Nästan allt **/* men ett mindre antal stämplade märken inemellan. Delvis glest besatt men totalt sett stor mängd märken. Till denna post hör även ett proppfullt visiralbum med Österr[..]
i visiralbum. Trevlig samling att bygga vidare på.
av Ernst Killander. Halvfransk inbindning, 1929, 368 sidor. Inlaga med komplett set av 1928-års jubileumsfrimärken övertryckta "Makuleras". Kantstött omslag med små fläckar och avskr[..]
fortsätter sedan ** 1980-2003 i Leuchtturmalbum (nominal drygt 8.300 kr). Även liten ask med äldre buntar, några presentfoldrar med ** märken, bunt häften 60-70-tal och 4 kompletta raba[..]
av Crüsemann och Schlimgen band II del 1-7. Limmad rygg, 7 st häften i fräsch kvalitet. Text på Tyska.
i visiralbum. Börjar med 3 ryska märken avstämplade i Polen fortsätter delvis glest och delvis med flera dubbletter med bättre märken inemellan. på slutet Port gdansk etc. Trevlig samli[..]
132 lösa rabattfrimärken/Företagspost.
delvis med många dubbletter, nyanser, stämplar. På slutet även något Georgien, Wenden, Ukraina, Armenien, Thrakien, Tannu-Touva.
stämplar år 1819-1982 av Åke Persson, Västerbottens Läns makuleringsstämplar 1819-1986 av Erik Idhult, Handbok över Kristianstads Läns Makuleringsstämplar av Handbok över Malmöhus Läns [..]
med mycket från Sverige, äldre-modernt.
stämplat 1855-1999 (Värnamomärkena saknas) i fyra album av olika typ. 3-skillingen omtandad, 4-skillingen i tre olika nyanser varav en har intyg (Thorsson 1981, "Lev. 11 d2 gr[..]
mycket tydliga våglinjer. Facit 5 x 3750 kr = 18750 kr.