160. (XL) Stor flyttlåda med stämplad Sverigesamling i
26 insticksalbum. 1855-1980-talet. En 8 skilling i en ovanlig nyans dock omtandad. även 2 fyrskillingar. Samlingen är sedan gradvis kraftigt dubblettbetonad. Lite bättre inemellan såsom 11 st Posthuset, 2 kr Kongressen m.m. Även 4 mindre lådor med pergamynkuvert, mest Sverige. Mycket att gå igenom.
Budgivning avslutad
2 700 kr
Mån 20 2024 -
2 600 kr
Mån 20 2024 -
2 500 kr
Mån 20 2024 -
2 400 kr
Mån 20 2024 -
2 200 kr
Mån 20 2024 -
2 100 kr
Mån 20 2024 -
2 000 kr
Mån 20 2024 -
1 900 kr
Mån 20 2024 -
1 800 kr
Mån 20 2024 -
1 700 kr
Tors 09 2024
Göta auktion 68 har visning i våra lokaler på Eckens väg 16, Partille.Visningsdagar 17-20 maj (Fre-Mån) 10:00 - 17:00.