Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 400 kr

rullar 1920- till 1950-tal samt några få från 1960-talet. Flera rullar med lite katalogvärde, t.ex. 110 öre Postemblem och 4 x 50 öre grå Profil vänster samt några rullar med högvalör[..]

Avslutat rop
17 000 kr

och 1 st 100-rulle. Nominal med dagens portosats 34.500 kr.

Avslutat rop
1 700 kr

Samlarbilder av filmstjärnor, sportstjärnor etc. Många samlade i individuella små plastfickor, andra löst i lådor. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
18 500 kr

5 kr (383 st), 10 kr (341 st), 20 kr (141 st), 50 kr (83 st), 100 kr (46 st), 500 kr (23 st), 1000 kr (1 st). Nominellt värde 29.395 kr. + diverse utländska sedlar. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
11 000 kr

1939 Svea vikt 2 ggr, 1952 Gustav V vikt 2 ggr, 1981/83 (3 st) Karl XIV Johan, 2010-talet Gustav Vasa. Tre st stjärnmärkta.

Avslutat rop
950 kr

i 7 visiralbum med mycket uppstämplad LYX på det moderna. Även 3 separata restsamlingar Vapentyp-modernt.

Avslutat rop
1 000 kr

med många dubbletter och markeringar. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
10 500 kr

årssatser etc. 1970- till 2000-tal. Total nominal drygt 43.000 kr med mervärde för 128 st rabattfrimärken. En hel del Sverige Brev ingår.

Avslutat rop
900 kr

Vapentyp-modernt + lösa blad. Även blandat i skolåda samt plomberad kilovara 1967.

Avslutat rop
1 600 kr

i 13 album med en del uppstämplat LYX från 1970-talet samt en del äldre ortsstämplar. Även ** häftessamling 1956-1968 med bla Bildsten H211. Även lite övriga världen inemellan.

Avslutat rop
1 000 kr

på singelmärken och parkombinationer mest 1980-1990 talet med uppstämplad LYX mycket från Malmö och Göteborg.

Avslutat rop
2 100 kr

med frimärken från diverse länder. Ganska stor andel Sverige med vackra stämplar inemellan. Överst i lådan finns också några svenska årssatser med bl a totalt 40 st rabattfrimärken.

Avslutat rop
2 200 kr

Nominal drygt 7200 kr.

Avslutat rop
500 kr

inemellan även singelmärken, par och häften. Totalt 2 album med delvis många dubbletter.

Avslutat rop
2 400 kr

i 10 album + lösa blad. Mest **/* tom 1980-talet. Oräknad nominal. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
14 000 kr

frimärken och häften. Oräknat mervärde för 17 rabatthäften etc. Nominal drygt 48.500 kr

Avslutat rop
5 600 kr

ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 24.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.

Avslutat rop
4 500 kr

löst i låda. Nominal drygt 18.000 kr med det äldsta helt oräknat.

Avslutat rop
2 200 kr

Nominal 4980 kr med nuvarande portosats.

Avslutat rop
1 600 kr

samt några 80-tals block. De äldre häftena i blandad kvalitet med enstaka inkompletta häften. Nominal räknat från ca 1960 totalt ca 5.500 kr med plusvärden för äldre häften.

Avslutat rop
3 200 kr

(14 kr styck) Nominal 10.080 kr

Avslutat rop
2 500 kr

Nominal 5.880 kr med nuvarande portosats.

Avslutat rop
1 900 kr

sorterade i pergamynkuvert. Mest Tyskland men också Belgien, Österrike och Holland.

Avslutat rop
1 900 kr

i pergamynkuvert samt löst i låda. Massor att gå igenom från Vapentyp-modernt.

Avslutat rop
1 700 kr

pergamynkuvert samt löst i askar. Mest Danmark, Finland, Norge och Island Klassiskt-modernt med bla stortandade från Finland. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
850 kr

äldre-modernt, sorterade efter länder i A6 kuvert, Mest från Rumänien, Polen, Tjeckoslovakien, Ungern, Portugal, Spanien samt blandat övriga världen i skolåda. Inemellan även lite löst [..]

Avslutat rop
1 400 kr

Hela världen, klassiskt till modernt. Mycket Syd/Mellanamerika, Asien med äldre Kina inemellan. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
900 kr

äldre-modernt med mycket från Jugoslavien, Polen, Bulgarien, USA, Kanada, Tjeckoslovakien etc.

Avslutat rop
2 100 kr

äldre-modernt med mycket från Australien, Argentina, Andorra, Sydamerika, Cypern, Kuba, Liberia, Mexiko, Monaco, Nya Zeeland, Vatikanen, Grekland etc.

Avslutat rop
1 000 kr

3 tomma album. Bla: England, Spanien, Liechtenstein, Ryssland/Sovjet, Ungern, Rumänien, Franska kolonier etc.

Avslutat rop
1 300 kr

+ lösa blad. Äldre-modernt framförallt från USA, Österrike med områden, Italien med kolonier, Frankrike, Norge, Ungern etc.

Avslutat rop
1 000 kr

tvättat i skolåda. Vissa album välfyllda andra med märken på några få sidor. Äldre-modernt med massor att gå igenom.

Avslutat rop
2 200 kr

+ lösa blad. En del album med mycket få märken. De mer välfyllda med märken från: Sydamerika, USA, Schweiz, Gibraltar, Frankrike etc.

Avslutat rop
2 000 kr

och **/* i kuvert. 7 album mest stämplat, äldre-modernt, 1 album ** mest 1980-1990 talet samt 3 album med (*) utan gummering med speciellt många julmärken. Vissa album välfyllda, andra [..]

Avslutat rop
1 500 kr

i äldre Schaubek album.

Avslutat rop
800 kr

löst i lådan. Massor att gå igenom, äldre-modernt och mest från Sverige.

Avslutat rop
1 100 kr

lösa blad samt häften och ark i låda. Samlingar främst från Spanien, Portugal med kolonier, Holland, Luxemburg, Österrike, Italien etc. Vissa album med ett fåtal märken.

Avslutat rop
1 800 kr

äldre Schaubek album.

Avslutat rop
2 000 kr

i äldre album.

Avslutat rop
2 200 kr

i 2 insticksalbum, äldre-modernt med bättre märken från bla: Bermuda, British Guiana, Godahoppsudden, Ceylon, Gambia, Guldkusten, Jamaica, Straits Settlements, Sierra Leone etc. Även Sa[..]

Avslutat rop
1 200 kr

i äldre Schaubek album med några dubblettblad på slutet.