Auktionsobjekt

Avslutat rop
700 kr

7 album + lösa blad samt 2 askar, även 20 st äldre urvalshäften med mest enklare märken.

Avslutat rop
700 kr

"STOCKHOLM 8.2.1858". Intyg HOW (2007) Riss i vänster marginal, en kort tand. Ett vackert och fräscht exemplar. 1,2,3.

Avslutat rop
700 kr

"STORVIK". Postal 2.000 kr.

Avslutat rop
700 kr

3 öre Liggande lejon (F.14b) på brevomslag till Cronenberg, Preussen. Avstämplat "MALMÖ 8.6.1869" samt "FRANCO." med rektangulär ram.

Avslutat rop
700 kr

avstämplat "ENKÖPING 1.10.1859", märket med praktcentrering.

Avslutat rop
700 kr

Praktstämplat "STOCKHOLM 10.12.1871". Praktexemplar.

Avslutat rop
700 kr

på grått papper. Ostämplat på vykort från Gefle med hälsning från Basaren 21/11-02.

Avslutat rop
700 kr

hela världen varav stor del Sverige, Danmark och Europa. Massor av buntar, frimärken i lådor och pergamynkuvert, lite försändelser och ca 30 % klipp. Fyndchanser. Lågt utrop.

Avslutat rop
700 kr

varav många "Namesales". De flesta moderna Heinrich Köhler: 22 st mjuka omslag, 19 st inbundna samt 7 st ERIVAN, Även 16 st äldre Höiland. (34 kg)

Avslutat rop
700 kr

14 egengjorda blad.

Avslutat rop
700 kr

försändelser och frimärken i stor blandning. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
700 kr

Fräscht exemplar med lätt rullad rygg och stukat övre vänstra hörn.

Avslutat rop
700 kr

pergamynlåda. Blandat Restsamlingar och dubbletter.

Avslutat rop
700 kr

pergamynkuvert med massor att gå igenom.

Avslutat rop
700 kr

låda blandat O/**/* samt välfylld låda med 1000-tals tvättade märken. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
700 kr

med 6-ringade pärmar. 3 av albumen innehåller en samling Polen **/* med enstaka stämplade inemellan, 2 av albumen en samling Tjeckoslovakien mest stämplat, 2 av albumen en lite glest be[..]

Avslutat rop
700 kr

bunt med drygt 200 st FDC och minnespoststämplar samt 2 album Ungern stämplat.

Avslutat rop
700 kr

gamla Koncerthuset som brann ner 1928 i fonden, ofr

Avslutat rop
700 kr

de flesta till utlandet. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
700 kr

på 7 försändelser + visirblad med diverse skeppsstämplar Finland, Danmark, England bla 11 st siluettstämplar.

Avslutat rop
700 kr

ca 300 st från Sverige. Det bästa ligger överst med ca 1.400 st av äldre format inkl. lite gratulationskort från Sverige

Avslutat rop
700 kr

av SFF. Helt läderinbunden specialutgåva numrerat exemplar 152/200, 1936, 238 sidor. Fräscht exemplar med lätta avskavningar på ryggen.

Avslutat rop
700 kr

av James W. Milgram. Inbunden, 2009, 408 sidor. A large full color book with over 750 big illustrations, 19 chapters on all aspects of Postal usages and Patriotic stationery etc.[..]

Avslutat rop
700 kr

av Sigge Ringström, H.E. Tester och Jean Boulad d'Humiéres (endast del 3). Part 1: The Caribbean Inbunden med skyddsomslag, 1976, 166 sidor I slutet finns 6 st ark i nytryck av La G[..]

Avslutat rop
700 kr

the RPSL på Åland 21-23 februari 2020. 10 olika skrifter publicerades i denna folder med en begränsad och numrerad upplaga av 40 exemplar (Detta är nr 8) Flera av skrifterna visar helt [..]

Avslutat rop
700 kr

av Margaret Hamilton och Brian Pope, Inbunden med skyddsomslag, 1979, 471 sidor. Standardverket om Western Australia. Nedre ryggslutet är kantstött, inlagan något bruntonad, sk[..]