Auktionsobjekt
rullar 1920- till 1950-tal samt några få från 1960-talet. Flera rullar med lite katalogvärde, t.ex. 110 öre Postemblem och 4 x 50 öre grå Profil vänster samt några rullar med högvalör[..]
och 1 st 100-rulle. Nominal med dagens portosats 34.500 kr.
Samlarbilder av filmstjärnor, sportstjärnor etc. Många samlade i individuella små plastfickor, andra löst i lådor. Blandad kvalitet.
5 kr (383 st), 10 kr (341 st), 20 kr (141 st), 50 kr (83 st), 100 kr (46 st), 500 kr (23 st), 1000 kr (1 st). Nominellt värde 29.395 kr. + diverse utländska sedlar. Blandad kvalitet.
1939 Svea vikt 2 ggr, 1952 Gustav V vikt 2 ggr, 1981/83 (3 st) Karl XIV Johan, 2010-talet Gustav Vasa. Tre st stjärnmärkta.
i 7 visiralbum med mycket uppstämplad LYX på det moderna. Även 3 separata restsamlingar Vapentyp-modernt.
med många dubbletter och markeringar. Massor att gå igenom.
årssatser etc. 1970- till 2000-tal. Total nominal drygt 43.000 kr med mervärde för 128 st rabattfrimärken. En hel del Sverige Brev ingår.
Vapentyp-modernt + lösa blad. Även blandat i skolåda samt plomberad kilovara 1967.
i 13 album med en del uppstämplat LYX från 1970-talet samt en del äldre ortsstämplar. Även ** häftessamling 1956-1968 med bla Bildsten H211. Även lite övriga världen inemellan.
på singelmärken och parkombinationer mest 1980-1990 talet med uppstämplad LYX mycket från Malmö och Göteborg.
med frimärken från diverse länder. Ganska stor andel Sverige med vackra stämplar inemellan. Överst i lådan finns också några svenska årssatser med bl a totalt 40 st rabattfrimärken.
inemellan även singelmärken, par och häften. Totalt 2 album med delvis många dubbletter.
i 10 album + lösa blad. Mest **/* tom 1980-talet. Oräknad nominal. Massor att gå igenom.
frimärken och häften. Oräknat mervärde för 17 rabatthäften etc. Nominal drygt 48.500 kr
ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 24.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.
löst i låda. Nominal drygt 18.000 kr med det äldsta helt oräknat.
Nominal 4980 kr med nuvarande portosats.
samt några 80-tals block. De äldre häftena i blandad kvalitet med enstaka inkompletta häften. Nominal räknat från ca 1960 totalt ca 5.500 kr med plusvärden för äldre häften.
(14 kr styck) Nominal 10.080 kr
Nominal 5.880 kr med nuvarande portosats.
sorterade i pergamynkuvert. Mest Tyskland men också Belgien, Österrike och Holland.
i pergamynkuvert samt löst i låda. Massor att gå igenom från Vapentyp-modernt.
pergamynkuvert samt löst i askar. Mest Danmark, Finland, Norge och Island Klassiskt-modernt med bla stortandade från Finland. Massor att gå igenom.
äldre-modernt, sorterade efter länder i A6 kuvert, Mest från Rumänien, Polen, Tjeckoslovakien, Ungern, Portugal, Spanien samt blandat övriga världen i skolåda. Inemellan även lite löst [..]
Hela världen, klassiskt till modernt. Mycket Syd/Mellanamerika, Asien med äldre Kina inemellan. Massor att gå igenom.
äldre-modernt med mycket från Jugoslavien, Polen, Bulgarien, USA, Kanada, Tjeckoslovakien etc.
äldre-modernt med mycket från Australien, Argentina, Andorra, Sydamerika, Cypern, Kuba, Liberia, Mexiko, Monaco, Nya Zeeland, Vatikanen, Grekland etc.
3 tomma album. Bla: England, Spanien, Liechtenstein, Ryssland/Sovjet, Ungern, Rumänien, Franska kolonier etc.
+ lösa blad. Äldre-modernt framförallt från USA, Österrike med områden, Italien med kolonier, Frankrike, Norge, Ungern etc.
tvättat i skolåda. Vissa album välfyllda andra med märken på några få sidor. Äldre-modernt med massor att gå igenom.
+ lösa blad. En del album med mycket få märken. De mer välfyllda med märken från: Sydamerika, USA, Schweiz, Gibraltar, Frankrike etc.
och **/* i kuvert. 7 album mest stämplat, äldre-modernt, 1 album ** mest 1980-1990 talet samt 3 album med (*) utan gummering med speciellt många julmärken. Vissa album välfyllda, andra [..]
löst i lådan. Massor att gå igenom, äldre-modernt och mest från Sverige.
lösa blad samt häften och ark i låda. Samlingar främst från Spanien, Portugal med kolonier, Holland, Luxemburg, Österrike, Italien etc. Vissa album med ett fåtal märken.
i 2 insticksalbum, äldre-modernt med bättre märken från bla: Bermuda, British Guiana, Godahoppsudden, Ceylon, Gambia, Guldkusten, Jamaica, Straits Settlements, Sierra Leone etc. Även Sa[..]
i äldre Schaubek album med några dubblettblad på slutet.