Auktionsobjekt
Facit Postal X (alltså den senast utgivna) i nyskick med plasten kvar, XpoNAT V "Kung Oscar II 1885-1911", "Oscarsperiodens Frimärken 1885-1911", SAFE Dual supplementblad för Sverige 20[..]
med ca 800-1000 st vykort både av äldre och modernare format. Bättre kort inemellan.
frankerat med 3 öre Liggande Lejon (F.14n c2) + 24 öre Vapentyp (F.10 h2). Mycket vackert på litet brevomslag till Preussen med "FRANCO." inom ram. Intyg HOW (1990) Mycket gott objekt.
1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets häftesårssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för hela 15 rabatthäften (300 rab[..]
med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper, delvis med många dubbletter på 14 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken [..]
Välfylld samling med bl.a 18 st skillingar. Finns några snygga stämplar inemellan, några ytterst få märken är ostämplade (Nordkap).
försändelser på utställningsblad i 2 pärmar.
7 avlånga lådor med uppmärkta pergamynkuvert efter Facit. 2 Danmark, 2 Finland, 2 Norge och en med svenska lite äldre häften (nominal drygt 700kr). Även Atlas handbok över svenska häfte[..]
på singelmärken och parkombinationer mest 1980-1990 talet med uppstämplad LYX mycket från Malmö och Göteborg.
insticksalbum. Flera bättre klassiska märken (dock något blandad kvalitet) och en hel del vackra stämplar, bl a uppstämplad lyx GÖTEBORG 53 på 1970-talsmärken. En sida innehåller bara S[..]
eftersökta stämpeln "ANK:MED POST-DILIGENCE" inom oval, transit "HELSINGBORG 2.1.1863" samt röd lösennotering "16". Sällsynt. Postal 15.000 kr.
med svansarna mot varandra + ett extra märke till höger. Signerad "BG". Facit 14.000 kr.
Äldre-modernt samt ca 200 försändelser Ryssland 1884-1980.
äldre-modernt i trevlig blandning. del av prismärkt handlarlager i plastfickor.
Praktstämplad "ÅHUS 21.11.1865".
filateli. Bland de bättre: Facit Norden 2020, Posten och Pressen 1645-1986, Postens gula bussar, Norges Frimerker 1855-1924.
med svenska tvättade frimärken samt en mindre del utlandet.
+ lösa blad och mängder av presentsatser och årssatser.
+ ask med några 100-tals lösa bilder av olika typer. Alla album med olika teman, Filmstjärnor, sport, djur, fordon och turistbilder. Vissa album kompletta, andra inte. Flera av albumen [..]
17.6.44" till England 1944. Mycket ovanligt.
del I-V. Limmad rygg, 1954, totalt 1506 sidor i 5 volymer. Enkla omslag i blå kartong med delvis blekta och smutsiga ryggar och några veck, inlagor fräscha delvis med smuts på bla[..]
Något suddigt stämplad "GÖTHEBORG 3.x.1857". Intyg Grenstedt (1978) Ett mycket vackert exemplar i hög nyansstyrka.
För 5 pf-valören ingår ett extra ex med avart (skadat T, ostämplat märke utan gummering). 12 pf-valören är signerad på baksidan. (A)
bland de bättre: Porträttgravyrer av Martin Mörck, Den gula treskillingen (2 olika upplagor), Den gula Ankungen samt flera Tullberg. Kataloger: SG Aircraft on stamps + Railways on st[..]
Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt Togo, Kamerun, Tchad, Gabon, Moyen Congo, Madagaskar och Réunion. Märken från 1880- till 1970-talet. Mestadels bra kvalitet.
Priskuranter och Kataloger 1920-30 talet från Åhlen & Holm, John Fröberg, Stråhlin & Persson, Oscar Ahrén etc, Väggalmanackor 1940-1960 talet med flera från bla ICA, bunt järnvä[..]
1930- till 1990-tal. Nominal drygt 37.000 kr med stor andel frankeringsvänliga valörer såsom Sverige Brev, 10 kr och 8 kr etc.
Nominal 5.880 kr med nuvarande portosats.
lösa blad samt häften och ark i låda. Samlingar främst från Spanien, Portugal med kolonier, Holland, Luxemburg, Österrike, Italien etc. Vissa album med ett fåtal märken.
i mängder av pergamynkuvert.
Tjeckoslovakien och blandat Tyskland i diverse album och på lösblad. Belgien bäst med flera lite bättre märken.
Äldre-modernt, både gratulation och topografi med mycket kort från Sverige.
23 st medaljer från serien Sveriges regenter, diverse mynt med utländska valörer, dito medaljer, Olympiadmotiv, Moderna minnes silverdollar USA etc. De flesta med 92,5% silver. Högt ans[..]
exemplar med fastsättare i marginalen, 3 öre dock *, alla med posthorn eller marginalvm.