Auktionsobjekt
samt i låda + mapp med majblommor i bilformat. 100-tals olika mest av äldre modell.
uppsatta i 3 visiralbum, det sista albumet med 87 försändelser enbart till utlandet. Många försändelseslag, olika frankeringar på alla utgivna Oscarsmärken, inemellan även några **/* mä[..]
blad med 4 lösa märken och 1 brevomslag av denna nyans.
vackra och några lite svårare.
album med fickor och kassetter (det ena albumet trasigt i låsningen) helt komplett t.o.m. 1996 sedan luckor inemellan. Nominal drygt 13.000 kr.
Det första albumet är ett förtrycksalbum med egenmonterade fickor som sträcker sig fram till 1987, medan det andra albumet innehåller de modernare märkena monterade på Varioblad. Samlin[..]
en stor mängd storformatiga jul- och presentalbum etc, dels ett stort antal utgåvor i pocketformat. Bra spridning. Några av titlarna som synts är bland de storformatiga Agust, 91:an, 47[..]
hörnstämplat. 7 kända enligt Facit.
instickskort. Stor andel exotiskt material med bl a mycket Franska kolonier. Spännande låda.
i 2 album + mängder att rota igenom i 5 lådor, även många på klipp.
glest besatta), på lösblad, instickskort etc. och i en kartong. En hel del vackra stämplar.
låda med lösa märken, äldre-modernt, där det även finns en del vackra stämplar.
rumänska frimärken **/*/O i olika typer av album och i pergamynkuvert. Bäst torde vara nominalvärdet på svenska märken, ca 1.500 kr + 68 st rabattfrimärken i 4-block och 3 kompletta rab[..]
broschyrer, häften och trycksaker/bältesspännarmaterial. Kulturhistoria med många trevliga annonser etc.
svensk topografi i 26 st album av olika format.
Omfattande lager i 13 insticksalbum från mitten 1800-talet till mitten 1900-talet. Omfattar gamla tyska stater, Riket, diverse områden och kolonier och zoner från de vinnande länderna e[..]
Helkarta med 50 st märken avstämplade "STOCKHOLM 1, 7.3.1917". Facit 100.000 kr utan tillägg för enheter. Enda 2 kända helark med vm omvänd krona ?
postfriskt par. Både märkena med vars ett intyg HOW (2004) Garantistämpel "HW" Harry Wennberg. Mycket gott exemplar 3,3,5. Facit 50.000 kr
Totalt ca 600 vykort inkl några försändelser. Mest topografi med bättre Ångbåtar, Järnvägsstationer, Stockholmsmotiv etc.
två visiralbum. Några lite bättre märken och en del vackra stämplar ingår.
utgåvan med ca 3.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plast för varje enskilt postkontor.
med enstaka modernare märken. Delvis ostrukturerad samling på dels egenmonterade blad dels visirblad i 3 olika pärmar. Riksbanksskilling med 3 fina marginaler samt 4 RBS, Alla otandade [..]
i två fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Fram t.o.m. 1995 mest stämplat med bl a några lite bättre klassiska märken, 1996-2011 idel ** och nästan komplett. Även relativt vä[..]
i 3 fina Leuchtturmalbum med fickor. Bundes i det närmaste komplett 1949 - 1998, Berlin föregås av en del zonutgåvor, 1948 och framåt fattas några högvalörer på svartövertrycken, block [..]
utvalda märken på mängder av instickskort samt pergamynkuvert. Blandad kvalitet.
märken i 2 album med många Prakt/Lyx stämplar inemellan även några klipp. Bland de bättre: Björneröd, Fredros, Fisketorp, Gråmanstorp, Gärdhem, Gärds Lyngby, Göddelöf, Hörks, Härsjön, H[..]
SAFE Dual album. Börjar med 3 öre svart Lokal och brun Nytryck, komplett Vapentyp *, Liggande lejon med 3 öre typ I samt 17 öre GRÅ *, komplett Ringtyp * (ej F.23), t.13 med 12+30 öre [..]
motivblad 1991-2009. Även ett stort antal presentsatser, varav vissa lite ovanliga, samt några souvenirark etc. Nominal drygt 19.500 kr med en hel del Sverige Brev.
egengjorda blad. Nyanser, varianter, vackra stämplar, försändelser etc. Totalt ingår 150 Ringtypsmärken, 7 Oscarsmärken samt 10 försändelser.
1960- till 2000-talet från handlarlager. Totalt handlar det om mer än 1000 tidningar, vissa av dem prismärkta och i plastfickor. Stor variation bland titlarna, men vi hittar t.ex. St[..]
plomberad kilovara från 1978, två äldre brefkortsalbum med vykort samt diverse lösa moderna vykort och andra försändelser, lite frimärken i album och kuvert etc., bl a 30 st rabatt[..]
med brevmärken, julmärken, stämpelmärken, Öletiketter, Läsketiketter, Cigarrgördlar etc i 18 album + mängder av lösa blad. Även mapp med äldre (1800-tals) dokument mest Tyskland och Öst[..]
Mycket ovanligt objekt. Stämplat "STOCKHOLM 27.4.1903". Facit för 25 st fyrblock = 12.500 kr + tillägg för Helark.
med samlingar från Württemberg, Danzig, Saar (alla 3 epoker), Generalguvernement, Böhmen & Mähren + andra områden i Tjeckoslovakien + andra ockupationer 2VK och lite annat intressant så[..]
2001 och 2014. Bra kvalitet, en av katalogerna är t.o.m. oöppnad med plasten kvar.
Börjar med tsartiden sedan Sovjet och till slut Ryska federationen till 1995. En samling gjord på egengjorda blad i 7 tjocka pärmar. Något gles i början men en hel del från 1930-talet o[..]
Frankerat med 3x 3 cent Washington och 1 cent Franklin makulerade bla med rakstämpel "STEAM BOAT", transit "NEW YORK OCT 18" och något svag ankomststämpel "Habana 25 OC 68".
Vapentyp-Medaljong. 24 öre Vapentyp "HUDIKSVALL 18.6.1860", 18 st 12 Öre Vapenbrev, flera med vackra och ovanligare stämplar. Oscar Ii till Belgien, England, Italien, Ryssland, Triest s[..]
5 kr (383 st), 10 kr (341 st), 20 kr (141 st), 50 kr (83 st), 100 kr (46 st), 500 kr (23 st), 1000 kr (1 st). Nominellt värde 29.395 kr. + diverse utländska sedlar. Blandad kvalitet.
Drygt 350 st småformatiga kuvert samt några lösa märken bla: 2 häften ** Skogens Skafferi samt 1 ex. Ölands Alvar + 8 lösa märken etc.
i 7, ofta tjocka och välfyllda, insticksalbum. Dels ingår två separata samlingar om tre album vardera, dels ett album med bara lösenmärken. Ofta många exemplar av varje märke och relati[..]