Auktionsobjekt

Avslutat rop
550 kr

samt i låda + mapp med majblommor i bilformat. 100-tals olika mest av äldre modell.

Avslutat rop
2 500 kr

uppsatta i 3 visiralbum, det sista albumet med 87 försändelser enbart till utlandet. Många försändelseslag, olika frankeringar på alla utgivna Oscarsmärken, inemellan även några **/* mä[..]

Avslutat rop
450 kr

blad med 4 lösa märken och 1 brevomslag av denna nyans.

Avslutat rop
1 400 kr

vackra och några lite svårare.

Avslutat rop
3 000 kr

album med fickor och kassetter (det ena albumet trasigt i låsningen) helt komplett t.o.m. 1996 sedan luckor inemellan. Nominal drygt 13.000 kr.

Avslutat rop
850 kr

Det första albumet är ett förtrycksalbum med egenmonterade fickor som sträcker sig fram till 1987, medan det andra albumet innehåller de modernare märkena monterade på Varioblad. Samlin[..]

Avslutat rop
1 800 kr

en stor mängd storformatiga jul- och presentalbum etc, dels ett stort antal utgåvor i pocketformat. Bra spridning. Några av titlarna som synts är bland de storformatiga Agust, 91:an, 47[..]

Avslutat rop
3 600 kr

hörnstämplat. 7 kända enligt Facit.

Avslutat rop
3 100 kr

instickskort. Stor andel exotiskt material med bl a mycket Franska kolonier. Spännande låda.

Avslutat rop
1 600 kr

i 2 album + mängder att rota igenom i 5 lådor, även många på klipp.

Avslutat rop
3 100 kr

glest besatta), på lösblad, instickskort etc. och i en kartong. En hel del vackra stämplar.

Avslutat rop
6 800 kr

låda med lösa märken, äldre-modernt, där det även finns en del vackra stämplar.

Avslutat rop
900 kr

rumänska frimärken **/*/O i olika typer av album och i pergamynkuvert. Bäst torde vara nominalvärdet på svenska märken, ca 1.500 kr + 68 st rabattfrimärken i 4-block och 3 kompletta rab[..]

Avslutat rop
250 kr

broschyrer, häften och trycksaker/bältesspännarmaterial. Kulturhistoria med många trevliga annonser etc.

Avslutat rop
950 kr

svensk topografi i 26 st album av olika format.

Avslutat rop
3 200 kr

Omfattande lager i 13 insticksalbum från mitten 1800-talet till mitten 1900-talet. Omfattar gamla tyska stater, Riket, diverse områden och kolonier och zoner från de vinnande länderna e[..]

Avslutat rop
23 000 kr

Helkarta med 50 st märken avstämplade "STOCKHOLM 1, 7.3.1917". Facit 100.000 kr utan tillägg för enheter. Enda 2 kända helark med vm omvänd krona ?

Avslutat rop
12 000 kr

postfriskt par. Både märkena med vars ett intyg HOW (2004) Garantistämpel "HW" Harry Wennberg. Mycket gott exemplar 3,3,5. Facit 50.000 kr

Avslutat rop
2 800 kr

Totalt ca 600 vykort inkl några försändelser. Mest topografi med bättre Ångbåtar, Järnvägsstationer, Stockholmsmotiv etc.

Avslutat rop
2 400 kr

två visiralbum. Några lite bättre märken och en del vackra stämplar ingår.

Avslutat rop
3 400 kr

utgåvan med ca 3.000 olika stämplar monterade på egengjorda blad med plast för varje enskilt postkontor.

Avslutat rop
13 500 kr

med enstaka modernare märken. Delvis ostrukturerad samling på dels egenmonterade blad dels visirblad i 3 olika pärmar. Riksbanksskilling med 3 fina marginaler samt 4 RBS, Alla otandade [..]

Avslutat rop
1 400 kr

i två fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Fram t.o.m. 1995 mest stämplat med bl a några lite bättre klassiska märken, 1996-2011 idel ** och nästan komplett. Även relativt vä[..]

Avslutat rop
1 600 kr

i 3 fina Leuchtturmalbum med fickor. Bundes i det närmaste komplett 1949 - 1998, Berlin föregås av en del zonutgåvor, 1948 och framåt fattas några högvalörer på svartövertrycken, block [..]

Avslutat rop
2 700 kr

utvalda märken på mängder av instickskort samt pergamynkuvert. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
9 000 kr

märken i 2 album med många Prakt/Lyx stämplar inemellan även några klipp. Bland de bättre: Björneröd, Fredros, Fisketorp, Gråmanstorp, Gärdhem, Gärds Lyngby, Göddelöf, Hörks, Härsjön, H[..]

Avslutat rop
45 000 kr

SAFE Dual album. Börjar med 3 öre svart Lokal och brun Nytryck, komplett Vapentyp *, Liggande lejon med 3 öre typ I samt 17 öre GRÅ *, komplett Ringtyp * (ej F.23), t.13 med 12+30 öre [..]

Avslutat rop
7 400 kr

motivblad 1991-2009. Även ett stort antal presentsatser, varav vissa lite ovanliga, samt några souvenirark etc. Nominal drygt 19.500 kr med en hel del Sverige Brev.

Avslutat rop
1 900 kr

egengjorda blad. Nyanser, varianter, vackra stämplar, försändelser etc. Totalt ingår 150 Ringtypsmärken, 7 Oscarsmärken samt 10 försändelser.

Avslutat rop
2 600 kr

1960- till 2000-talet från handlarlager. Totalt handlar det om mer än 1000 tidningar, vissa av dem prismärkta och i plastfickor. Stor variation bland titlarna, men vi hittar t.ex. St[..]

Avslutat rop
700 kr

plomberad kilovara från 1978, två äldre brefkortsalbum med vykort samt diverse lösa moderna vykort och andra försändelser, lite frimärken i album och kuvert etc., bl a 30 st rabatt[..]

Avslutat rop
3 800 kr

med brevmärken, julmärken, stämpelmärken, Öletiketter, Läsketiketter, Cigarrgördlar etc i 18 album + mängder av lösa blad. Även mapp med äldre (1800-tals) dokument mest Tyskland och Öst[..]

Avslutat rop
6 400 kr

Mycket ovanligt objekt. Stämplat "STOCKHOLM 27.4.1903". Facit för 25 st fyrblock = 12.500 kr + tillägg för Helark.

6 000 kr

Bästa sort, Nyligen ihopsamlat av scouter, säljes omgående. Måste hämtas.

Avslutat rop
7 200 kr

med samlingar från Württemberg, Danzig, Saar (alla 3 epoker), Generalguvernement, Böhmen & Mähren + andra områden i Tjeckoslovakien + andra ockupationer 2VK och lite annat intressant så[..]

Avslutat rop
1 300 kr

2001 och 2014. Bra kvalitet, en av katalogerna är t.o.m. oöppnad med plasten kvar.

Avslutat rop
2 700 kr

Börjar med tsartiden sedan Sovjet och till slut Ryska federationen till 1995. En samling gjord på egengjorda blad i 7 tjocka pärmar. Något gles i början men en hel del från 1930-talet o[..]

Avslutat rop
2 300 kr

Frankerat med 3x 3 cent Washington och 1 cent Franklin makulerade bla med rakstämpel "STEAM BOAT", transit "NEW YORK OCT 18" och något svag ankomststämpel "Habana 25 OC 68".

Avslutat rop
1 500 kr

Vapentyp-Medaljong. 24 öre Vapentyp "HUDIKSVALL 18.6.1860", 18 st 12 Öre Vapenbrev, flera med vackra och ovanligare stämplar. Oscar Ii till Belgien, England, Italien, Ryssland, Triest s[..]

Avslutat rop
18 500 kr

5 kr (383 st), 10 kr (341 st), 20 kr (141 st), 50 kr (83 st), 100 kr (46 st), 500 kr (23 st), 1000 kr (1 st). Nominellt värde 29.395 kr. + diverse utländska sedlar. Blandad kvalitet.

Avslutat rop
3 400 kr

Drygt 350 st småformatiga kuvert samt några lösa märken bla: 2 häften ** Skogens Skafferi samt 1 ex. Ölands Alvar + 8 lösa märken etc.

Avslutat rop
950 kr

i 7, ofta tjocka och välfyllda, insticksalbum. Dels ingår två separata samlingar om tre album vardera, dels ett album med bara lösenmärken. Ofta många exemplar av varje märke och relati[..]