Auktionsobjekt
mängder av lösa blad. Klassiskt-modernt med massor att gå igenom.
10 öre Oscar II boktryck samt 3x 4 öre + 50 öre Ringtyp Posthorn avstämplat "BOLLNÄS 30.9.1890" och sänt till Gefle med ankomststämpel dito 1.10.1890.
Karibien med märken utgivna under George VI:s regeringstid i tjockt och välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och en uppsjö olika länder representerade, t.ex. Anti[..]
i 14 album + lösa blad. Massor att gå igenom i flera restsamlingar.
20+50 öre Ringtyp Posthorn avstämplat "UPSALA 2.10.1886", dock försenat och avstämplat igen vid avgång "UPSALA 4.10.1886" och därefter sänt till Tärnsjö.
+ 2 påsar med ** valörer 4 kr - 5:80 kr. Nominal ca 9.000 kr
inemellan även en del lösa frimärken och frimärken i pergamynkuvert.
brev till Uppsala. Avstämplat "KRISTDALA 1.12.1872" med 4 Kristdala vaxoblat på baksidan av kuvertet, transit "WIMMERBY 2.12.1872". Kuvertet skadat på höger sida i samband med öppning.
med märken utgivna under George VI:s regeringstid i relativt välfyllt visiralbum. **/* med enstaka stämplade inemellan och många olika länder representerade, t.ex. Australien, Nya Guin[..]
på lösa blad och löst i lådor samt massor av pergamynkuvert. Allt huller om buller i välfylld flyttlåda.
med märken utgivna under George VI:s regeringstid i plastficka. **/* med enstaka stämplade inemellan. Märken från främst Storbritannien, Cypern, Gibraltar och Malta. Katalogvärde enlig[..]
några häften samt lösa märken från abonnemang, mest 1980-1990-tal. Total nominal drygt 4600 DKK.
vackert avstämplad "FILIPSTAD 14.8.1880".
mestadels välfyllda visirblad. I slutet av albumet även några stora tjänste. I denna post ingår även ett visirblad med varianter på klassiska märken, mest Ringtyp.
Många olika länder med massor att gå igenom av främst äldre frimärken.
Utställningsmonterad samling med ca 140 st försändelser. Börjar med 2 äldre Kaptensbrev sända med ångfartygen Swithiod och Storfursten forstsätter med båtbrev från 1892 med stämplar "FR[..]
+ lösa blad. Bla äldre HV album, restsamlingar och landssamlingar från flera olika länder.
visiralbum. Två st. fyrskillingar, Vapen och Liggande lejon i nyanser (de dyraste valörerna saknas), mängder med Ringtypsmärken i olika nyanser och ibland med varianter, vilket även kan[..]
inemellan, äldre till sent 1990-tal. Allt monterat i två kontorspärmar. Flera lite bättre märken ingår men de flesta sidorna fylls av hundratals fyrblock, nästan alla **. Även lite DVI [..]
Börjar med ett ankomstvykort från SS Mauretania 1914, flera försändelser Svenska-Amerika Linjen 1928-1965, Trelleborg-Sassnitz etc. Totalt 135 st försändelser och minnespoststämplar etc[..]
av tre enheter. 1. Mapp med stor mängd helark. 2. Tjockt insticksalbum med fyrblock samt några Röda kors-häften. 3. Samling med enkelmärken i kontorspärm. Totalt sett mycket stor mängd [..]
från Barcelona, Spanien "18 JUIN 63" med notering "via Hamburg" (Fyrkantstämpel "K.S.P.A (D) 20.6.l1863") sänt till Stockholm med ankomststämpel "STOCKHOLM 555 TUR 22.6".
försändelser på utställningsblad i 2 pärmar.
mängd * och stämplat. Bl a ingår 40 Pakkeportomärken, 99 märken från serien Olika motiv samt 36 märken med Danmark befriet-påtryck. Även en hel del andra lite bättre märken, inte sällan[..]