Auktionsobjekt

Avslutat rop
550 kr

frimärken (t.ex. ett specialalbum UPU), svensk nominal för drygt 350 kr, några volymer litteratur (t.ex. "Falska frimärken" samt ett par utländska vykortskataloger) och en hel del förs[..]

Avslutat rop
6 200 kr

totalt 977 st BREV-märken, mest självhäftande. Nominal drygt 17.500 kr.

Avslutat rop
1 000 kr

av Paul Ke-Shing Chang. Inbunden i 4 volymer, 1989, Totalt 1925 sidor. 1000-tals svart/vita illustrationer av stämplar, postala markeringar, dokument och försändelser. Text på Kin[..]

Avslutat rop
2 800 kr

Även en mindre mängd häftesblock. Nominal drygt 11.400 kr.

Avslutat rop
325 kr

inemellan även lösa märken och märken i pergamynkuvert.

Avslutat rop
5 000 kr

pergamynkuvert sorterade efter land. 1850- till 1950-tal med enstaka modernare märken. Mycket stor spridning. Kommer från dödsbo och har sannolikt legat orört länge. Fyndchanser?

Avslutat rop
1 000 kr

of Hungary 1867-1871 av Gary S. Ryan. Två inbundna volymer i kassett, 1988, 1026 sidor. Numrerat exemplar 88/400. text på Engelska, Mycket vackert referensverk. Nyskick. (3,3 kg)

Avslutat rop
2 900 kr

Safe-album 1867- 2020 i flyttlåda. Välbesatt förutom de svåraste till 1988, därefter glesare, blad till 2021. Samling ** Åland i Leuchtturmalbum 1975-2006, blad till 2021. Insti[..]

Avslutat rop
275 kr

stämplat från Vapentyp-1992 med mängder av dubbletter. Enstaka dubbletter i början och mer välfyllt från 1970-talet.

Avslutat rop
2 600 kr

Tyskland Bundespost och Finland. Även blandat i plastficka samt bunt med frimärken på visirkort. Mest O/* med bra Schweiz och Island.

Avslutat rop
8 000 kr

Boken som publicerades 2019 sålde i 112 numrerade exemplar tillsammans med 13 exemplar märkta XXX och 5 författarexemplar I-V, är hela upplagan endast 130 exemplar. Här säljer vi en av [..]

Avslutat rop
8 400 kr

form av lösa märken, större enheter samt häften, allt monterat i 6 st röda 6-ringade visiralbum samt i två insticksböcker. Nominal drygt 31.300 kr.

Avslutat rop
175 kr

Dagbladet. Inrikes frankering 5 öre med notering 10 öre lösen på baksidan.

Avslutat rop
2 100 kr

äldre till modernt i några album samt i mängder av pergamynkuvert i två kartonger. Några lite bättre märken inemellan och några vackra stämplar. Ett av albumen innehåller bara försändel[..]

Avslutat rop
1 900 kr

samlingar 1855-1979, 2 album svenska ** häften ca 1958-1988 Nominal drygt 1.200 kr samt 2 pärmar med motivsamlingar på vykort: Oscar II samt Broar över kanaler i Göteborg med främst vyk[..]

Avslutat rop
90 kr

Rosenlunds bomullsspinneri som brann 1902, ofr/skr

Avslutat rop
1 100 kr

in Wars and Abroad av Richard Bodin. Inbunden, 2015, Numrerad utgåva 128/200 dedikerad och signerad av författaren. Fräscht exemplar.

Avslutat rop
700 kr

Bl a ingår flera lite bättre bandmärken, varav de flesta, t.ex. 1,20 kr svart Postemblem, är **. Som en liten bonus ingår också 55 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
100 kr

3.IX.1920" på vykort till Sverige.

Avslutat rop
600 kr

en hel del singelmärken och par etc. på egenmonterade blad. Samlingen löper från F.71 t.o.m. F.609 och innehåller en hel del 5-strip av högvalörer med hyggliga katalogvärden. Även t.ex.[..]

Avslutat rop
5 000 kr

utgåvan med drygt 2.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plats för varje enskilt postkontor.

Avslutat rop
20 kr

i fonden till höger ligger Electricitetsverket. 2 hack i övre kanten.

Avslutat rop
8 000 kr

av Billig/Stiedl. Alla delar 1-44 i 2 privat inbundna volymer, 1933-1936 med 44 st utgivna häften om förfalskningar. 2 mycket fräscha band i blå färg med guldskrift, inlagan med alla hä[..]

Avslutat rop
100 kr

"Lantbrevbäraren Seglora Linje 1, 8/2.1962".

Avslutat rop
2 100 kr

egenmonterade blad. Några lite bättre märken finns med, men en del av BC-/CB-paren ser klippta ut. Även vackra stämplar inemellan, inte minst gäller detta märkena från 1960-talet.

Avslutat rop
3 400 kr

utgåvan med ca 3.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plast för varje enskilt postkontor.