Auktionsobjekt
med innehåll daterat Göteborg 17 augusti 1859.
Tagna ifrån häften.
från Hela Världen. 2 Visiralbum med försändelser mest med flygpost och minnespost, även lite klassiskt Ryssland. 2 st ILIS minnespost Rek. finns i denna post. (eftersökt) Frimärken fr[..]
på brev med innehåll daterat 12 mars 1853. Avstämplat "MAR 12 NEW ORLEANS" och sänt till Kingston med suddig ankomststämpel.
"STOCKHOLM 13.2.1876" med lösenstämpel och anteckningar. Enda kända ?.
1859-1982. Trevlig samling med en del bättre klassiskt.
ca 1930 i visiralbum. Flera bättre märken, t.ex. pundmärket Mi 118 A (€450) som dock har några skönhetsfläckar. I övrigt mestadels bra kvalitet. Högt katalogvärde. Hela samlingen avbild[..]
större instickskort. Förutom Riket även t.ex. Saar, Memel, Danzig, kolonier, tysk post i Kina m.m. Blandat O/**/*.
7 st av brons och 6 st av silver + 2 st 50 kr silvermynt. Högt anskaffningsvärde.
av Justus Anderssen och Henrik Dethloff. Limmad rygg utgiven av Kristiania Filatelist-Klubs Forlag, 1924, 188 sidor. tryckt i 1000 numrerade exemplar, detta är nr 158. Komplett med [..]
(F.13), båda utan gummering.
omvänd inhäftning. CB med 4 kontrollnr-siffror och C med den femte matchande kontrollnummersiffran. Äkta par. Litet riss i högra sidan av bägge omslagen. Facit 18.500 kr ++
dubbletter. 1 blad Gustaf V en Face + Gustaf II Adolf (bl a F.149A Agry 5-strip med ändremsa, 149C fyrblock) och 6 blad Gustaf V Profil vänster (F.184 par, 190 etc.). Facit totalt 4[..]
Nr 1-13, 15-18, 21-24 varav nr 1,2,23,24 är 1:a tryckningar resterande nummer tryckta 1971-1979, de flesta i mycket bra kvalitet (nr 7 och 8 dock med lösa sidor) Även album Hergés ark[..]
6 Skilling Banco luckfyllare (tunn fläck), 9 öre vapentyp * (omgummerad), 3 öre Liggande Lejon (F.14B) * omgummerad, 50 öre Stora Tjänste (Tj9) * tunn fläck, 1 kr Oscar II * med prakt[..]
Vapentyp-modernt i 14 album + lösa blad. Massor att gå igenom.
4 samlaralbum med lösa samlarbilder/sidor för åren 1950-53 + 9 mappar med lösa blad. Även 124 st hela tidningar 1950-60 talet, oftast i bra kvalitet. Vackra omslagsillustrationer och sa[..]
i äldre Schaubek album med några dubblettblad på slutet.
Schaubekalbum med egenmonterade fickor. Trevlig samling att bygga vidare på.
+ lösa blad. Mycket Frankrike, Holland, Belgien med något Schweiz samt blandat i 2 album. Äldre-modernt med flera olika landssamlingar. Massor att gå igenom.
Födelsedagspresent tacksamt mottagen, som jag nu gärna låter gå vidare ut i världen, tyvärr kan jag inte stampa på den utan personskada.
Några lite bättre märken ingår. Från 1960-talet och framåt är nästan allt *. I samlingen ingår även lite Slesvig, Danska Västindien och Grönland med flera lite bättre märken.
lite bättre märken ingår, t.ex. 21 st skillingmärken. Från 1960 och framåt nästan bara *.
stämplar, FDC etc. En pärm svenska försändelser med en hel del från 1800-talet. FDC samling Island 1939-1980 i pärm. Ett insticks album med mest läsbara till prakt stämplar, äldre-m[..]
äldre-modernt med separata album även för Australien, USA, Kanada och samväldet. Totalt 13 album + lösa märken i plastfickor.
med frimärken i 6 album, 3 askar häften och lösa blad. Massor av dubbletter av mest lägre valörer samt en bunt försändelser. Helt oräknad hög nominal.
40 lösa rabattfrimärken/Företagspost.
med enstaka modernare märken. På slutet även lite kolonier. Trevlig klassisk del med bättre valörer inemellan.
delvis med många dubbletter, nyanser, stämplar. På slutet även något Georgien, Wenden, Ukraina, Armenien, Thrakien, Tannu-Touva.
Mest stämplade singelmärken och serier. Sport i 8 album, Konst i 12 album, Båtar i 3 album samt Djur i 1 album + mängder av lösa visirblad i 3 mappar. Diverse motiv i 6 album + 1 mapp m[..]
Sverige O/**/* (även lokalpost) i olika typer av album och på lösblad. Många 12 öre Vapen och en hel del Ringtyp. Bland det ostämplade dels några lite bättre märken, dels lite nominal, [..]
Allt från lösa märken, till pergamynkuvert och visirkort. Äldre-modernt med massor att gå igenom och sortera.
halvmodernt i ett par album och på mängder av lösblad. Stor mängd och bra variation med några lite bättre märken inemellan. Även mindre mängd försändelser.
Låda med ett par hundra svenska häften 1920- till 1980-tal, några av dem inkompletta och många med kulspetsnoteringar på omslaget, ett album Sverige **/* med bl a 24 st ** BC-/CB-par, e[..]
exemplar med fastsättare i marginalen, 3 öre dock *, alla med posthorn eller marginalvm.
i 2 gröna Leuchtturmalbum med fickor. I början mest stämplat tom 1929, från 1930-2009 mest **/*. Även 5 andra album + mängder av lösa blad med dubbletter, lite FDC, häften etc.
Estland ** 1991-2008, Litauen ** 1990-2008 samt Lettland ** 1991-2008. I vars ett blått Leuchtturm album med fickor och kassett. Fräsch kvalitet.
gamla formatet samt i separat album 68 vykort Borås, varav 53 avbildar Allégatan. Även här idel gamla formatet. Många trevliga kort.
Album Finland, Danmark och DWI, Arkivlåda med märken i pergamynkuvert, Album med England inklusive 1 Penny Black + något samväldet, Danskt ** helark 50x 4,50 kr, 30 st ** årssatser Norg[..]