Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 300 kr

mängder av lösa blad. Klassiskt-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
450 kr

10 öre Oscar II boktryck samt 3x 4 öre + 50 öre Ringtyp Posthorn avstämplat "BOLLNÄS 30.9.1890" och sänt till Gefle med ankomststämpel dito 1.10.1890.

Avslutat rop
13 000 kr

Karibien med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och en uppsjö olika länder representerade, t.ex. Anti[..]

Avslutat rop
3 200 kr

i 14 album + lösa blad. Massor att gå igenom i flera restsamlingar.

Avslutat rop
200 kr

20+50 öre Ringtyp Posthorn avstämplat "UPSALA 2.10.1886", dock försenat och avstämplat igen vid avgång "UPSALA 4.10.1886" och därefter sänt till Tärnsjö.

Avslutat rop
2 100 kr

+ 2 påsar med ** valörer 4 kr - 5:80 kr. Nominal ca 9.000 kr

Avslutat rop
450 kr

inemellan även en del lösa frimärken och frimärken i pergamynkuvert.

Avslutat rop
2 600 kr

brev till Uppsala. Avstämplat "KRISTDALA 1.12.1872" med 4 Kristdala vaxoblat på baksidan av kuvertet, transit "WIMMERBY 2.12.1872". Kuvertet skadat på höger sida i samband med öppning.

Avslutat rop
10 500 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i relativt välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Australien, Nya Guin[..]

Avslutat rop
800 kr

på lösa blad och löst i lådor samt massor av pergamynkuvert. Allt huller om buller i välfylld flyttlåda.

Avslutat rop
1 600 kr

med märken utgivna under George VI:s regeringstid i plastficka. **/* med enstaka stämplade inemellan. Märken från främst Storbritannien, Cypern, Gibraltar och Malta. Katalogvärde enlig[..]

Avslutat rop
900 kr

några häften samt lösa märken från abonnemang, mest 1980-1990-tal. Total nominal drygt 4600 DKK.

Avslutat rop
250 kr

vackert avstämplad "FILIPSTAD 14.8.1880".

Avslutat rop
2 200 kr

mestadels välfyllda visirblad. I slutet av albumet även några stora tjänste. I denna post ingår även ett visirblad med varianter på klassiska märken, mest Ringtyp.

Avslutat rop
1 300 kr

Många olika länder med massor att gå igenom av främst äldre frimärken.

Avslutat rop
13 000 kr

Utställningsmonterad samling med ca 140 st försändelser. Börjar med 2 äldre Kaptensbrev sända med ångfartygen Swithiod och Storfursten forstsätter med båtbrev från 1892 med stämplar "FR[..]

Avslutat rop
1 600 kr

+ lösa blad. Bla äldre HV album, restsamlingar och landssamlingar från flera olika länder.

Avslutat rop
3 000 kr

visiralbum. Två st. fyrskillingar, Vapen och Liggande lejon i nyanser (de dyraste valörerna saknas), mängder med Ringtypsmärken i olika nyanser och ibland med varianter, vilket även kan[..]

Avslutat rop
4 700 kr

inemellan, äldre till sent 1990-tal. Allt monterat i två kontorspärmar. Flera lite bättre märken ingår men de flesta sidorna fylls av hundratals fyrblock, nästan alla **. Även lite DVI [..]

Avslutat rop
500 kr

Börjar med ett ankomstvykort från SS Mauretania 1914, flera försändelser Svenska-Amerika Linjen 1928-1965, Trelleborg-Sassnitz etc. Totalt 135 st försändelser och minnespoststämplar etc[..]

Avslutat rop
1 500 kr

av tre enheter. 1. Mapp med stor mängd helark. 2. Tjockt insticksalbum med fyrblock samt några Röda kors-häften. 3. Samling med enkelmärken i kontorspärm. Totalt sett mycket stor mängd [..]

Avslutat rop
300 kr

från Barcelona, Spanien "18 JUIN 63" med notering "via Hamburg" (Fyrkantstämpel "K.S.P.A (D) 20.6.l1863") sänt till Stockholm med ankomststämpel "STOCKHOLM 555 TUR 22.6".

Avslutat rop
1 500 kr

försändelser på utställningsblad i 2 pärmar.

Avslutat rop
12 000 kr

mängd * och stämplat. Bl a ingår 40 Pakkeportomärken, 99 märken från serien Olika motiv samt 36 märken med Danmark befriet-påtryck. Även en hel del andra lite bättre märken, inte sällan[..]