pergamynkuvert att gå igenom.
2 olika folkdräkter, Anka, Stork och Uggla. Vissa med veck andra med fuktskador, blandad kvalitet. Eftersökta.
1930- till 1990-tal. Nominal drygt 37.000 kr med stor andel frankeringsvänliga valörer såsom Sverige Brev, 10 kr och 8 kr etc.
gravyrer av bla Slania. Numrerad 237 av 350 st. Eftersökt.
rullar 1920- till 1950-tal samt några få från 1960-talet. Flera rullar med lite katalogvärde, t.ex. 110 öre Postemblem och 4 x 50 öre grå Profil vänster samt några rullar med högvalör[..]
kvalitet i blandade färger, oftast fyllda med vackra stämplade motivmärken från exotiska länder.
på inrikes brev avstämplat "NOV 29 Wills Barre, Pa". Scott $1.500
och 1 st 100-rulle. Nominal med dagens portosats 34.500 kr.
på inrikes (invikt) brevkuvert avstämplat "MAR 29 NEW ORLEANS, LA" sänt till Monroe. Scott ca $1.700
med 6-ringade pärmar. 3 av albumen innehåller en samling Polen **/* med enstaka stämplade inemellan, 2 av albumen en samling Tjeckoslovakien mest stämplat, 2 av albumen en lite glest be[..]
på brev med innehåll daterat 12 mars 1853. Avstämplat "MAR 12 NEW ORLEANS" och sänt till Kingston med suddig ankomststämpel.