Mycket ** Prestigehäften, Bok, Danmarks förste frimaerke med nytrycken, Modernt Kina, diverse bättre singelmärken HV i plastfickor och på kort (Även en del intressanta förfalskningar), [..]
och block Hela Världen i ett insticksalbum. Högt anskaffningsvärde.
4 Facit-album. En hel del bättre märken ingår, men dessvärre har flera av dem varit monterade med en äldre typ av fastsättare som missfärgat märkena. Det svarta lokalmärket u.g. som inl[..]
äldre-modernt. Destinationer till Exotiska länder, vackra stämplar, postal kuriosa, olika försändelseslag, skeppspost, reklam etc
äldre-modernt i trevlig blandning från mängder av olika Europeiska och utomeuropeiska länder. Prismärkt handlarlager med plastfickor.
Mest från Sverige och Norden med något Tyskland. Prismärkt handlarlager med plastfickor.
äldre-modernt i trevlig blandning. del av prismärkt handlarlager i plastfickor.
äldre-modernt med flest från Danmark, Norge Finland och Färöarna. Även intressant korrespondens från Nikolai Ramm Östgaard 1885-1958 (Norsk Officer och president i Int. Skidförbundet), [..]
Utomeuropa, äldre-modernt i trevlig blandning. Del av prismärkt handlarlager med de flesta försändelser i plastfickor.
närmare 400 st. Många med signaturer.
Topografiska kort från Mellansverige samt Göteborgs skärgård och Halland. Även t.ex. drygt 60 kort järnväg samt ett antal kort signerade Jenny Nyström och Max Hänel. Mestadels prismärk[..]
i Facitalbum. 4-skilling i hyggligt skick, 8-skilling med reparerad övre tandrad, svart lokal i relativt god kvalitet, Vapen överkomplett med 9-öringen i relativt gott skick, Liggande l[..]
och 110 lösa frimärken A-Ö, Läsbart till Lyx, allt samlat i 3 visiralbum.
äldre till modernt i en mängd album och på lösblad. Några vackra stämplar, i övrigt ingenting alltför märkvärdigt, men modern nominal på drygt 4000 kr enligt inlämnaren. Även lite försä[..]
i 3 välfyllda visiralbum. Läsbart-LYX från Vapentyp till modernt med klipp inemellan. Massor att gå igenom.
Totalt ca 600 vykort inkl några försändelser. Mest topografi med bättre Ångbåtar, Järnvägsstationer, Stockholmsmotiv etc.
Märken från många olika länder men kanske särskilt mycket från Ascension, Falklandsöarna, Tristan de Cunha och St Helena. Stämplade märken förekommer, men det mesta är **. Det ena album[..]
Chans på stämplar och varianter med massor att gå igenom.
auktionskataloger om svensk filateli. Bla. Feldmans försäljning av "Kristall" samlingen del I-III, Sveriges Frankotecken 1855-1963 inbunden med nytrycken, XpoNAT del V Oscar II, del VI [..]
Drygt 1.800 st olika stämplar från A-Ö, även samlat på så många olika emissioner som möjligt, så totalt är samlingen på 4.300 märken. Mycket blandad kvalitet på både märken och stämplar[..]
1 visiralbum, 1 Leuchtturm VARIO-album med kassett + drygt 200 st begagnade visirblad.
med försändelser i 2 fulla skokartonger samt lösa märken i 2 insticksalbum + lösa blad.
äldre-modernt i 8 album, inemellan även lite utlandet.
äldre-modernt med delvis många dubbletter. Även lite försändelser inemellan.
från Australien, Färöarna, Finland, Norge, Canada, England, USA, Kina, Tyskland etc.
och auktionskataloger. Ca 43 st bland de bättre: Färöarnas Postale forhold under anden verdenskrig, Skibspost til og fra Danmark i midten af 1800-tallet, Det Danske Postväsen 1624-1924 [..]
+ 2 askar samt löst i plastficka. Även ca 500 st svenska försändelser mest Äldre-1950 talet samt 1 DAVO Album ** Åland.
H43A CB Bellman samt 15 st lösa par och 6 st lösa par av 10 öre Profil höger samt några automathäften. Totalt Facitvärde 29.700 kr.
från Sverige och Tyskland 1920-1940 talet.
albumblad. 2x 4 Skilling, 3 öre brun lokal, komplett vapentyp och Liggande lejon, bra urval av Ringtyp och Lösen, Föreningen komplett och Kongressen till 2 kr. Mycket blandad kvalitet.
samt bunt med årssatser. Många häften med markeringar, mervärde för drygt 180 st rabattfrimärken/Företagspost. Inemellan något (*) som ej räknas. Nominal drygt 10.800 kr.
på visirkort och i pergamynkuvert. Äldre-modernt med flera bättre märken.
försändelser. 2 äldre brefkortsalbum med ca 200 st vykort. Album med 33 olika Jac Edgren vykort.
vykort uppsatta i 4 album + låda (och tomt extra album). Grüss Aus-kort, privattagna vyer, fartyg, stadsmotiv med flera mycket bra motiv, mest av äldre format.
mest olika och flera små orter. Uppsatta i 3 visiralbum med 60 st 1872, 48 st 1873 och 40 st 1874.