Auktionsobjekt
i 4 album + mängder av lösa blad samt 2 glasslådor med dubbletter, i den ena ligger bla 40 st (*) fuktskadade kompletta rabatthäften där säkert många märken kan räddas för frankering.
i 7 pärmar och 8 insticksalbum. Ett Schaubek med samling 1861-1986 O/* (mest stämplat), välbesatt från 1945 förutom 19 märken komplett enligt förtryck. Album Lindner Falzlos med ** på f[..]
bara äldre material med bl a mycket Ringtyp, Oscar och bandmärken. Även t.ex. lite Vapen, Liggande lejon och Kongress/Förening. Vackra stämplar inemellan.
men också Mörlunda, Bockara, Högsby, Tuna, Hjorted etc. Mest äldre format med flera bättre kort.
Komplett bladsats med alla städer + extra dubbletter på baksidan av respektive blad. Läsbart till LYX mest på 10 öre boktryck och koppartryck men även andra valörer upp till 1 kr.
visiralbum och på stor mängd instickskort från abonnemang. Nominal drygt 16.700 kr. I den här posten ingår också några visirblad med äldre märken i mestadels sämre kvalitet.
drygt 11.800 kr, vilket är huvudvärdet i lådan. Bunt med enklare försändelser och vykort, julmärken, svenska årssatser mellan 1970-tal och 2008, 3 äldre album med glesa samlingar Sverig[..]
med 23 försändelser på egenmonterade blad.
"HERNÖSAND 31.5.1858" adresserat till Laurvig.
av svenska stämplade frimärken ca 1930-2000 talet. Många miljoner frimärken att gå igenom. Tillsammans ca 88 kg, bör hämtas.
med kassett. Flera silvermynt/Medaljer, Euromynt etc.
Äldre-modernt med Island i 2 album, Danmark 1 album och Norge i 1 album, 1 album äldre FDC Norden. Även chokladlåda Bundespost ** mest 1970-80 talet samt intressant bok "Deutsche Bes[..]
visiralbum. Flera bättre märken, t.ex. Folkrepubliken Mi 484 och Mi 1019. Spännande samling som även innehåller lite lokalpost etc. Hela samlingen avbildas på hemsidan.
lösa märken och Postens motivblad. Nominal drygt 19.000 kr (med Sverige Brev räknat som 15 kr, numera är ju portot 18 kr, varför nominalen är något högre än angivet). I den här posten i[..]
ett fåtal häften även från 1960-70 talet. Inemellan enstaka stämplade häften som ej räknats. Nominal drygt 25.000 kr enligt inlämnaren. Lågt utrop.
framför allt lösa märken men även lite häften och några årssatser. Nominal drygt 19.700 kr, eller snarare något mer eftersom Sverige Brev-märkena har ökat i värde från 15 till 18 kr sed[..]
"STOCKHOLM PAKET STADEN 17.4.1885". Facit 25 4-block =28.000 kr. Mycket sällsynt objekt.
Leuchtturm-album (1973-1996), dels två Safe Dual-album (1997-2011). I det närmaste komplett samling, även med många souvenirark inkl. Garbo. Nominal närmare 18.000 kr med stor andel Sve[..]
i 18 insticksalbum i proppfull flyttlåda. Trevlig blandning av samlingar och lager från de olika kolonialmakterna utom Brittiska Samväldet som ligger i en annan låda på denna auktion. M[..]
i 6 album med märken och hel/delark samt ytterligare 7 album med fraktsedlar och dokument. Även 3 album med äldre järnvägsbiljetter. Mest från Danmark med en mindre del från Sverige och[..]
stämpel i översta tandraden)
postens motivblad i 2 pärmar. Nominal drygt 14.000 kr, god andel Sverige Brev och 5 rabatthäften (ej inräknade i nominalvärdet).
Börjar med 4 Skilling (tunt ppr 1857), fräsch 8 Skilling, Svart och Brun Lokal, urval Vapentyp och Ringtyp, Bra Landstorm med 5 kr stpl och **, Kongress & Föreningen stpl och **/* med 1[..]
3 öre t.14 tandat med 1865 års tandning och har sannolikt tillkommit ca 1870-71 då Posten dokumenterade äldre plåtmaterial och även utförde nytryck. Blocket med separerad tandning mella[..]
Läsbart till LYX. Bland de bättre: Bergslags Hörken, Espö, Fogdhyttan, Gärdsrum, Färgaryd, Hinneryd, Hedentorp, Hyttan, Långrådna, Kullsveden, Myckleby, Mörlunda, Näsinge, Tjernö, Torna[..]
inemellan också en del bättre märken och parkombinationer.
i 2 st. insticksalbum. Bättre utgåvor har setts. Ex. Zeppelinare Mi. nr. 438-39* och 456-58*. Samlingen innehåller lite bättre blockutgåvor. Även samling sammantryck och en stämplad dub[..]
på egenmonterade blad med beskrivande text. En välarbetad samling som täcker de flesta objekt från detta område: Postbanken, PT-kort, Kvittenskuponger, Motböcker, PS-kuvert, Propaganda [..]
i två Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Även ett flertal souvenirark. Nominal med marginal över 14.000 kr med mervärde för 70 st rabattfrimärken/Företagspost. Stor mängd Sverig[..]
Samling Norge */** i 2 fina Schaubekalbum med kassetter, förtrycksblad med fickor från början till 1990, samlingen nästan tom på det äldre sedan ** till 1988. Danmark */** i 2 fina Leuc[..]
i 8 album från 1 öre till 5 kr med silver enligt följande: 5 kr (12 st), 2 kr (13 st), 2 kr -66 (13 st), 1 kr -41 (6 st), 1 kr -68 (22 st), 50 öre (10 st), 25 öre -39 (27 st), 25 öre (3[..]
(The library of American comics) i skick som nya med några skavanker på skyddsomslagen, del 2 med delvis uppskuret omslag. Eftertraktade och slutsålda på förlaget.
försändelser. 2 äldre brefkortsalbum med ca 200 st vykort. Album med 33 olika Jac Edgren vykort.
med brevmärken, julmärken, stämpelmärken, Öletiketter, Läsketiketter, Cigarrgördlar etc i 18 album + mängder av lösa blad. Även mapp med äldre (1800-tals) dokument mest Tyskland och Öst[..]
Västergörland och Bohuslän. Alla från Lindenhags förlag i Göteborg som en del av deras arkiv. Oftast oanvända vykort i superb kvalitet, delvis med flera dubbletter och varianter.
på egengjorda blad. Från klassiskt och framåt, med bl.a Antigua, Barbados, Bermuda, Jamaica, Grenada, Irland, Gibraltar, Malta, Cypern, Cayman Islands, St. Kitts, Mauritius, Indien, Ce[..]
1940-talet, i diverse album, på lösblad och löst i pergamynkuvert och askar. Stor mängd och vackra stämplar inemellan. Lite spännande låda.
27 insticksböcker. Tyngdpunkt på modernt men även en hel del äldre. Tvättade märken, klipp och försändelser. Mycket stor mängd. Även en hel del REK-etiketter. Trevlig låda med goda fynd[..]
diverse Års- och Presentsatser 1973 till ca 2002. Nominal drygt 16.500 kr.
flyttlåda. Trevligt Visiralbum med en hel del läsbara till prakt inemellan, massor med askar med buntar, lösa frimärken och pergamynkuvert. Även massor av frimärken i lite större kuvert[..]
topografiska vykort av äldre formatet.
Tvåfärgad siffertyp komplett, Oscar överkomplett med åtminstone de svårare valörerna *, Posthuset * och med veck, Medaljong komplett förutom Värnamo med åtminstone de svårare valörerna [..]
i visiralbum. Delvis många dubbletter, nyanser, varianter etc. Bra bruksmärken Victoria & Edward, tronjubileet upp till 50 cent + 2 $ etc.
med kassetter. I början mest ostämplat * med enstaka ** inemellan, från 1940-talet och framåt nästan bara **. Välfyllt bandmärkesavsnitt och därefter. Nominal ca: 1.900 kr. Trevlig sam[..]