800 kr

tjänste t.13. Märket har ett reparerat hörn. Postal 3500 kr.

Avslutat rop
1 800 kr

på 20 st monterade blad med beskrivande text. Totalt 10 st albatrossvykort samt 3 brev med militära stämplar, i övrigt också 16 andra försändelser relaterade till tiden. Medföljer också[..]

Avslutat rop
20 000 kr

vykort av äldre format. En bra låda vi rekommenderar.

Avslutat rop
700 kr

ca 300 st från Sverige. Det bästa ligger överst med ca 1.400 st av äldre format inkl. lite gratulationskort från Sverige

Avslutat rop
1 700 kr

mest topografiska svenska A6-kort.

Avslutat rop
21 000 kr

uppsatta i 6 album + löst i 2 skolådor, drygt 75% av samlingen är av äldre format.

Avslutat rop
1 000 kr

Funchal i 2 album. Den äldre delen är mestadels * medan det moderna i allmänhet är **. Även häften, block och några maximikort. Välfyllt ** från 1980-2008.

Avslutat rop
1 100 kr

ca 600 olika kort + dubbletter monterade i 3 album. Runt 120 av korten är äldre, medan resterande är mer eller mindre moderna. Många trevliga kort och ett ovanligt utbud.

Avslutat rop
6 600 kr

i 11 välfyllda insticksalbum, ofta även med överlapp. Flera fyrskillingar, svart lokal, gott om Vapen-märken och några Liggande lejon, enorma mängder Ringtyp (ofta nyanserat och många m[..]

Avslutat rop
475 kr

Alexander Keiller som etablerade Göteborgs Mekaniska Verkstad. Totalt 6 försändelser till England och 7 st adresserade till Göteborg 1820-1850 talet.

Avslutat rop
350 kr

rejält riss och ett runt hörn. Postal 2000 kr.

Avslutat rop
500 kr

ett veck och en bruten hörntand. Postal 1500 kr.

Avslutat rop
5 400 kr

många med markeringar. Nominal för 636 st BREV-märken= 11.448 kr.

Avslutat rop
15 500 kr

Kungen/Silvia. Många olika orter på bruksmärken 1975-2019. Lågt utrop.

Avslutat rop
13 000 kr

1855-2002 i 7 SAFE-album med egenmonterade fickor. 3 sk. med intyg Sjöman (1972) "Delar av övre vänster valörfält är tillmålade och reparationer har skett både i övre och nedre vänstra [..]

Avslutat rop
475 kr

"PKXP Nr 12, 18.1.1872". Intyg HOW (2016) 4,5,4. Praktexemplar.

Avslutat rop
900 kr

självhäftande. Nominal 2.174 kr.

Avslutat rop
3 100 kr

med välplacerad stämpel "SALA 13.6.1859". Intyg Grenstedt (1981) Praktexemplar.

Avslutat rop
950 kr

Gustaf V: 85-årsdag. Totalt 173 st vackra stämplar.

Avslutat rop
3 500 kr

78 st märken många med vackra stämplar. Facit 35.000 kr.

Avslutat rop
500 kr

på 4 visirblad. Även en vacker serie från Monaco. Högt katalogvärde.

Avslutat rop
1 700 kr

med 44 st märken på 2 visirblad, Totalt 10 st kronvalörer. Oftast välcentrerade exemplar.

Avslutat rop
800 kr

5 st visirblad. En hel del Prakt/Lyx Klassiskt-modernt samt bättre märken inemellan.

Avslutat rop
2 000 kr

till styrmannen och därefter Kaptenen Otto Ekman. Alla brev avstämplade i Göteborg 1877-1898 och sända till Otto på olika fartyg i Tyskland, England, Danmark, Ryssland, Irland och Kana[..]

Avslutat rop
2 650 kr

från 1648-1941. Brev till admiralitetet under Drottning Kristinas regeringsperiod, Fraktmeddelande om gods, Emigrantpengar, Notislösen, Konnossement, Fra Sverige, Rederikuvert, P[..]

Avslutat rop
3 700 kr

Tvåfärgad siffertyp komplett, Oscar överkomplett med åtminstone de svårare valörerna *, Posthuset * och med veck, Medaljong komplett förutom Värnamo med åtminstone de svårare valörerna [..]

Avslutat rop
500 kr

sända till Sverige 1898-1954 från Argentina, Spanien, Kanalzonen, Monte-Carlo, Indien, Brasilien och Sydafrika.

Avslutat rop
33 000 kr

1800-talet. Delvis utställningsmonterad, oftast med detaljrika beskrivningar av "Routes & Rates". Ex Gunnar Nilsson med flera objekt med beskrivningar av Kersti & Bertil Larsson.