Auktionsobjekt
Överkomplett bladsats med 1 till 6 blad av varje landskap. Extra märken både på framsidan och baksidan av vissa blad.
de flesta orter inom nuvarande Västergötland. Mest vapentyp till 1950 talet med enstaka moderna märken. Ungefär 450 st märken och 57 försändelser.
mest 12 öre. Komplett bladsats med 7 st saknade orter, + dubbletter på enstaka orter. Mest läsbart till Prakt.
med Lokalpost på slutet. Många vackra stämplar i dubblett samlat efter frimärksutgåva, bla 24 st Vapentyp, 18 st Ringtyp t.14, 60 st t.13 etc. Drygt 300 st märken med enstaka försä[..]
Märket sitter på ett vykort.
stämplar från P, R, O och G län. Mest Oscar men även några märken från andra emissioner. Postalvärden från 75 till 200 kr.
2 av märkena sitter på vykort. 6 Ringtypsmärken ingår.
tjänste t.13. Märket har ett reparerat hörn. Postal 3500 kr.
på 20 st monterade blad med beskrivande text. Totalt 10 st albatrossvykort samt 3 brev med militära stämplar, i övrigt också 16 andra försändelser relaterade till tiden. Medföljer också[..]
vykort av äldre format. En bra låda vi rekommenderar.
ca 300 st från Sverige. Det bästa ligger överst med ca 1.400 st av äldre format inkl. lite gratulationskort från Sverige
mest topografiska svenska A6-kort.
uppsatta i 6 album + löst i 2 skolådor, drygt 75% av samlingen är av äldre format.
Funchal i 2 album. Den äldre delen är mestadels * medan det moderna i allmänhet är **. Även häften, block och några maximikort. Välfyllt ** från 1980-2008.
ca 600 olika kort + dubbletter monterade i 3 album. Runt 120 av korten är äldre, medan resterande är mer eller mindre moderna. Många trevliga kort och ett ovanligt utbud.
i 11 välfyllda insticksalbum, ofta även med överlapp. Flera fyrskillingar, svart lokal, gott om Vapen-märken och några Liggande lejon, enorma mängder Ringtyp (ofta nyanserat och många m[..]
Alexander Keiller som etablerade Göteborgs Mekaniska Verkstad. Totalt 6 försändelser till England och 7 st adresserade till Göteborg 1820-1850 talet.
rejält riss och ett runt hörn. Postal 2000 kr.
ett veck och en bruten hörntand. Postal 1500 kr.
många med markeringar. Nominal för 636 st BREV-märken= 11.448 kr.
Kungen/Silvia. Många olika orter på bruksmärken 1975-2019. Lågt utrop.
1855-2002 i 7 SAFE-album med egenmonterade fickor. 3 sk. med intyg Sjöman (1972) "Delar av övre vänster valörfält är tillmålade och reparationer har skett både i övre och nedre vänstra [..]
Mycket vackert exemplar.
"PKXP Nr 12, 18.1.1872". Intyg HOW (2016) 4,5,4. Praktexemplar.
självhäftande. Nominal 2.174 kr.
med välplacerad stämpel "SALA 13.6.1859". Intyg Grenstedt (1981) Praktexemplar.
Gustaf V: 85-årsdag. Totalt 173 st vackra stämplar.
78 st märken många med vackra stämplar. Facit 35.000 kr.
på 4 visirblad. Även en vacker serie från Monaco. Högt katalogvärde.
med 44 st märken på 2 visirblad, Totalt 10 st kronvalörer. Oftast välcentrerade exemplar.
5 st visirblad. En hel del Prakt/Lyx Klassiskt-modernt samt bättre märken inemellan.
till styrmannen och därefter Kaptenen Otto Ekman. Alla brev avstämplade i Göteborg 1877-1898 och sända till Otto på olika fartyg i Tyskland, England, Danmark, Ryssland, Irland och Kana[..]
från 1648-1941. Brev till admiralitetet under Drottning Kristinas regeringsperiod, Fraktmeddelande om gods, Emigrantpengar, Notislösen, Konnossement, Fra Sverige, Rederikuvert, P[..]
Tvåfärgad siffertyp komplett, Oscar överkomplett med åtminstone de svårare valörerna *, Posthuset * och med veck, Medaljong komplett förutom Värnamo med åtminstone de svårare valörerna [..]
sända till Sverige 1898-1954 från Argentina, Spanien, Kanalzonen, Monte-Carlo, Indien, Brasilien och Sydafrika.
1800-talet. Delvis utställningsmonterad, oftast med detaljrika beskrivningar av "Routes & Rates". Ex Gunnar Nilsson med flera objekt med beskrivningar av Kersti & Bertil Larsson.