Auktionsobjekt
tyngdpunkt på 1940- till 1960-talet. Ca två tredjedelar av häftena är mjuka, medan den resterande tredjedelen utgörs av automathäften. Bland de sistnämnda ingår t.ex. flera HA 1 O och ä[..]
stämplat "RONNEBY 11.4.1856" på litet klipp.
Leuchtturm-album (1973-1996), dels två Safe Dual-album (1997-2011). I det närmaste komplett samling, även med många souvenirark inkl. Garbo. Nominal närmare 18.000 kr med stor andel Sve[..]
av Otto Yag och John K. Bash. Inbunden, 1965, 153 sidor. Numrerat exemplar 71/300. Detaljerad och väl illustrerad bok. Något slitet omslag, i övrigt fräscht exemplar.
varav några lite bättre (t.ex. HA1 O och 5 st HA6), 173 st maximikort, varav 152 olika, samt två Postens årsböcker (1989 och 1990, nominal 385 kr med mervärde för 20 st rabatt[..]
ifylld fyrkantsstämpel "WISBY 6.8.1857". Omtandad med igenlagda riss i övre marginalen.
3:e Långgatan 38-40 stängdes när Tobaksmonopolet infördes
En specialiserad samling som sällan erbjuds i Sverige, något för Tysklandsspecialisten. Vi kan särskilt nämna en Coeln stämpel med ett intressant datum, potentiellt tidigast kända på br[..]
av Karl H. Schimmer, Inbunden, 1977, 448 sidor. Detaljerad och väl illustrerad bok. Fräscht begagnat exemplar. (1,8 kg)
30 öre Oscar II, Bellman BC, Postemblem 35, 40 samt 2 x 45 öre och 16 st Profil vänster med dubbletter, 23 st valörer Postverket 300 år, bl a 4 x 60 öre samt L9 50 öre Lösen t.14 med en[..]
(The library of American comics) i skick som nya med några skavanker på skyddsomslagen, del 2 med delvis uppskuret omslag. Eftertraktade och slutsålda på förlaget.
modernt samlat A-Z i 3 välfyllda visiralbum med separata album för Afrika och Asien.
av Joseph Schatzkés. Inbunden i grönt band, 1:a utgåva 1964, 256 sidor. Numrerat exemplar 106/265. Detaljerad och väl illustrerad bok. Lätt solblekt på ryggen och kanten av omslaget. Ef[..]
dels romaner och kortare historier av Arthur Conan Doyle, dels nyare versioner av andra författare samt verk om författaren och hans karaktärer. 26 st på svenska och 74 st på engelska, [..]
Mi496 * kv. €1.200. Svårt märke, med fastsättarspår på baksidan.
Om Sverige bla: Frimärkshuset Beckeman del 1-6 komplett med resultatlistor, Facit Special Classic 2022, Aktuellt om Posthistoria del 1-16, Sweden in Philately up to 1920, XpoNAT del [..]
Mest stämplat fram till 1924, bla svart och brun Lokal, Vapenserien (9 öre med intyg), Liggande Lejon, Ringtyp, Stora Tjänste, Lösen t.14, Kongressen komplett */O, Föreningen komplett s[..]
av Karl H. Schimmer. Inbunden med skyddsomslag, 1983, 314 sidor. Numrerat exemplar 249/500. Dedikerad och signerad av författaren. Uppdaterad med många illustrationer. Delvis solblekt s[..]
i A5 format (Tom Puss på svenska) + 4 andra böcker, alla på originalspråket Holländska. Även 6 seriealbum på svenska, nr 1-2, 4-6 (+ dubblett av nr 6)
flera olika tidningar utgivna på ca 1940 talet. Tidningar av olika typ och design (förmodligen avskurna i samband med jultidningsförsäljning), mycket julalbum med intressant och vacker [..]
Några Ringtypsmärken, Oscar överkomplett, välbesatt Medaljong, Landstorm med många luckor men F.125 ** finns med, mycket välbesatt bandmärkesavsnitt, Kongress/Förening med samtliga öres[..]
på mest egengjorda blad. Samlingen troligen orörd sedan 1970-talet, mycket omfattande beträffande antalet länder och kolonier men naturligtvis mest enklare material dock finns även någo[..]
av P.C. Korteweg. Inbunden 1:a utgåva 1958, 328 sidor. Förfilateli och Posthistoria från Holland under 300 år. Fräscht exemplar i skyddskartong.
av utländska serier (oftast på tyska och Franska) Huvuddelen Buck Danny med bla 13 st samlingsvolymer i nyskick (del 1-13), även många Blake and Mortimer, Felix (av Jan Lööf) och bla Ch[..]
(F.461) från frimärksutställningen 1956. 3 st tête-beche samt 7 st V4 med extra märken. Högt katalogvärde.
Silvermynt: 10 öre (17), 25 öre (13), 50 öre (17), 1 kr (25), 2 kr (3), 10 kr (1), 50 kr (2) samt 100 kr (1). Även lite koppar och järnmynt 1900-talet samt några 5-10 kr sedlar.
från Hela världen, oftast 1 ask per land. Även låda med 78 st äldre lagda 100-buntar Oscar II. Massor att gå igenom.
av Emanuel J. Lee. Halvfransk inbindning i grönt skinn, 1931, 388 sidor. Ett uttömmande referensverk med många illustrationer speciellt gällande plåtning av de litografiska utgåvorna. M[..]
Nr 1-13, 15-18, 21-24 varav nr 1,2,23,24 är 1:a tryckningar resterande nummer tryckta 1971-1979, de flesta i mycket bra kvalitet (nr 7 och 8 dock med lösa sidor) Även album Hergés ark[..]
lösblad och i två välfyllda kartonger med frimärken i pergamynkuvert etc. samt löst. Även liten bunt ** automathäften. Det är de två kartongerna som är det intressanta i den här posten,[..]
med avskavning, brutet hörn.
med många dubbletter och varianter, även några försändelser. Från 1 Penny Black, plåtnummer 1P red, £1 Edward etc i 3 visiralbum + mapp. Även lite kolonier i 2 insticksalbum samt klipp [..]