- Alla
- Ortst A-Stockholm
- Ortst B-Stockholms Län
- Ortst C-Uppsala Län
- Ortst D-Södermanland
- Ortst E-Östergötland
- Ortst F-Jönköpings Län
- Ortst G-Kronobergs Län
- Ortst H-Kalmar Län
- Ortst I-Gotland
- Ortst K-Blekinge
- Ortst L-Kristianstads Län
- Ortst M-Malmöhus Län
- Ortst N-Halland
- Ortst O-Gbg & Bohuslän
- Ortst P-Älvsborg
- Ortst R-Skaraborg
- Ortst S-Värmland
- Ortst T-Örebro Län
- Ortst U-Västmanland
- Ortst W-Dalarna
- Ortst X-Gävleborgs Län
- Ortst Y-Västernorrland
- Ortst Z-Jämtland
- Ortst AC-Västerbotten
- Ortst BD-Norrbotten
- Danmark
- Danmark Samlingar & Poster
- Music
Auktionsobjekt
2 plomberade kilovaror 1977+1978, Några 100 försändelser klassiskt-modernt bla bunt E-journaler, Några ** presentsatser och häften med Nominal drygt 150 kr, spännande stor låda O-län me[..]
i botten med några utländska silvermynt. Överst i separat låda Svenska silvermynt: 100 kr Minnesmynt (5), 50 kr (2), 2 kr -66 (1), 1 kr -42 (4), 1 kr -67 (8), 50 öre (3), 25 öre (20), 1[..]
med ca 800-1000 st vykort både av äldre och modernare format. Bättre kort inemellan.
lagerböcker i 13 st mest större insticksalbum med lite bättre inemellan. Bra parti för att få ihop hyfsade startsamlingar. Tillkommer ett tomt fint Lindner Falzlos album Bund med blad 1[..]
äldre till modernt i 12 insticksalbum. Tonvikt på det moderna materialet med bl a en hel del BB- och SX-par.
till modernt i 11 album. Stor andel **/*. Rejäl mängd och bättre märken inemellan.
och på några lösblad etc. Bl a ingår en hygglig Sverige-samling O/**/* 1858-1971, 15 danska årssatser i obruten svit 1996-2010, lite svenska ** häften, ett album danskt bälte[..]
1849-1976 i lyxigt Leuchtturm-album med kassett. En hel del lite bättre märken.
Vackra stämplar inemellan och även mängder med märken med nummer på baksidan.
nya visirblad (mest 8:or) samt halva lådan fylld med nya Leuchtturmblad med fickor 2012-2021 för flera Nordiska länder.
lösa blad. Även några kataloger: Michel Mittel- und Ostasien 2006, Facit Special 2011 samt specialkatalog Slania.
till 1980-talet. Några lite bättre häften ingår, och även flera som kan vara bra om det är en svårare variant av ett i grunden enkelt häfte. Därför ett spännande parti för specialsaml[..]
Frimärken från alla Nordiska länder i 8 insticksalbum och FDC samling Norge i Visiralbum 1943-94.
med Oscar II, de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.
3 insticksalbum med ett album Sverige 1886-1969, 2 album med häftessamling, en med mjuka respektive hårda häften. Resten mer lager betonat men det finns strips och lite stämplade häf[..]
Österrike. 5 album, låda klipp + plomberad kilovara Sverige 1955, låda diverse Hela världen **/*/O, Cigarrlåda Sverige **/*, 9 st svenska ** årssatser 1975-1983 med Nominal ca 600 kr.
med 4 Skilling banco. Postal 2.000 kr.
"ALINGSÅS 29.5.1873" via Göteborg 30/5 och Hull 1/7 till Dublin. Kuvertet saknar bakklaff.
i visiralbum. Även bra Landstorm med vm.
31,67 gram. Sliten, rispor på baksidan.
varav 11 försändelser frankerade med Tyska frimärken (1 från Österrike) och 7 med svensk frankering.
ca 600 olika kort + dubbletter monterade i 3 album. Runt 120 av korten är äldre, medan resterande är mer eller mindre moderna. Många trevliga kort och ett ovanligt utbud.
Auktionskatalog H. Lichtenstein AB. Häfte, 1923. 1285 st utrop inklusive den Gula Treskillingen. Fräscht exemplar av "Standard" katalogen med litet riss i ryggen och något vikt/böjt oms[..]
in Wars and Abroad av Richard Bodin. Inbunden, 2015, Numrerad utgåva 128/200 dedikerad och signerad av författaren. Fräscht exemplar.
Märken från 1860- till 1990-talet med en del trevliga klassiska märken från framför allt kolonierna. De moderna märkena är ofta **.
mycket tydliga våglinjer. Facit 5 x 3750 kr = 18750 kr.
lösa blad. Mest enklare material och restsamlingar, äldre-modernt. Massor att gå igenom.
Prismärkt handlarlager med tryckta alster från sent 1800-tal till 1960 talet. Priskuranter, broschyrer, teaterprogram, reklam etc. Kulturhistoria med massor att gå igenom.
utlandet i diverse album samt i ask med pergamynkuvert etc. Sverige äldre till modernt med många vackra stämplar inemellan. Det utländska materialet är mestadels enkelt men det finns äv[..]
på singelmärken och parkombinationer mest 1980-1990 talet med uppstämplad LYX mycket från Malmö och Göteborg.
3 tomma album. Bla: England, Spanien, Liechtenstein, Ryssland/Sovjet, Ungern, Rumänien, Franska kolonier etc.
tvättat i skolåda. Vissa album välfyllda andra med märken på några få sidor. Äldre-modernt med massor att gå igenom.
med ca 700 st begagnade svarta visirblad.
med 30 st album + lösa blad. Äldre-modernt med massor att gå igenom.
Sedlar från 1-100 kr med bla 8 st 100 kr och 6 st 50 kr, Nominellt värde 1.725 kr. Mest enklare mynt med några kopparmynt från 1700/1800 talet. Enstaka silvermynt värde ca 350 kr.
i visiralbum, mest äldre-1940 talet delvis med många dubbletter, varianter etc.
på 14 visirblad i album. delvis många dubbletter, nyanser, stämplar, övertryck. Bla 1911 Kadschar överkomplett *. Blandad kvalitet med förfalskningar inemellan.
med mycket från FN, Holland med kolonier, Europa Cept, Cuba, Vatikanen, Indien med stater samt massor av märken löst i skolåda.