Auktionsobjekt

Avslutat rop
13 000 kr

märken varav den absoluta merparten vackert stämplad. Ett av märkena är stämplat på utgivningsdagen och det finns även några vm-varianter, t.ex. två med omvänt vm ett med delar av 3 vm.[..]

Avslutat rop
4 900 kr

Klassiskt-modernt i 12 album + bunt urvalshäften och frimärken etc löst i 4 askar. Oorganiserat med massor att gå igenom, bättre märken, svenska ortsstämplar etc. Fyndchanser.

250 kr

Naturligtvis Löfbergs lila av bästa sort.

Avslutat rop
6 600 kr

klämalbum 1855-1949. Finns lite bättre serier inemellan såsom Sverige Kongress och förening, Färöarna provisorier, Grönland "Danmark befriet" även med övertrycken och Finland "Zeppeli[..]

Avslutat rop
4 600 kr

Schaubek album + en bunt lösa blad med frimärken. Vissa länder tomma/glesa andra mer välbesatta. Bäst torde Tyskland vara, bl.a noterat avart på flygpostserien Rhein/Main 1912 30 pfg Mi[..]

Avslutat rop
5 700 kr

även besittningar och områden, kolonier, Danzig etc. Flera lite bättre märken och serier har siktats. En trevlig samling i 2 Leuchtturm Lyx album med kassetter, samlat på instickskort.

Avslutat rop
27 000 kr

ursprungligt porto av 4x 3 Sk = 12 Skilling Banco till Danmark. Ett märke bortklippt med pappersförlust, det andra plundrat. Avstämplat med fyrkantsstämpel "HALMSTAD 6.4.1857". Transit [..]

Avslutat rop
8 400 kr

Leuchtturmalbum med kassetter. Samlingen är stämplad och välbesatt inklusive block 4-11 (block 1, 2 är tyvärr falskstämplade och bl.3 är kraftigt skadat.) Samlingen har flera lite bättr[..]

Avslutat rop
700 kr

hela världen varav stor del Sverige, Danmark och Europa. Massor av buntar, frimärken i lådor och pergamynkuvert, lite försändelser och ca 30 % klipp. Fyndchanser. Lågt utrop.

Avslutat rop
5 800 kr

i två album (Facit resp. DAVO-blad). Börjar med F.2 stämplat WIBORG, bra stortandade, bra fyrtaliga med bl a 2 ex av Köpenhamnstrycket, välbesatt avsnitt Ryska typer med flera bättre, Z[..]

Avslutat rop
2 800 kr

Leuchtturm album med fickor. Glest besatt i början med 3 öre Liggande lejon *, enstaka Ringtyp t.13 +Ph, Oscar II till 50 öre, Kongressen komplett *, Föreningen till 1 kr *, många BC/C[..]

Avslutat rop
2 200 kr

med nyanser, varianter etc. i äldre sammanställning.

Avslutat rop
13 000 kr

Flera kompletta serier och bättre märken. Högt katalogvärde. Hela samlingen avbildas på hemsidan.

Avslutat rop
2 650 kr

från 1648-1941. Brev till admiralitetet under Drottning Kristinas regeringsperiod, Fraktmeddelande om gods, Emigrantpengar, Notislösen, Konnossement, Fra Sverige, Rederikuvert, P[..]

Avslutat rop
7 800 kr

3 Estett-album. Albumen är extremt specialiserade med plats för olika papperssorter och nyanser etc., därför kan de många luckorna ge en falsk bild av samlingen, som efter huvudnummer i[..]

Avslutat rop
12 000 kr

normalstämplar, N6 till N60. Under Oscarsperioden 5 kr Posthuset med nästan alla normalstämplar. Även en del utländska stämplar och bläckmakuleringar. Drygt 1000 märken med massor av va[..]

Avslutat rop
2 300 kr

visiralbum, där det ena albumet innehåller stämplade märken och det andra ostämplade. Albumet med stämplade märken är lite rörigt monterat, där enklare material blandas med bättre utan [..]

Avslutat rop
19 500 kr

"Att Flyga med Aerostat" på 64 st monterade utställningsblad med ** frimärken, helsaker, försändelser, häften, minnespoststämplar, frankostämplar etc, alla blad med beskrivande text (Ti[..]

Avslutat rop
2 700 kr

26 insticksalbum. 1855-1980-talet. En 8 skilling i en ovanlig nyans dock omtandad. även 2 fyrskillingar. Samlingen är sedan gradvis kraftigt dubblettbetonad. Lite bättre inemellan så[..]

Avslutat rop
3 200 kr

i 2 album. Det första med 43 st Förfilateli: Handbrev, Rakstämplar, Bågstämplar, och Fyrkantsstämplar. det andra albumet med 60 försändelser med 4 Skillingsbrev, flera Vapentyp med inri[..]

Avslutat rop
1 300 kr

och kolonier, med mindre del stämplat, i 5 insticksalbum. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
8 400 kr

vykort uppsatta i 4 album + låda (och tomt extra album). Grüss Aus-kort, privattagna vyer, fartyg, stadsmotiv med flera mycket bra motiv, mest av äldre format.

Avslutat rop
2 200 kr

delen monterade i album. För de senare åren ligger FDC:na i kuvert. Även tjockt album maximikort fram till 2009. Lådan väger drygt 20 kg.

Avslutat rop
6 000 kr

även lite stater samt Nya Zeeland 1855-1990. Kängurur till 2 Shilling, George V till 1,4 Sh etc. Bra stater (dock blandad kvalitet) . Nya Zeeland börjar med 1855 Victoria 3 P otandat sa[..]

Avslutat rop
1 300 kr

talet med flera kända filmer och kultklassiker.

Avslutat rop
3 500 kr

blad med 3 märken på klipp, alla välstämplade och 1 brevomslag. Alla märken med tätt bottentryck samt ett märke med en oval plåtskada.

Avslutat rop
2 300 kr

såsom en Sverige samling 1855 till 1968, mest stämplad ett fåtal *. Flera klassiska märken men de svåraste ofta i mycket blandad kvalitet. Annars välbesatt med en del bättre, även en he[..]

Avslutat rop
2 000 kr

samt några stämplar etc. Inga svårare orter men en del vackert stämplat och roliga varianter.

Avslutat rop
14 500 kr

utvalda märken Skilling Banco-modernt i visiralbum. Massor av vackra stämplar även på lite svårare märken.

Avslutat rop
1 500 kr

1840-1966 i Lindner Falzlos-album av den bättre typen (SAFE Dual-snitt). Välbesatt Victoria-avsnitt och även välbesatta avsnitt med kungarna som följde efter henne. Många bättre märken[..]

Avslutat rop
1 900 kr

South Africa Company, SWA, Eritrea (Italy) med flera. Bäst BSA Company med första serien, högvalörer £2,5,10 är makulerade med fiskal perforering. Finns flera lite bättre. SWA-sa[..]

Avslutat rop
4 300 kr

bara äldre material med bl a mycket Ringtyp, Oscar och bandmärken. Även t.ex. lite Vapen, Liggande lejon och Kongress/Förening. Vackra stämplar inemellan.

Avslutat rop
600 kr

Märken från Tyskland med mycket DDR samt ** BRD från 2000-talet, Finland O/**/* med bl a några FDC från Karelen, lite blandat utom-Europa samt ett album välgörenhetsmärken med bl a sven[..]

Avslutat rop
100 kr

Eidsvollsminnet 20 öre otandat ljusblå (*)

Avslutat rop
800 kr

vykort av gamla formatet.

Avslutat rop
20 000 kr

vykort av äldre format. En bra låda vi rekommenderar.

Avslutat rop
27 000 kr

på 26 visirblad i album, delvis många dubbletter. Börjar med 12 st stora drakar och 21 st små drakar i nyanser och olika stämplar, fortsätter med flera bättre märken: Stämpelmärken 1 oc[..]

Avslutat rop
850 kr

flyttlåda. 15 insticksalbum och lösa visirblad med Riket, Bundes, Berlin mm. Här och där lite bättre märken, stor mängd frimärken med sammantaget mycket högt katalogvärde. Lågt utrop.

Avslutat rop
2 000 kr

med enstaka modernare inemellan. Trevlig klassisk del med dubbletter, nyanser etc och på slutet även Cuba och Filippinerna samt Lokalpost och diverse udda märken.

Avslutat rop
1 000 kr

Kongressen t.o.m. 1 kr + 5 kr ostämplad utan gummering. Föreningen helt komplett. I båda serierna ingår också båda nyanserna av 30 öre blå samt alla vm på 10 öre grön. 5 kr Föreningen v[..]

Avslutat rop
550 kr

uppsatta på 3 visirblad varav några på klipp.