Auktionsobjekt
av Sigge Ringström, H.E. Tester och Jean Boulad d'Humiéres (endast del 3). Part 1: The Caribbean Inbunden med skyddsomslag, 1976, 166 sidor I slutet finns 6 st ark i nytryck av La G[..]
en del silver: 10 öre (46 st), 25 öre äldre (18 st), 25 öre nyare (39 st), 50 öre (20 st), 1 kr -42 (6 st), 1 kr -68 (35 st), 2 kr -41 (5 st), 2 kr -66 (12 st), 5 ke (4 st), 10 kr (2 st[..]
på lösblad och löst i ett par mindre lådor. Några lite bättre märken inemellan, inte minst från Island. Även en stor låda norskt klipp som inte ser helt ointressant ut.
Posthistoria 1698-1718 i 3 delar V:I, V:II och V.III av Teodor Holm. Inbundna i 3 röda band. 1929, 419+427+476 sidor. V:1 och II med solblekta ryggar. (1,9 kg)
3 Leuchtturmalbum. Innehåller bl a 30 skillingar (blandad kvalitet). I övrigt välfyllt med undantag för de dyraste. Från ca 1990 till 2020 blir det glesare med märken.
Märken i album, på lösblad, i pergamynkuvert etc. Även försändelser och klipp. Relativt stor andel **/* vad gäller Finland. Lådan väger 22 kg.
med enstaka modernare. Mest Finland, Åland, Island, Norge, Grönland, Danmark samt Norge + 9 st årsböcker Åland tom 2009. Även liten låda Nordiska ** häften.
the RPSL på Åland 21-23 februari 2020. 10 olika skrifter publicerades i denna folder med en begränsad och numrerad upplaga av 40 exemplar (Detta är nr 8) Flera av skrifterna visar helt [..]
Safe Signoscope, 2 digitala mikroskop med USB-anslutning och ett handmikroskop, UV-lampa, 5 olika typer av förstoringsglas, bunt med klämfix + skärmaskin, bunt pergamynkuvert, Safe Pe[..]
ett antal album (ett par av dem glest besatta), på lösblad och i stor mängd pergamynkuvert. Även lite försändelser. Relativt bra spridning. Lådan väger drygt 21 kg.
diverse Års- och Presentsatser 1973 till ca 2002. Nominal drygt 16.500 kr.
4 kraftiga vertikala veck över kortet.
Limmad rygg, 1947, 256 sidor. Något rullad rygg. Det vackraste exemplaret vi sett. Den första av Facit katalogerna. Svår att hitta.
årssatser 1976-2019, men även lite häften och presentsatser etc. Total nominal drygt 22.500 kr med mycket stor andel Sverige Brev, ofta självhäftande. Även mervärde för hela 186 st raba[..]
frimärken (t.ex. ett specialalbum UPU), svensk nominal för drygt 350 kr, några volymer litteratur (t.ex. "Falska frimärken" samt ett par utländska vykortskataloger) och en hel del förs[..]
totalt 977 st BREV-märken, mest självhäftande. Nominal drygt 17.500 kr.
av Paul Ke-Shing Chang. Inbunden i 4 volymer, 1989, Totalt 1925 sidor. 1000-tals svart/vita illustrationer av stämplar, postala markeringar, dokument och försändelser. Text på Kin[..]
Även en mindre mängd häftesblock. Nominal drygt 11.400 kr.
inemellan även lösa märken och märken i pergamynkuvert.
pergamynkuvert sorterade efter land. 1850- till 1950-tal med enstaka modernare märken. Mycket stor spridning. Kommer från dödsbo och har sannolikt legat orört länge. Fyndchanser?
of Hungary 1867-1871 av Gary S. Ryan. Två inbundna volymer i kassett, 1988, 1026 sidor. Numrerat exemplar 88/400. text på Engelska, Mycket vackert referensverk. Nyskick. (3,3 kg)
Safe-album 1867- 2020 i flyttlåda. Välbesatt förutom de svåraste till 1988, därefter glesare, blad till 2021. Samling ** Åland i Leuchtturmalbum 1975-2006, blad till 2021. Insti[..]
stämplat från Vapentyp-1992 med mängder av dubbletter. Enstaka dubbletter i början och mer välfyllt från 1970-talet.
Tyskland Bundespost och Finland. Även blandat i plastficka samt bunt med frimärken på visirkort. Mest O/* med bra Schweiz och Island.
Boken som publicerades 2019 sålde i 112 numrerade exemplar tillsammans med 13 exemplar märkta XXX och 5 författarexemplar I-V, är hela upplagan endast 130 exemplar. Här säljer vi en av [..]