1855-2002 i 7 SAFE-album med egenmonterade fickor. 3 sk. med intyg Sjöman (1972) "Delar av övre vänster valörfält är tillmålade och reparationer har skett både i övre och nedre vänstra hörnet", fem st. 4 sk. i olika nyanser (något blandad kvalitet), 6 sk. med mindre riss, 8 sk. med felande tand, ktt och bruten hörntand, 24 sk. med några veck och ktt, svart lokal med ett par felande tänder och runt hörn, brun lokal i hyggligt skick, Vapen överkomplett med 9-öringen i bra skick, Liggande lejon 17 öre lila med lätt vikt hörntand, 17 öre grå med ett mindre riss, Ringtyp komplett med några vackra stämplar och intyg på riksdalern t.13 Franz Obermüller (1984) "Mycket gott exemplar 3-3-3", Oscar med flera vackra stämplar, Landstorm I-III komplett med F.124 i bra skick medan F.125 har ett riss, välbesatt bandmärkesavsnitt (dock utan de svårare vattenmärkena), Kongress/Förening komplett i något blandad kvalitet, samtliga BC-/CB-par (mestadels bra kvalitet), Tjänste, Lösen och Militär komplett (M1 dock ostämplad med fastsättarspår). Vad gäller vackra stämplar finns det fram till 1980-talet en hel del inemellan, därefter är nästan allt prakt-/lyxstämplat fram till 2002 med många 100-tals vackra stämplar.
Budgivning avslutad Avslutat rop

  • 1
    13 000 kr
    Mån 20 2024
  • 2
    12 500 kr
    Mån 20 2024
  • 1
    10 000 kr
    Sön 19 2024

Göta auktion 68 har visning i våra lokaler på Eckens väg 16, Partille.
Visningsdagar 17-20 maj (Fre-Mån) 10:00 - 17:00.