från 1700-1800 talet. Mycket intressanta tidsdokument om ämnen som: Fartyg, Jordbruk, Medicin, Skola. Musik, Djur, Brand, Ekonomi, Geografi etc.
1700-1800 talet, sorterade efter landskap. Fyllda med intressant information rörande respektive landskap. Även något från våra Nordiska grannländer. Handlarlager. Ex Göran Fredrikson.
i trevlig blandning. Moderna gratiskort med rolig reklam, äldre Jenny Nyström, topografi etc. Oftast oanvända vykort i fräsch kvalitet.
på visirblad, totalt ca 225 stämplar. Vapentyp-1930 talet, Läsbart till Prakt inemellan några klipp. Förteckning över de ingående stämplarna medföljer. Många av stämplarna har tresiffri[..]
Verbisblad i 3 album. Delvis glest besatt med de flesta BC/CB paren samt vackra stämplar inemellan. En del prakt på 1950-60-70 talet med uppstämplat LYX från 1980 talet.
blad i album. Börjar med 4+8 Skilling t.14 * samt 3+16 Sk t.12,5 *. Bra urval Aur-valörer, Prir F.36 stämplat. Från 1902 och framåt mest **, komplett Christian IX, Två Kungar och Chris[..]
till spetsen) Okänt ursprung med kunglig krona och posthorn.
på 5 albumblad. Totalt 101 märken med bl a F.3 * och F16 halverad på brev.
3 visiralbum. Även många häften, inte minst från de senare åren. Nominal drygt 11.200 kr med relativt stor andel Sverige Brev (inte minst pga alla Sverige Brev-häften). Även mervärde fö[..]
"Att Flyga med Aerostat" på 64 st monterade utställningsblad med ** frimärken, helsaker, försändelser, häften, minnespoststämplar, frankostämplar etc, alla blad med beskrivande text (Ti[..]
i 2 bruna Leuchtturm album med VARIO fickor. Delvis mycket markeringar. Nominal drygt 7.000 kr.
omfattande samlingar BRD och Berlin, både stämplat och **/*, i en mängd album. För det moderna BRD många ** märken med hörnmarginler och även en hel del häften och lite försändelser. Sa[..]
till 1943 på visirblad. Några Oscarsmärken, Posthuset (inte den bästa tandningen nedtill), bra Medaljong, Luftpost och Landstorm I-III komplett, starkt bandmärkesavsnitt, Kong[..]
samt 2 Mark Lejontyp M/30 (F.157) "ZEPPELIN 1930" från "HELSINKI 24 IX 30" till Tyskland.
2000 på egenmonterade blad i 12 kontorspärmar. Börjar med 65 st stortandade av alla valörer och specialavsnitt Vapentyp m/75 inklusive många försändelser. Sedan mest enklare lösa märken[..]
Ang. införandet av enhetsportot i Sverige. Eftersökt.
försändelser Vapentyp-1940 talet. Låda äldre häften samt 5 st snörade buntar 12 öre Ringtyp. I botten även några ** årssatser 1970-80 talet, Nominal drygt 600 kr.
dels 5 mm mellan påtrycken på märket + tredje påtryck i marginalen. Lätt veck på märket i övre vänstra hörnet.
prismärkt till 17.550 kr. Ex. Göran Fredrikson.
äldre bestick, Zeiss + Kodak Kamera, Bauer 88F Filmkamera, 3 kikare, cigarrlåda med diverse smått: klockor, pennkniv, tändare, manschettknappar etc.
1700-1800 talet uppsorterade efter tema, med intressant innehåll om: Fartyg, Mat, Spel, Polis, Politik, Religion, Skola, Skog, Sport, Tull, Telegraf, Vetenskap, Vapen etc.
Äldre-modernt samt ca 200 försändelser Ryssland 1884-1980.
utgivna 1970- till 1990-talet. Den absoluta merparten är prakt/lyx och stämplade under kurseringstiden. 141 av stämplarna sitter på parkombinationer.
i två album (Facit resp. DAVO-blad). Börjar med F.2 stämplat WIBORG, bra stortandade, bra fyrtaliga med bl a 2 ex av Köpenhamnstrycket, välbesatt avsnitt Ryska typer med flera bättre, Z[..]
inklusive stater och områden 1869-2000 i 2 lådor samt buntar med ca 200 st försändelser från Schweiz.
tre insticksalbum. Mest modernt material med många block. Högt anskaffningsvärde.
Både äldre format och A6 i trevlig blandning med flera bättre kort.
format + ca 200 st försändelser 1890-1950 talet.