Auktionsobjekt

Avslutat rop
3 600 kr

Mycket ** Prestigehäften, Bok, Danmarks förste frimaerke med nytrycken, Modernt Kina, diverse bättre singelmärken HV i plastfickor och på kort (Även en del intressanta förfalskningar), [..]

Avslutat rop
700 kr

och block Hela Världen i ett insticksalbum. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
1 000 kr

4 Facit-album. En hel del bättre märken ingår, men dessvärre har flera av dem varit monterade med en äldre typ av fastsättare som missfärgat märkena. Det svarta lokalmärket u.g. som inl[..]

Avslutat rop
4 600 kr

äldre-modernt. Destinationer till Exotiska länder, vackra stämplar, postal kuriosa, olika försändelseslag, skeppspost, reklam etc

Avslutat rop
1 000 kr

äldre-modernt i trevlig blandning från mängder av olika Europeiska och utomeuropeiska länder. Prismärkt handlarlager med plastfickor.

Avslutat rop
700 kr

Mest från Sverige och Norden med något Tyskland. Prismärkt handlarlager med plastfickor.

Avslutat rop
1 300 kr

äldre-modernt i trevlig blandning. del av prismärkt handlarlager i plastfickor.

Avslutat rop
1 600 kr

Europa, äldre-modernt. del av prismärkt handlarlager med plastfickor. Försändelser från många olika länder bla bättre Ryssland etc.

Avslutat rop
900 kr

äldre-modernt med flest från Danmark, Norge Finland och Färöarna. Även intressant korrespondens från Nikolai Ramm Östgaard 1885-1958 (Norsk Officer och president i Int. Skidförbundet), [..]

Avslutat rop
2 100 kr

Utomeuropa, äldre-modernt i trevlig blandning. Del av prismärkt handlarlager med de flesta försändelser i plastfickor.

Avslutat rop
475 kr

närmare 400 st. Många med signaturer.

Avslutat rop
1 700 kr

Topografiska kort från Mellansverige samt Göteborgs skärgård och Halland. Även t.ex. drygt 60 kort järnväg samt ett antal kort signerade Jenny Nyström och Max Hänel. Mestadels prismärk[..]

Avslutat rop
1 600 kr

trevliga. Mycket Bohuslän.

Avslutat rop
500 kr

Hela Världen. Mycket Sverige.

Avslutat rop
2 500 kr

uppsatta i 3 visiralbum, det sista albumet med 87 försändelser enbart till utlandet. Många försändelseslag, olika frankeringar på alla utgivna Oscarsmärken, inemellan även några **/* mä[..]

Avslutat rop
3 500 kr

i Facitalbum. 4-skilling i hyggligt skick, 8-skilling med reparerad övre tandrad, svart lokal i relativt god kvalitet, Vapen överkomplett med 9-öringen i relativt gott skick, Liggande l[..]

Avslutat rop
1 500 kr

och 110 lösa frimärken A-Ö, Läsbart till Lyx, allt samlat i 3 visiralbum.

Avslutat rop
2 300 kr

äldre till modernt i en mängd album och på lösblad. Några vackra stämplar, i övrigt ingenting alltför märkvärdigt, men modern nominal på drygt 4000 kr enligt inlämnaren. Även lite försä[..]

Avslutat rop
700 kr

försändelser och minnespoststämplar, resten kuvert med ** frimärken från abonnemang fram tom 2000-talet. Högt anskaffningsvärde.

Avslutat rop
950 kr

Gibraltar och Kanalöarna. Storbritannien mest stämplat med en hel del trevliga klassiska märken, bl a ett one penny black i hyggligt skick. Gibraltar blandat stämplat och **/* med någ[..]

Avslutat rop
18 000 kr

från Hela världen med mest **/* frimärken i 14 visiralbum uppsatta efter länder + 4 album med försändelser och frimärken blandat. Allt från Klassiskt till 1990-talet med flera bättre mä[..]

Avslutat rop
1 200 kr

visiralbum. Många länder representerade men framför allt mycket från olika Stillahavsöar. Klassiskt till modernt med stor andel **. Enstaka märken från länder utanför samväldet förekomm[..]

Avslutat rop
3 200 kr

i 3 välfyllda visiralbum. Läsbart-LYX från Vapentyp till modernt med klipp inemellan. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
2 800 kr

Totalt ca 600 vykort inkl några försändelser. Mest topografi med bättre Ångbåtar, Järnvägsstationer, Stockholmsmotiv etc.

Avslutat rop
2 200 kr

Märken från många olika länder men kanske särskilt mycket från Ascension, Falklandsöarna, Tristan de Cunha och St Helena. Stämplade märken förekommer, men det mesta är **. Det ena album[..]

Avslutat rop
2 800 kr

Skokartong full med lösa märken, låda häften, Års- och presentböcker. Nominal drygt 11.500 kr.

Avslutat rop
3 000 kr

Chans på stämplar och varianter med massor att gå igenom.

Avslutat rop
650 kr

auktionskataloger om svensk filateli. Bla. Feldmans försäljning av "Kristall" samlingen del I-III, Sveriges Frankotecken 1855-1963 inbunden med nytrycken, XpoNAT del V Oscar II, del VI [..]

Avslutat rop
4 600 kr

Drygt 1.800 st olika stämplar från A-Ö, även samlat på så många olika emissioner som möjligt, så totalt är samlingen på 4.300 märken. Mycket blandad kvalitet på både märken och stämplar[..]

Avslutat rop
350 kr

1 visiralbum, 1 Leuchtturm VARIO-album med kassett + drygt 200 st begagnade visirblad.

Avslutat rop
650 kr

med försändelser i 2 fulla skokartonger samt lösa märken i 2 insticksalbum + lösa blad.

Avslutat rop
500 kr

äldre-modernt i 8 album, inemellan även lite utlandet.

Avslutat rop
700 kr

äldre-modernt med delvis många dubbletter. Även lite försändelser inemellan.

Avslutat rop
500 kr

från Australien, Färöarna, Finland, Norge, Canada, England, USA, Kina, Tyskland etc.

Avslutat rop
300 kr

och auktionskataloger. Ca 43 st bland de bättre: Färöarnas Postale forhold under anden verdenskrig, Skibspost til og fra Danmark i midten af 1800-tallet, Det Danske Postväsen 1624-1924 [..]

Avslutat rop
550 kr

+ 2 askar samt löst i plastficka. Även ca 500 st svenska försändelser mest Äldre-1950 talet samt 1 DAVO Album ** Åland.

Avslutat rop
850 kr

Ett lager av mest Tyska klipp i botten av lådan. 2 st plomberade svenska 1966 och 1964, även 1 öppnad 1964, samt en plomberad men öppnad på sidan (1943). 2 Tyska kilon öppnade men packa[..]

Avslutat rop
1 400 kr

H43A CB Bellman samt 15 st lösa par och 6 st lösa par av 10 öre Profil höger samt några automathäften. Totalt Facitvärde 29.700 kr.

Avslutat rop
950 kr

från Sverige och Tyskland 1920-1940 talet.

Avslutat rop
700 kr

7 album + lösa blad samt 2 askar, även 20 st äldre urvalshäften med mest enklare märken.

Avslutat rop
1 100 kr

albumblad. 2x 4 Skilling, 3 öre brun lokal, komplett vapentyp och Liggande lejon, bra urval av Ringtyp och Lösen, Föreningen komplett och Kongressen till 2 kr. Mycket blandad kvalitet.

Avslutat rop
900 kr

på frimärken Vapentyp-modernt, 26 st på försändelser och 18 st vykort från orterna: Ambjörnarp, Sjötofta, Tranemo, Östra Tranemo, Uddebo, Strömsfors, Limmared, Mossebo, Gölingstorp och [..]

Avslutat rop
2 700 kr

samt bunt med årssatser. Många häften med markeringar, mervärde för drygt 180 st rabattfrimärken/Företagspost. Inemellan något (*) som ej räknas. Nominal drygt 10.800 kr.

Avslutat rop
900 kr

Hembygdssamling med 74 st frimärken, 14 försändelser och 40 vykort. Allt från 4 Skillingsbrev, Vapentyp, Ringtyp fram tom 1945.

Avslutat rop
2 600 kr

på visirkort och i pergamynkuvert. Äldre-modernt med flera bättre märken.

Avslutat rop
3 800 kr

försändelser. 2 äldre brefkortsalbum med ca 200 st vykort. Album med 33 olika Jac Edgren vykort.

Avslutat rop
8 400 kr

vykort uppsatta i 4 album + låda (och tomt extra album). Grüss Aus-kort, privattagna vyer, fartyg, stadsmotiv med flera mycket bra motiv, mest av äldre format.

Avslutat rop
5 000 kr

mest olika och flera små orter. Uppsatta i 3 visiralbum med 60 st 1872, 48 st 1873 och 40 st 1874.