Auktionsobjekt

Avslutat rop
550 kr

Facit Postal X (alltså den senast utgivna) i nyskick med plasten kvar, XpoNAT V "Kung Oscar II 1885-1911", "Oscarsperiodens Frimärken 1885-1911", SAFE Dual supplementblad för Sverige 20[..]

Avslutat rop
1 100 kr

med ca 800-1000 st vykort både av äldre och modernare format. Bättre kort inemellan.

Avslutat rop
1 900 kr

frankerat med 3 öre Liggande Lejon (F.14n c2) + 24 öre Vapentyp (F.10 h2). Mycket vackert på litet brevomslag till Preussen med "FRANCO." inom ram. Intyg HOW (1990) Mycket gott objekt.

Avslutat rop
13 000 kr

1995 års sats saknas, i övrigt finns alla i det nämnda intervallet med. Flera av 80-talets häftesårssatser finns i multipla ex, vilket ger ett mervärde för hela 15 rabatthäften (300 rab[..]

Avslutat rop
2 500 kr

med specialsamling av Estland nr 1-3 med både vitt och gult papper, delvis med många dubbletter på 14 visirblad. Pernau övertryck på Sovjetiska märken, mest typ II O/** på singelmärken [..]

Avslutat rop
1 900 kr

Välfylld samling med bl.a 18 st skillingar. Finns några snygga stämplar inemellan, några ytterst få märken är ostämplade (Nordkap).

Avslutat rop
1 500 kr

försändelser på utställningsblad i 2 pärmar.

Avslutat rop
650 kr

7 avlånga lådor med uppmärkta pergamynkuvert efter Facit. 2 Danmark, 2 Finland, 2 Norge och en med svenska lite äldre häften (nominal drygt 700kr). Även Atlas handbok över svenska häfte[..]

Avslutat rop
1 000 kr

på singelmärken och parkombinationer mest 1980-1990 talet med uppstämplad LYX mycket från Malmö och Göteborg.

Avslutat rop
900 kr

insticksalbum. Flera bättre klassiska märken (dock något blandad kvalitet) och en hel del vackra stämplar, bl a uppstämplad lyx GÖTEBORG 53 på 1970-talsmärken. En sida innehåller bara S[..]

Avslutat rop
8 000 kr

eftersökta stämpeln "ANK:MED POST-DILIGENCE" inom oval, transit "HELSINGBORG 2.1.1863" samt röd lösennotering "16". Sällsynt. Postal 15.000 kr.

Avslutat rop
2 900 kr

med svansarna mot varandra + ett extra märke till höger. Signerad "BG". Facit 14.000 kr.

Avslutat rop
400 kr

Äldre-modernt samt ca 200 försändelser Ryssland 1884-1980.

Avslutat rop
1 300 kr

äldre-modernt i trevlig blandning. del av prismärkt handlarlager i plastfickor.

Avslutat rop
2 000 kr

Praktstämplad "ÅHUS 21.11.1865".

Avslutat rop
650 kr

filateli. Bland de bättre: Facit Norden 2020, Posten och Pressen 1645-1986, Postens gula bussar, Norges Frimerker 1855-1924.

Avslutat rop
600 kr

med svenska tvättade frimärken samt en mindre del utlandet.

Avslutat rop
750 kr

+ lösa blad och mängder av presentsatser och årssatser.

Avslutat rop
800 kr

+ ask med några 100-tals lösa bilder av olika typer. Alla album med olika teman, Filmstjärnor, sport, djur, fordon och turistbilder. Vissa album kompletta, andra inte. Flera av albumen [..]

Avslutat rop
1 200 kr

Ex Göran Fredrikson.

Avslutat rop
1 000 kr

17.6.44" till England 1944. Mycket ovanligt.

Avslutat rop
11 000 kr

del I-V. Limmad rygg, 1954, totalt 1506 sidor i 5 volymer. Enkla omslag i blå kartong med delvis blekta och smutsiga ryggar och några veck, inlagor fräscha delvis med smuts på bla[..]

Avslutat rop
2 000 kr

Något suddigt stämplad "GÖTHEBORG 3.x.1857". Intyg Grenstedt (1978) Ett mycket vackert exemplar i hög nyansstyrka.

Avslutat rop
150 kr

För 5 pf-valören ingår ett extra ex med avart (skadat T, ostämplat märke utan gummering). 12 pf-valören är signerad på baksidan. (A)

Avslutat rop
400 kr

bland de bättre: Porträttgravyrer av Martin Mörck, Den gula treskillingen (2 olika upplagor), Den gula Ankungen samt flera Tullberg. Kataloger: SG Aircraft on stamps + Railways on st[..]

Avslutat rop
1 900 kr

Förutom allmänna utgåvor märken från framför allt Togo, Kamerun, Tchad, Gabon, Moyen Congo, Madagaskar och Réunion. Märken från 1880- till 1970-talet. Mestadels bra kvalitet.

Avslutat rop
500 kr

Priskuranter och Kataloger 1920-30 talet från Åhlen & Holm, John Fröberg, Stråhlin & Persson, Oscar Ahrén etc, Väggalmanackor 1940-1960 talet med flera från bla ICA, bunt järnvä[..]

Avslutat rop
11 000 kr

1930- till 1990-tal. Nominal drygt 37.000 kr med stor andel frankeringsvänliga valörer såsom Sverige Brev, 10 kr och 8 kr etc.

Avslutat rop
2 500 kr

Nominal 5.880 kr med nuvarande portosats.

Avslutat rop
1 100 kr

lösa blad samt häften och ark i låda. Samlingar främst från Spanien, Portugal med kolonier, Holland, Luxemburg, Österrike, Italien etc. Vissa album med ett fåtal märken.

Avslutat rop
500 kr

i mängder av pergamynkuvert.

Avslutat rop
900 kr

Tjeckoslovakien och blandat Tyskland i diverse album och på lösblad. Belgien bäst med flera lite bättre märken.

Avslutat rop
700 kr

Äldre-modernt, både gratulation och topografi med mycket kort från Sverige.

Avslutat rop
15 500 kr

23 st medaljer från serien Sveriges regenter, diverse mynt med utländska valörer, dito medaljer, Olympiadmotiv, Moderna minnes silverdollar USA etc. De flesta med 92,5% silver. Högt ans[..]

Avslutat rop
1 200 kr

exemplar med fastsättare i marginalen, 3 öre dock *, alla med posthorn eller marginalvm.