Auktionsobjekt
form av lösa märken, större enheter samt häften, allt monterat i 6 st röda 6-ringade visiralbum samt i två insticksböcker. Nominal drygt 31.300 kr.
Dagbladet. Inrikes frankering 5 öre med notering 10 öre lösen på baksidan.
äldre till modernt i några album samt i mängder av pergamynkuvert i två kartonger. Några lite bättre märken inemellan och några vackra stämplar. Ett av albumen innehåller bara försändel[..]
samlingar 1855-1979, 2 album svenska ** häften ca 1958-1988 Nominal drygt 1.200 kr samt 2 pärmar med motivsamlingar på vykort: Oscar II samt Broar över kanaler i Göteborg med främst vyk[..]
Rosenlunds bomullsspinneri som brann 1902, ofr/skr
in Wars and Abroad av Richard Bodin. Inbunden, 2015, Numrerad utgåva 128/200 dedikerad och signerad av författaren. Fräscht exemplar.
Bl a ingår flera lite bättre bandmärken, varav de flesta, t.ex. 1,20 kr svart Postemblem, är **. Som en liten bonus ingår också 55 st rabattfrimärken.
en hel del singelmärken och par etc. på egenmonterade blad. Samlingen löper från F.71 t.o.m. F.609 och innehåller en hel del 5-strip av högvalörer med hyggliga katalogvärden. Även t.ex.[..]
utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.
i fonden till höger ligger Electricitetsverket. 2 hack i övre kanten.
av Billig/Stiedl. Alla delar 1-44 i 2 privat inbundna volymer, 1933-1936 med 44 st utgivna häften om förfalskningar. 2 mycket fräscha band i blå färg med guldskrift, inlagan med alla hä[..]
egenmonterade blad. Några lite bättre märken finns med, men en del av BC-/CB-paren ser klippta ut. Även vackra stämplar inemellan, inte minst gäller detta märkena från 1960-talet.
utgåvan med ca 3.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plast för varje enskilt postkontor.
saknas enbart nr 3 och 6. Flera helt slutsålda på förlaget. Fräsch begagnad kvalitet. (14 kg)
dels på instickskort och i kuvert från Postens abonnemang. Även ett mindre antal presentsatser. Nominal drygt 22.100 kr med en hel del Sverige Brev (dock inga självhäftande, dessa sälj[..]
utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.
av Anders Lundgren. Inbunden, 2024, 600 sidor. Boken beskriver Posthistoria och Poststämplar använda både vid de drygt 220 fasta postanstalterna samt på Ångbåts, Järnväg och Lantbre[..]
STH-Ljusterö-Östra Langö. "Östanå 1/2".
Årgångarna 1992 och 1996 saknas medan det finns 2 ex av årgång 1997. I övrigt ett ex av varje årgång. Nominal drygt 23.500 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav naturligtvis mång[..]
egenmonterade blad med mängder av lyxstämplar, även på sådana märken man sällan ser vackert stämplade. Fram till 1988 är de flesta märkena stämplade Luleå (oftast Luleå 1), därefter Kir[..]
gamla formatet. Mestadels södra och mellersta Sverige med en hel del trevliga.
av Robert Bateman. Primitivt Inbunden med skyddsomslag, 1968, 84 sidor. Numrerat exemplar 88/100. Handtryckt och löst trådinbunden, bakre omslaget har lossat i limningen. Ovanlig.
STH-Kalmarsund-Ekolsund. "Ekolsund".
Nominal 11.580 kr med nuvarande portosats.
med några lite bättre klassiska märken, en omfattande samling Tjeckoslovakien O/**/*, en mindre samling Rumänien O/**/*, ett tjockt hela världen-album med många olika länder repres[..]
3 poststationer i Skåne. Samlingen är vackert monterad på drygt 45 st A4-blad med beskrivande texter och posthistorisk information i kontorspärm. Frimärken, vykort, helsaker och andra f[..]
av Alexander J. Séfi. Inbunden i rött omslag med guldtryck från utgivaren, 1913, 39 sidor. handbok nr 9 i "W.E.P Series". Ovanlig.
STH-Djurholm-Rydboholm. "Lärkan 2".
dessutom dubbletter av årgångarna 2019 och 2020. Nominal närmare 23.000 kr med mycket stor andel Sverige Brev, varav naturligtvis många självhäftande. I den här posten ingår också en li[..]
2 plomberade kilovaror 1977+1978, Några 100 försändelser klassiskt-modernt bla bunt E-journaler, Några ** presentsatser och häften med Nominal drygt 150 kr, spännande stor låda O-län me[..]
vykort med tyngdpunkt på norra Sverige. Kort från framför allt Lappland, Norrbotten, Västerbotten, Hälsingland, Medelpad, Ångermanland, Härjedalen och Jämtland. Ca 600 av korten är av g[..]
av Robert Hoffmann. Limmad rygg, 1948, 220 sidor. Numrerad upplaga 39/minst 221. Klassisk studie av förfalskningar från Uruguay. Ovanlig.