med mest från England på 1900-talet med enstaka äldre samt flera äldre Australien med stater. Även 2 st äldre plomberade Engelska ** frimärksrullar, nominellt värde £54.
från Upsala. Något separerad i perforeringen samt saknad inlaga.
8.2.1900" sänt till Örnsköldsvik. Frankerad med 10 öre Oscar II samt 50 öre Ringtyp Ph.
Mest stämplade singelmärken och serier. Sport i 8 album, Konst i 12 album, Båtar i 3 album samt Djur i 1 album + mängder av lösa visirblad i 3 mappar. Diverse motiv i 6 album + 1 mapp m[..]
frankerad med 3 öre Liggande Lejon samt 24 öre Vapentyp. Mycket vackert.
lösa och i pergamynkuvert. Äldre-modernt i trevlig blandning.
REK "LUDVIKA 12.11.1900". Kuvertet uppsprättat på sidorna.
Mycket vackert exemplar.
"PKXP Nr 12, 18.1.1872". Intyg HOW (2016) 4,5,4. Praktexemplar.
Rekbrev LYX stämplat "VAXHOLM 1.4.1889" sänt till Stockholm. Utställningsmonterat.
(15,20 kr) "VÅNGA 13.2.1907" för snusdosor sända till Hook.
självhäftande. Nominal 2.174 kr.
Sverige O/**/* (även lokalpost) i olika typer av album och på lösblad. Många 12 öre Vapen och en hel del Ringtyp. Bland det ostämplade dels några lite bättre märken, dels lite nominal, [..]
Gustaf V: 85-årsdag. Totalt 173 st vackra stämplar.