Auktionsobjekt

Avslutat rop
1 000 kr

utlandet i diverse album samt i ask med pergamynkuvert etc. Sverige äldre till modernt med många vackra stämplar inemellan. Det utländska materialet är mestadels enkelt men det finns äv[..]

Avslutat rop
1 700 kr

1866-2011 i två fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Perfekt samling att bygga vidare på.

Avslutat rop
2 400 kr

blandat löst med flera häften i botten av lådan. Vackra stämplar, varianter, bättre märken etc.

Avslutat rop
8 200 kr

är samlingen monterad i ett Verbis-album, fr.o.m. 1938 i ett Leuchtturm-album. Tjänste- och Lösenmärkena sitter i Verbisalbumet (vars bladsats för övrigt går fram till 1960). Samlingen [..]

Avslutat rop
1 700 kr

fina Leuchtturm-album med fickor och kassetter. Lite glest besatt de första och de sista åren, i övrigt relativt välbesatt med en hel del **/*. Perfekt samling att bygga vidare på.

Avslutat rop
6 600 kr

komplett set på lokalt brev "OSLO 7.7.43". Facit 8.500 kr.

Avslutat rop
2 900 kr

porto samt ett 4-block och ett par Företagspost.

Avslutat rop
2 200 kr

topografi. Ca en tredjedel är av gamla formatet.

Avslutat rop
425 kr

helsaksbrefkort "STOCKHOLM 3, 28.7.1886" märkt "Retour" med eftersändning till Varberg, ank. stpl 29/7.

Avslutat rop
2 300 kr

på visirblad, totalt ca 225 stämplar. Vapentyp-1930 talet, Läsbart till Prakt inemellan några klipp. Förteckning över de ingående stämplarna medföljer. Många av stämplarna har tresiffri[..]

Avslutat rop
18 000 kr

från Hela världen med mest **/* frimärken i 14 visiralbum uppsatta efter länder + 4 album med försändelser och frimärken blandat. Allt från Klassiskt till 1990-talet med flera bättre mä[..]

Avslutat rop
1 500 kr

+ lösa blad. Ett fåtal album med äldre märken Vapentyp-bandmärken resten modernt. Massor att gå igenom.

Avslutat rop
1 900 kr

i 12 album. Burundi, Rhodesia, Rwanda, Ghana, Egypten, Tchad, Portugisiska kolonier, Malawi, Liberia, Etiopien.

Avslutat rop
7 400 kr

Lösen i visiralbum. Märkena är i allmänhet nyanserade och det förekommer även varianter samt (på små tjänste) olika vm. En hel del vackra stämplar. Även lite militärmärken.

Avslutat rop
1 200 kr

Album Finland, Danmark och DWI, Arkivlåda med märken i pergamynkuvert, Album med England inklusive 1 Penny Black + något samväldet, Danskt ** helark 50x 4,50 kr, 30 st ** årssatser Norg[..]

Avslutat rop
1 000 kr

Tyskland, 4 Europa och 10 utom-Europa. Tillsammans torde de täcka in samtliga världens länder.

Avslutat rop
900 kr

i pergamynkuvert i tolv kartonger i flyttlåda. F.9 till F.2168. Massor att gå igenom. Stämplar?

Avslutat rop
1 500 kr

3 poststationer i Skåne. Samlingen är vackert monterad på drygt 45 st A4-blad med beskrivande texter och posthistorisk information i kontorspärm. Frimärken, vykort, helsaker och andra f[..]

Avslutat rop
3 900 kr

på egenmonterade blad med beskrivande text. En välarbetad samling som täcker de flesta objekt från detta område: Postbanken, PT-kort, Kvittenskuponger, Motböcker, PS-kuvert, Propaganda [..]

Avslutat rop
3 800 kr

på egengjorda blad. Från klassiskt och framåt, med bl.a Antigua, Barbados, Bermuda, Jamaica, Grenada, Irland, Gibraltar, Malta, Cypern, Cayman Islands, St. Kitts, Mauritius, Indien, Ce[..]

Avslutat rop
13 000 kr

1855-2002 i 7 SAFE-album med egenmonterade fickor. 3 sk. med intyg Sjöman (1972) "Delar av övre vänster valörfält är tillmålade och reparationer har skett både i övre och nedre vänstra [..]

Avslutat rop
5 400 kr

visiralbum, lösa blad och 2 lådor. 1000-tals märken Vapentyp-modernt. Blandad kvalitet med massor av vackert. Bla en samling Ångbåtsstämplar.

Avslutat rop
475 kr

dubbletter i välfyllt visiralbum inemellan även klipp, Oscar II-modernt i visiralbum samt instickalbum med vackra stämplar mest på klipp.

Avslutat rop
2 200 kr

Äldre-2000 talet i 13 album + lösa blad.

Avslutat rop
4 000 kr

i 6 album med märken och hel/delark samt ytterligare 7 album med fraktsedlar och dokument. Även 3 album med äldre järnvägsbiljetter. Mest från Danmark med en mindre del från Sverige och[..]

Avslutat rop
500 kr

på 4 visirblad. Även en vacker serie från Monaco. Högt katalogvärde.

Avslutat rop
1 400 kr

i flyttlåda med 3 Safe album, Vidare frimärken i 4 insticksalbum och i påsar. Även en fin Facit Special Classic 2022.

Avslutat rop
425 kr

1912-1988 på försändelser i 3 album.

Avslutat rop
4 200 kr

"HERNÖSAND 31.5.1858" adresserat till Laurvig.

Avslutat rop
5 000 kr

Nominal drygt 18.700 kr.

Avslutat rop
4 600 kr

från andra länder) i 3 insticksalbum, varav två är motivsamlingar, en sport och en konst. Bl a ingår ett stort antal bättre kinesiska 1970-talsmärken **/* (det absoluta flertalet **, t.[..]

Avslutat rop
425 kr

blad med 3 märken och 1 brevomslag av denna nyans.

Avslutat rop
800 kr

Ringtypsprovisorier på egengjorda blad. Nyanser, varianter, försändelser, vackra stämplar etc. Totalt ingår 77 märken och 7 försändelser.

Avslutat rop
2 000 kr

Intyg HOW (1999) Ett vackert och fräscht exemplar av den första nyansen. Praktexemplar 4,4,3.

Avslutat rop
150 kr

Mest stämplade inrikes enkla brefkort från 1800-talet. Varianter, snygga stämplar och intressanta meddelanden.

Avslutat rop
1 500 kr

LYX stämplad "EKOLSUND 16.4.1859".

Avslutat rop
4 400 kr

i 5 Lindner Falzlos-album. Stark klassisk del med få luckor, ibland dessutom med flera dubbletter. Även i övrigt en hel del bättre märken, även om ett av posthusen är i sämre kvalitet. [..]

Avslutat rop
1 000 kr

Tyskland i 20 album, mestadels efter 1945, några av albumen glest besatta.

Avslutat rop
1 100 kr

äldre till modernt i 12 insticksalbum. Tonvikt på det moderna materialet med bl a en hel del BB- och SX-par.

Avslutat rop
1 300 kr

halvmodernt till modernt i 9 album (varav flera visir) och på lösa visirblad. Bl a ingår motivsamlingar fjärilar och djur, Ungern **/* block, Vatikanstaten **/* och Turkiet, Några av al[..]

Avslutat rop
2 600 kr

Tyskland Bundespost och Finland. Även blandat i plastficka samt bunt med frimärken på visirkort. Mest O/* med bra Schweiz och Island.

Avslutat rop
2 000 kr

till styrmannen och därefter Kaptenen Otto Ekman. Alla brev avstämplade i Göteborg 1877-1898 och sända till Otto på olika fartyg i Tyskland, England, Danmark, Ryssland, Irland och Kana[..]