Auktionsobjekt

Avslutat rop
900 kr

välfyllda, urvalshäften med stämplade (mest) och ostämplade märken hela världen ca 1920 till modernt. Stor andel motivmärken.

Avslutat rop
31 000 kr

utgåvorna Skilling Banco, lokalmärken, Vapentyp, Liggande lejon och Ringtyp t.14, t.13 och ph. Nästan alla märken är nyanserade och det förekommer även en hel del varianter och avarte[..]

Avslutat rop
800 kr

ca 1920-talet. 19 st olika i serien "En Avant". Alla oanvända med spår av infästning på adressidan.

Avslutat rop
750 kr

en hel del Norden. Svensk kilovara 1980, Stockholmia Specimen-påtrycken på häften, fina Leuchtturmalbum med kassett med blad för Sverige till 1987 (välbesatt från 1950), ännu ett Leucht[..]

Avslutat rop
8 200 kr

1960 talet. Trevlig klassisk del delvis med dubbletter, varianter, nyanser, nytryck och förfalskningar (oftast märkta eller liggande på sidan). Högt katalogvärde och blandad kvalitet.

Avslutat rop
26 000 kr

1855-1959. I huvudnummer komplett så när som på treskillingen och Värnamo. Även Lösen, Tjänste och Militär komplett. 6 sk. med intyg HOW (1993) "Godtagbart exemplar 1,2,4", 8 sk. med in[..]

Avslutat rop
2 300 kr

i Verbisalbum inkl. tjänste, lösen, militär och några stämpelmärken. 5 st 4-skillingar i blandad kvalitet, svart lokalmärke, Vapen och liggande lejon i nyanser och med ett par vackra st[..]

Avslutat rop
10 500 kr

2000 på egenmonterade blad i 12 kontorspärmar. Börjar med 65 st stortandade av alla valörer och specialavsnitt Vapentyp m/75 inklusive många försändelser. Sedan mest enklare lösa märken[..]

Avslutat rop
2 900 kr

handlarlager. Ex. Göran Fredrikson.

Avslutat rop
52 000 kr

1855-1949, där så gott som varenda märke är prakt-/lyxstämplat. 5 st fyrskillingar, 22 st Vapen-märken, 10 st 3 öre Liggande lejon typ II, 52 st Ringtyp t.14, 63 st Ringtyp t.13, 39 st [..]

Avslutat rop
56 000 kr

via Grisslehamn enligt notering, avstämplat "STOCKHOLM 1.7.1856". De två nedre märkena med en avvikande stämpel (streck under 7:an). Omkarterat från 34 till 2. Intyg Frans Obermüller (1[..]

Avslutat rop
1 700 kr

5 st inbundna volymer 1780-84 + 1807-27 samt bunt med drygt 100 st inplastade och prismärkta kungörelser mest från 1700-talet. Många olika ämnen, sjöfart, skatter, Sverige i relation ti[..]

Avslutat rop
6 000 kr

2 välfyllda visiralbum. Genomgående mycket dubbletter, nyanser och varianter. Börjar med 15 st 4 Skilling, 6 Skilling luckfyllare, 2 st 8 Skilling varav en luckfyllare samt 2 st 24 Sk[..]

Avslutat rop
4 300 kr

i 4 album + mängder av lösa blad samt 2 glasslådor med dubbletter, i den ena ligger bla 40 st (*) fuktskadade kompletta rabatthäften där säkert många märken kan räddas för frankering.

Avslutat rop
34 600 kr

modernt samlat A-Z i 3 välfyllda visiralbum med separata album för Afrika och Asien.

Avslutat rop
16 500 kr

i 2 visiralbum. Mycket bra klassisk del delvis med dubbletter, nyanser, stämplar etc. Många bättre märken och högvalörer. Mycket högt katalogvärde trots några luckfyllare inemellan. En [..]

Avslutat rop
15 500 kr

nyanser, varianter och plåtfel på 13 äldre monterade blad. Bla Rufftandning, abklatsch, tillfälliga punkter och fläckar i trycket samt etablerade varianter. En gammal samling orörd seda[..]

Avslutat rop
30 000 kr

En fokuserad äldre samling enbart med Skilling banco, Vapentyp, Lokalmärken, Liggande lejon och Ringtyp samt St. tjänste och Lösen. Börjar med en lätt stämplad 3 Sk, 15 st 4 Sk i nyanse[..]

Avslutat rop
8 000 kr

i kuvert och present-/temafoldrar, 1960 till 1990-tal. Även lite extra såsom Stockholmia häftena med specimen påtryck, förseglad årssats 1969, 2 bildstenhäften m.m. Mycket lågt utrop!

Avslutat rop
3 600 kr

16.1.50. Utgivningsdag 1.12.49. Mi. €2200. Blocket har garantistämpel "LIPPSCHUTZ" å baksida.

Avslutat rop
14 000 kr

stämplat 1855-1999 (Värnamomärkena saknas) i fyra album av olika typ. 3-skillingen omtandad, 4-skillingen i tre olika nyanser varav en har intyg (Thorsson 1981, "Lev. 11 d2 gr[..]

Avslutat rop
7 800 kr

4 Leuchtturm-album med fickor och kassetter. 3 sk. luckfyllare med rejält riss och tunn fläck (även om det bifogade intyget från Sjöman (1966) säger att risset delvis lagats), 4 sk. med[..]

Avslutat rop
1 400 kr

"ÅMOT". Postal 2.000 kr.

Avslutat rop
3 300 kr

i många olika nyanser etc samt ytterligare 5 visirblad med O/**/* modernare Sverige.

Avslutat rop
2 600 kr

och på lösblad. Mest BRD, Berlin och DDR men även lite annat. Stor andel **/* inkl. större enheter, block (särskilt från DDR) och några häften. De flesta album välfyllda och ofta med må[..]

Avslutat rop
1 600 kr

1990-talet i 4 album, på lösblad och i 3 häftesalbum. Bl a ingår några vackra stämplar på Oscar. Den totala nominalen, inklusive häftena, uppgår till åtminstone 2500 kr. Därutöver finns[..]

Avslutat rop
8 600 kr

i 2 st separata samlingar med vardera 2 album. Den stämplade i 2 st röda SAFE Dual album 1849-1958 något glesare besatt i fina album, den andra **/* i 2 st äldre Schaubek album 185[..]

Avslutat rop
3 700 kr

1940-talet, i diverse album, på lösblad och löst i pergamynkuvert och askar. Stor mängd och vackra stämplar inemellan. Lite spännande låda.

Avslutat rop
3 500 kr

äldre visiralbum. Helt Frankokuvert, 2 x F2, det ena rundklippt, Stortandade i nyanser av både finska och ryska typer, Köpenhamnstrycket och övrigt bra urval med många dubbletter m/75[..]

Avslutat rop
3 800 kr

försändelser. 2 äldre brefkortsalbum med ca 200 st vykort. Album med 33 olika Jac Edgren vykort.

Avslutat rop
300 kr

Praktstämplad "KARLSBORG 13.2.1872".

Avslutat rop
2 900 kr

Ca 170 FDC 1955 till 1974, nästan alla med vinjetter, ca 400 postgångna småformatiga frankokuvert, några tusen äldre stämplade frimärken i pergamynkuvert och löst i askar etc. Mycket St[..]

Avslutat rop
7 800 kr

1940 talet, många i silver. Även 34 st antika mynt i silver och brons.

Avslutat rop
10 000 kr

i 10 album + lite löst. Det bästa torde vara ett album engelska besittningar i Europa och Asien med bl a flera lite bättre klassiska märken från diverse länder. I övrigt mycket Storbr[..]

Avslutat rop
1 000 kr

Märken från 1860- till 1990-talet med en del trevliga klassiska märken från framför allt kolonierna. De moderna märkena är ofta **.