Nominal ca 3300 kr med mervärde för 64 st rabattfrimärken.
avstämplat "PKXP N:r 6, 4.12.1870" transit "PKXP N:r 2, 5.12.1870" med olika lösennoteringar i bläck och blåkrita.
i 16 album + mängder av lösa blad.
4- och 8-skilling stämplade ex samt ostämplat eftertryck av 6-skillingen, båda lokalmärkena, Vapen överkomplett, Liggande lejon utom 3 öre typ I, välbesatta avsnitt Ringtyp, Tjänste och[..]
Några lite bättre märken ingår. Från 1960-talet och framåt är nästan allt *. I samlingen ingår även lite Slesvig, Danska Västindien och Grönland med flera lite bättre märken.
1 album med specialgjorda blad "Stockholmstämplar under Oscarsperioden 1885-1911", 1 album med dubbletter samt ytterligare 1 album med försändelser.
Oscar II i 9 insticksalbum sorterat i Länsordning, 3 album äldre-modernt samt 1 album med en gles specialsamling "Ortsstämplar i Enköpings Kommun".
avstämplat "KARLSKRONA 2 TUR, 22.7.01", eftersänt till Mörrum med ny frankering 5 öre Oscar II makulerat samma dag med en ny stämpeltyp. Studsbrev.
låda med lösa märken, äldre-modernt, där det även finns en del vackra stämplar.
Frankerad med 1+4 öre Tvåfärgad siffertyp samt 5+10 öre Oscar II avstämplat "SÖDERTELJE 1.7.1895", transit "PKXP.No 2 B.UTR.U, 2.7.1895" och "COLOMBO JY 24 95" samt ankomststämplat "WAT[..]
stämplat "STOCKHOLM 4.12. 222.TUR". Facit 11.000 kr.
visiralbum, lösa blad och 2 lådor. 1000-tals märken Vapentyp-modernt. Blandad kvalitet med massor av vackert. Bla en samling Ångbåtsstämplar.
med samlingar av bla: Danzig, DDR, BRD, Berlin etc.